X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Katakolon
Katakolon

Plavby v okolí

Katakolon / Grécko

Katakolon je mestečko na pobreží Iónskeho mora v zálive Agios Andreas, vzdialené iba 20 km od starobylej Olympie. Nájdete tu promenádu s množstvom obchodov a tiež zaujímavé múzeum starogréckych technológií. Na okraji mesta začína pekná pláž, ktorá sa tiahne pozdĺž pobrežia v dĺžke niekoľkých kilometrov.

Väčšina turistov však mieri do areálu starovekej Olympie, kolísky olympijských hier, ktoré sa tu prvýkrát konali v r. 776 p. n. l. Hry sa potom opakovali každé štyri roky po dobu viac ako tisíc rokov, než bola táto tradícia definitívne zakázaná cisárom Theodosiom I. v r. 393 n. l. Starí Gréci počas športového súboja zabúdali na rozpory medzi jednotlivými mestskými štátmi a športovými zápasmi vzdávali hold bohu Diovi.

Dodnes sa zachovali zvyšky stavieb slúžiacich na obrady a hry, rovnako ako zvyšky sôch, ktoré nám ukazujú dávnych hrdinov. Moderné olympijské hry boli obnovené na konci 19. stor. a od tej doby sa každé 4 roky opakujú v inej časti sveta. Napriek tomu sa pred začatím samotných hier obracia svetová pozornosť do ich kolísky - v areáli starovekej Olympie je pred chrámom bohyne Héry tradične zapálený olympijský oheň.

Pri návšteve areálu uvidíte ruiny Diovho chrámu, v ktorého svätyni bola umiestnená socha boha Dia. Z tohto starovekého divu sveta sa, bohužiaľ, nezachovalo vôbec nič. Zaujímavé sú ruiny palaistry, bývalého zápasiska alebo gymnasionu, kde sa trénovali ostatné disciplíny. Vrcholom je návšteva štadiónu, v ktorom prebiehali samotné hry. Vedľa areálu sú dve zaujímavé múzeá. Archeologické múzeum má vynikajúcu zbierku sôch, keramiky a ďalších predmetov objavených v Olympii, naopak, Múzeum starogréckych technológií Vám ukáže technický pokrok a vynálezy v starovekom Grécku, napríklad prvý budík, robota atď.

 

Vychutnajte si miestne špeciality:

Grécky olivový olej, domáci med, víno, syry, olivy, čerstvú zeleninu


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Katakolonu

Taliansko, Grécko, Turecko na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Taliansko, Grécko, Turecko
Nalodenie: Trieste, Taliansko
Vylodenie: Efez, Turecko
Trvanie: 3 noci