Ako si vybrať ideálnu kajutu

Koľko času strávite v kajute?

Na začiatku je dobré si položiť otázku, či kajuty považujete len za miesto na prespanie alebo tu budete tráviť viac času. Ak máte v kufri zbierku románov a pred večerom v spoločnosti dávate prednosť pohode v súkromí, určite pre vás bude typ kajuty dôležitejší ako pre pasažierov, ktorí trávia popoludnie na ležadle pri bazéne, večer v divadle a kajuty využijú len na spánok. Aj tak je ale dôležité, aby ste sa v kajute cítili príjemne a pohodlne. Hlavným kritériom výberu je v tomto prípade výmera, teda koľko priestoru vám stačí ku šťastiu. Niektorým menšie priestory neprekážajú, iní sú zvyknutí na vzdušné interiéry a uzavreté kajuty na nich môžu pôsobiť klaustrofobicky.

Je pre vás prioritou cena?

Pri cenách väčšinou záleží na tom, či ide o vnútornú kajutu bez denného svetla, alebo o vonkajšiu kajutu, ktorá disponuje oknom, prípadne balkónom. Vnútorné kajuty si spravidla rezervujú hostia, ktorí v kajute netrávia veľa času. Často ju tiež využívajú rodiny s deťmi. Rodičia sa ubytujú vo vonkajšej kajute a deťom zarezervujú vnútornú kajutu vo svojej blízkosti. Na tento trend pružne reagujú aj niektoré lodné spoločnosti. Napríklad lode spoločnosti Disney Cruise Line majú kajuty s obrazovkami, kde môžu deti sledovať obľúbené rozprávky alebo prepnúť na živé vysielanie diania vonku. Royal Caribbean International zašla ešte ďalej a do niektorých kajút inštalovala obrie obrazovky od podlahy až k stropu.

3. Je pre vás dôležitý výhľad?

Možno ste si všimli, že niektoré z kajút síce majú okná alebo balkóny, za ich rezerváciu ale nezaplatíte toľko peňazí ako za ostatné. Dôvodom je tzv. celkovo alebo čiastočne obmedzený výhľad. Ide o to, že v úrovni vášho okna, prípadne balkóna, sa nachádza napríklad záchranný čln. Rôzne typy prekážok vo výhľade sa tiež líšia naprieč lodnými spoločnosťami. Ak ste ale tolerantný ku kompromisom, ide o skvelú voľbu. Kajuty síce neponúkajú taký nerušený výhľad na krajinu, na druhej strane dostanete za nižšiu cenu čerstvý vzduch a slnečné svetlo.

4. Potrebujete vonkajší priestor?

Čerstvá ranná káva pri pohľade na priezračnú hladinu mora a vychádzajúce slnko? Tieto a ďalšie dôvody lákajú veľa cestujúcich k výberu kajút s balkónom. Vždy majte ale na pamäti, že lodné balkóny zďaleka neponúkajú toľko súkromia, koľko sa môže na prvý pohľad zdať. Balkóny sú umiestnené jeden vedľa druhého a niektoré vyčnievajú z trupu lode. Môže sa potom stať, že kajuta bude v zornom uhle reštaurácií a ďalších verejných priestorov. Preto pre vás vždy preverujeme, v akej časti lode sa kajuta nachádza.

5. Je niekto z vašej skupiny fajčiar?

V kajutách je všeobecne zakázané fajčiť. V súčasnosti povoľuje fajčenie len spoločnosť Costa Cruises, a to na lodných balkónoch. Ak teda fajčíte, zvážte kajutu, ktorá disponuje balkónom alebo verandou. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete siahnuť i po kajute s obmedzeným výhľadom.

6. Ktoré časti lode budete najviac navštevovať?

Ste milovníci slnečných lúčov a bazénových ležadiel? Budú vaše deti často chodiť do detského areálu? A aké sú vaše plány na večer? To všetko je dobré zvážiť pri výbere správnej kajuty. Predídete potom zbytočnému trmácaniu sa do kajuty cez celú loď a ušetríte si veľa času.

