X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Kam v lete? Na pláž! alebo Tipy na najlepšie plážové destinácie Stredomoria

Kam v lete? Na pláž! alebo Tipy na najlepšie plážové destinácie Stredomoria

 

Zima ešte ani zďaleka nepovedala svoje posledné slovo, ale vy už sa vidíte v plavkách pod slnečníkom na prekrásnej pláži pri priezračne čistom mori. Pokiaľ to znie ako vaša predstava ideálnej dovolenky, čítajte ďalej. Akokoľvek „retro“ sa Stredozemné more môže zdať, pravdou je, že táto destinácia nikdy svoje kúzlo nestratila a stále má rozhodne čo ponúknuť. Či už sú to tisíc rokov staré pamiatky, vynikajúca kuchyňa alebo práve pláže, o ktorých dnes bude reč. Ako inak, než z paluby výletnej lode, si ich cez prázdniny užiť v priebehu niekoľkých dní či týždňov hneď viacero?

 

Pláže s krištáľovým morom

Nie nadarmo má prezývku „európsky Karibik“. Sardínia je lemovaná prenádhernými plážami s bielym pieskom a tým najčistejším morom. Napríklad známa, 8 kilometrov dlhá pláž Poetto, leží len čo by kameňom dohodil od prístavu výletných lodí v Cagliari. Prístav Olbia na severovýchode ostrova je potom vstupnou bránou do oblasti Costa Smeralda, Smaragdového pobrežia, známeho svojím priezračným morom v odtieňoch zelenej a tyrkysovej.

Grécke Santorini, to nie sú len úchvatné biele domčeky s modrými strechami, ale predovšetkým biele, červené i čierne pláže, vďačiace za svoju paletu farieb sopečnému pôvodu ostrova. Medzi tie najobľúbenejšie patrí sivá pláž Monolithos alebo čierna Avis. Lemujú krištálovo čisté more a sú ľahko dostupné z prístavu.

A keď už sme pri tom Grécku… smaragdový ostrov Korfu nesklame nikoho, kto túži – či už so šnorchlom alebo rovno s kyslíkovou bombou na chrbáte - po objavovaní života pod hladinou nádherne priezračného mora orámovaného – ako inak - kilometrami krásnych pláží.

 

Pláže s históriou

Či už je to francúzske Marseille alebo španielska Palma de Mallorca, na svoje si tu prídu tí, ktorí si relaxáciu na slnku chcú preložiť kvapkou poznania. Zo Starého prístavu v Marseille vypláva denne rad vyhliadkových lodí, ktoré mieria na neďaleké Frioulské ostrovy. Tie sa môžu pochváliť nie len prekrásnými plážami s krišťálovo čistou vodou, ale tiež skalnatým ostrovčekom If, na ktorom sa k nebu týči hrozivá pevnosť. Kedysi slúžila ako väzenie, dnes je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorú preslávil predovšetkým slávny spisovateľ Alexander Dumas a jeho známy román Gróf Monte-Christo.

Mallorca, najväčší z Baleárských ostrovov, ležiaci asi 200 kilometrov od brehov Španielska, je doslova synonymom okúzľujúcich pláží, ktoré návštevníkom, ktorí zakotvia v jej hlavnom meste, leží doslova na dosah ruky. Rovnako ako úchvatná architektúra: kráľovský palác Almudaina alebo svetoznáma katedrála Svetla, La Seu.

Grécke prístavné mesto Katakolon je nielen bránou na miestnu dlhočiznú pláž, ale tiež výborným východiskovým miestom na prieskum starobylej Olympie, kolísky olympijských hier. Za návštevu stoja ruiny Diovho chrámu a tiež Archeologické múzeum s vynikajúcou zbierkou nálezov z oblasti s pestrou minulosťou.

 

Pláže, kde to v noci žije

Kto chce cez deň odpočívať a v noci pretancovať podrážky, bez toho, aby sa musel pohnúť z prekrásnej pláže, musí vyraziť na Ibizu. Údajne najkrajší zo španielskych Baleárských ostrovov je domovom svetoznámych diskoték a nočných klubov, ktoré je treba zažiť na vlastnej koži: a čo môže byť lepšie, než sa potom poriadne vyspať na bielom piesku pod voňavou borovicou.

Pokiaľ sa vám ani potom, ako bary v meste zavreli svoje brány, ešte nechce spať, pokračujte na pláž Bacvice. Pláž v chorvátskom Splite ponúka plytké a teplé more, ktoré cez deň ocenia hlavne rodiny s deťmi, dospelí si tu v noci užijú pod hviezdnym nebom veľa zábavy.

V samom severnom cípe Sardínie a len pár kilometrov od prístavu Olbia leží Santa Teresa Gallura, jeden z najrušnejších turistických rezortov ostrova, ktorý – aspoň v lete – nikdy nejde spať.

Ak túžite po poriadnej dávke nočného života na krásnej pláži, s voľbou tejto destinácie určite neurobíte krok vedľa.

 

Pláže pre rodiny

A zase tá Sardínia: to by bolo, aby sa na ostrove pláží nenašla nejaká pre rodiny, ktoré cestujú s deťmi. Či už sú to Cala Gonone, Cala Luna alebo Cala Fuili, tešte sa  na biele kamienkové a piesočné pláže a pokojné more ideálne na plávanie a šnorchlovanie.

Pozdĺž južného pobrežia Francúzska od hraníc s Talianskom až po mestečko Cassis, ležiace za bránami Marseille, sa tiahne Francúzska riviéra, lemovaná kilometrami a kilometrami krásnych pláží. Nech už si v honbe za rodinným popoludním stráveným stavaním hradov z piesku vyberiete ktorúkoľvek, veľmi pravdepodobne chybu neurobíte.

 

Pláže s vlajkou?

Ak ste takzvané "eko dieťa", možno vás pri výbere vašej osudovej destinácie inšpirujú aj modré vlajky. Tie sa budú týčiť na plážach, ktoré spĺňajú všetky štandardy starostlivosti o životné prostredie. Najviac modrých vlajok má Španielsko a Grécko, nasleduje Turecko a Francúzsko. Na jej plážích nájdete okrem nádherne čistých vôd zariadenia na recykláciu odpadu, toalety a prezliekarne alebo zdravotnícke zariadenia.

A keď žu sme pri tých vlajkach: viete, že tá s červeným a žltým pásom označí miesto pod dozorom plavčíka a že sa tu teda môžete bezpečne vyšantiť? Kúpanie je potom bezpečné aj tam, kde uvidíte zelenú vlajku. Tam, kde vlaje biela a čierna štvorcovaná vlajka, si prídu na svoje milovníci lodí, surfov alebo scooterov. Červené a biele štvorce znamenajú akútne nebezpečenstvo a potrebu evakuácie, celočervená vlajka veľké a žltá vlajka mierne nebezpečenstvo, ako napríklad väčšie vlny. Bielomodrá vlajka označuje potápačov pod hladinou, tí, ktorí sa chcú vyhnúť žralokom, rajam alebo medúzam, nemali by určite ignorovať fialovú vlajku.

Či už je to priezračné more, pamiatky alebo azda nočný život, Stredomoriu rozhodne neodzvonilo. Práve naopak: doslova za humnami máme destináciu, ktorá sa v mnohom vyrovná do neba vychvaľovanému Karibiku. Ak ste plážový typ, čo tak tento rok na palube výletnej lode vyraziť práve tam?

Pokiaľ vás zaujíma, kde sa dá v lete naopak trochu schladiť, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na ideálne prázdninové destinácie pre priaznivcov teplôt „tak akurát“.

 

Napísala Svatava Čoupková