7. Ponúkajú niektoré kajuty špeciálne vybavenie?

Ak cestujete s celou rodinou, pravdepodobne vám nemusíme dlho vysvetľovať, čo sú to hádky o kúpeľňu. Na to myslí napríklad spoločnosť Carnival, na ich lodiach Carnival Dream, Carnival Magic a Carnival Breeze nájdete v niektorých kajutách s oknom dve kúpeľne. Jedna z nich disponuje umývadlom a záchodom, v druhej nájdete umývadlo a sprchu. Na lodiach spoločnosťou MSC, NCL a Royal Caribbean International sa môžete rezervovať aj kajuty s mimoriadne veľkými balkónmi či s výhľadom zo zadnej časti lode, ktoré sú medzi cestujúcimi veľmi populárne.

8. Má niekto z vašej skupiny pohybové obmedzenie?

Ak áno, potom sa poobzerajte po kajutách, ktoré majú blízko k výťahom a verejným priestorom, ktoré plánujete navštevovať (napríklad reštaurácie). Predovšetkým starší ľudia, mamičky s kočíkmi a ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu by si mali prejsť lodný plán predtým, než sa vydajú na plavbu. Dostupný je online na našich stránkach aj na stránkach lodných spoločností.

9. Chceli by ste garantovanú alebo pridelenú kajutu?

O čo ide? Niektoré lodné spoločnosti vám dajú možnosť zakúpiť si kajutu z jednej kategórie, neviete ale presne, ktorá vám bude následne pridelená. Naopak pri pridelenej kajute viete s istotou, ktorá kabína bude vaša. Systém garantovania kajút je samozrejme finančne výhodnejší, niekedy ale môže byť trochu riskantný. Je tu síce možnosť, že napríklad získate za menší obnos peňazí kajutu s balkónom, na druhú stranu môže vám byť pridelená aj kajuta v inej polohe či na inej palube, ako ste si predstavovali.

10. Záleží vám na tom, na akej strane lode je vaša kajuta?

Historicky je dané, že loď kotví na ľavoboku. V súčasnosti sa ale môžu strany striedať. Ak sa vydáte napríklad na Aljašku alebo k Stredozemnému moru, skontrolujte si, na akej strane lode sa vaša kajuta nachádza. Výhľady z nej totiž patria k tým najkrajším častiam plavby. Niet preto divu, že je o stranu s lepším výhľadom veľký záujem. Kajuty na oboch častiach lode sa väčšinou predávajú za rovnakú cenu. Buďte ale pripravení, že napríklad pri ceste na Aljašku býva atraktívnejšia strana vypredaná už o 9 až 12 mesiacov skôr než tá druhá.

11. Je vám občas nevoľno?

Niektorí ľudia sú citlivejší na kolísavé pohyby lode a môže sa im byť nevoľno. Ak máte tento problém, poobzerajte sa po kajutách v strede lode. Tie sú totiž najviac stabilné. Ak si vyberiete vnútorné kajuty, zvážte tiež tie, ktoré sú vybavené virtuálnymi oknami alebo balkónmi. Kajuty s obrazovkami premietajú výhľad na more, ktorý je synchronizovaný s pohybom lode. Ich sledovanie pomáha pri nevoľnosti a navodzuje upokojujúci pocit.

12. Prekáža vám hluk?

Na lodi narazíte na miesta, ktoré sú hlučnejšie než iné. Najmä ak cestujete s deťmi alebo ak máte ľahký spánok, skontrolujte si, kde sa presne vaša kajuta nachádza v lodnom pláne. Rušivé môže byť napríklad umiestnenie blízko výťahov alebo v okolí divadla a diskotéky.

13. Pokiaľ budete rezervovať viac ako jednu kajutu, ako ďaleko ich chcete mať od seba?

V tomto prípade samozrejme záleží, v akej skupine cestujete. Napríklad, ak sa na plavbu vydáte s priateľmi, pravdepodobne vám bude stačiť niekoľko kajút umiestnených blízko seba. Ak so sebou beriete deti, výhodným riešením pre vás budú prepojené kajuty. Oproti apartmánu sú cenovo dostupnejšie, navyše v nich nájdete dve kúpeľne a dve televízie. Ponuka týchto kajút sa líši v závislosti od typu spoločnosti. Napríklad novšie lode spoločností MSC Cruises a Costa Cruises ponúkajú široký výber prepojených kajút. Naopak, Norwegian Cruise Line má iba obmedzenú ponuku týchto kajút a u spoločnosti Princess Cruises je skrátka výhodnejšie najať si apartmán. Ďalšou možnosťou je zvoliť dve kajuty umiestnené cez chodbu. Zvlášť pre rodiny so staršími deťmi je to dobrá voľba, pretože tým dáte deťom viac priestoru i súkromia. A zároveň ich budete mať stále nablízku. Niekedy sa stáva, že skupina ľudí je príliš veľká, takže si nemôžu rezervovať miesto na rovnakej palube. V takom prípade je dobré vybrať si kajuty vertikálne čo možno najviac blízko pri sebe a zároveň blízkosti výťahu alebo schodiska, aby ste k sebe mali čo najjednoduchší prístup.

14. Aké sú výhody apartmánu?

Väčšina lodných spoločností má v ponuke aj ubytovanie v apartmáne. Jedná sa o luxusnejšiu variantu kajuty. Samozrejme, v tomto prípade očakávajte vyššiu cenu, dostanete však za ňu skvelý servis v krásnom prostredí. Apartmány sú spravidla väčšie ako štandardné kajuty, majú oddelený priestor na spánok a disponujú ďalším vybavením, napríklad súkromnou vírivkou alebo prístupom do špeciálnych privátnych priestorov. Veľmi populárne sú tzv. spa apartmány. Spoznáte ich podľa elegantného dekoru často v ázijskom štýle a tiež špeciálnych výhod, ktoré zahŕňajú. Dostanete napríklad zľavy na wellness služby alebo špeciálne vstupy do wellness areálov. A v ponuke sú tiež prémiové luxusné apartmány, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších hostí. Trebárs v kategórii Haven spoločnosti Norwegian Cruise Line alebo Yacht Club spoločnosti MSC Cruises nájdete apartmány s vlastnou vírivkou, saunou a vyhradeným bazénom, salónikom, slnečnou terasou alebo aj reštaurácií pre hostí tejto triedy. Cestujúci tu majú súkromie a dostanú špičkový servis.

15. Ako často budete využívať recepciu?

Stále častejšie nachádzame na lodiach rozsiahly priestor recepcie. Tie fungujú ako malé centrá, v ktorých hostia nájdu veľa užitočných služieb. Môžete si tu zariadiť rezervácie v reštauráciách alebo výlety v prístavoch. Sú tu aj príjemné salóniky pre posedenie a drink vo večerných hodinách.

Poradíme s výberom!

Ak sa nechcete predierať širokou ponukou najrôznejších typov kajút, pozrite sa bližšie na naše plavby. Vďaka dlhodobej spolupráci s lodnými spoločnosťami poznáme podrobne ponuky ubytovania na jednotlivých lodiach, a navyše máme prehľad o všetkom vybavení i dostupných službách. K tomu pravidelne monitorujeme najvýhodnejšie zľavy a špeciálne akcie. Dokážeme šikovne kombinovať najrôznejšie benefity a skupinové zľavy a zabezpečiť tak kajutu, ktorá vám padne ako ušitá. Navyše vám poradíme, aká kajuta je vhodná pre rodičov s deťmi alebo aká bude vyhovovať páru. Stačí, keď nám poviete svoje požiadavky a my vám nájdeme kajutu na mieru.

  
Napsal kolektiv PT Tours