Zľavy, výhody a kedy rezervovať Vašu plavbu

Keď sa povie plavba výletnou loďou, väčšina ľudí si predstaví peňaženku naplnenú bankovkami alebo poriadne tučné konto v banke. Pokiaľ si ju ale dobre naplánujete a dodržíte pár základných pravidiel, luxusná dovolenka na palube Vás môže vyjsť omnoho lacnejšie ako prázdniny v rezorte. To, že na nej spoznáte a zažijete omnoho viac, to je vec ďalšia.

 

Ako teda pri výbere Vašej plavby dosiahnuť čo najvýhodnejšiu cenu a získať pokiaľ možno  najväčšiu hodnotu za čo najmenej peňazí? Ciest je hneď niekoľko.

1. Včasná rezervácia

Nechať všetko na poslednú chvíľu nemusí byť vždy tým najlepším riešením. Čas od času sa samozrejme objavia výhodné last minute ponuky, ich hodnota ale väčšinou neprekoná to, čo za svoje peniaze môžete získať, ak sa rozhodnete dostatočne včas. Ak ste teda v pozícii, že si svoju dovolenku môžete naplánovať skutočne vopred, urobte to. (Viď nižšie „Kedy rezervovať plavbu“).

Zákazníci, ktorí nezaváhajú a objednajú si u nás plavbu s českým delegátom obratom po jej zverejnení na našom webe, od nás automaticky dostanú balíček výhod. Medzi nimi môže byť napríklad exkurzia v prístave zdarma alebo nápojový balíček – na ktorý z nich sa môžu tešit, im povieme v popise každej plavby. Určite sa preto vyplatí sledovať novinky na našom webe alebo sa rovno prihlásiť k odberu nášho newslettera. Tomu, kto to urobí, žiadna nová plavba „first minute“ už neunikne.

Prehľad všetkých našich plavieb s českým delegátom nájdete tu.

2. Last minute plavby

Pokiaľ nie je kapacita lode úplne vypredaná, môžu lodné spoločnosti dva až tri mesiace pred plavbou ponúknuť neobsadené kajuty za zvýhodnenú cenu. V tomto okamihu ale už býva výber značne obmedzený: viaclôžkové kajuty sú výnimkou a preč už budú s najväčšou pravdepodobnosťou aj vnútorné kajuty. Na last minute plavby rozhodne nie je dobré staviť v hlavnej sezóne a už vôbec nie, ak  plánujete cestovať viac ako dvaja – s rodinou alebo väčšou skupinou. Last minute skrátka vo svete výletných lodí nie je zďaleka také rozšírené ako pri dovolenkách v hoteloch a na to, že sa nejaká zvýhodnená ponuka na poslednú chvíľu objaví, sa nie je možné spoliehať. Vyčkávaciu stratégiu preto môžeme odporučiť maximálne pre dvojice, ktoré musia dostupnosť vybranej plavby pozorne sledovať.

Prehľad všetkých last minute plavieb nájdete tu.

3. Zľava pre skupiny

Viac ľudí znamená viac zábavy, ale tiež výhodnejšiu cenu pre každého. Ak premýšľate nad dovolenkou na lodi, vezmite so sebou rodinu, priateľov alebo napríklad kolegov z práce či rovno celú firmu. Podmienky i výška zľavy sa u jednotlivých spoločností a plavieb líši.

Ako uplatniť zľavu? Dajte nám vedieť Vaše plány a naše skupinové oddelenie Vám spracuje ponuku priamo na mieru.

4. Vernostná zľava pre našich zákazníkov

Naši zákazníci sú u nás na prvnom mieste a my sme pripravení urobiť všetko pre to, aby si svoju plavbu užili na maximum a plavili sa s nami aj nabudúce. Pre tých, ktorí sa k nám vrátia, máme pripravenú zľavu vo výške 5%. Vernostná zľava od nás sa sčítava s vernostnou zľavou lodnej spoločnosti (viď nižšie „Vernostné programy lodných spoločností“), nie je možné ju však uplatniť na last minute plavby.

Ako uplatniť zľavu? Nemému ani vlastná mať nerozumie. Požiadajte o ňu. :)

5. Vernostné programy lodných spoločností

Nielen my, ale aj samotné lodné spoločnosti odmeňujú zákazníkov, ktorí sa na paluby ich lodí vracajú. Nejakú formu vernostných programov nájdete u väčšiny spoločností, na nasledujúcich riadkoch preto predstavíme iba hlavné benefity tých najväčších z nich.*

MSC Cruises – MSC Voyagers Club


Určené pre: zákazníkov, ktorí sa už plavili alebo sa najprv poplavia s MSC Cruises. 
Hlavná výhoda: 5% zľava pre všetkých cestujúcich v rovnakej kajute s členom klubu (zľavu je možné kombinovať s niektorými zľavami a akciami MSC Cruises, na vybraných plavbách tak zákazníci môžu dosiahnuť na 15-20% zľavu.)
Ďalšie vybrané výhody: uvítací koktail a každodenná dávka čerstvého ovocia v kajute, uvítací balíček so sektom a jahodami v čokoláde– kompletný zoznam výhod nájdete tu.  
Podmienky pre uplatnenie v CK: zaslanie členského čísla pri rezervácii plavby.
Pre nečlenov: Registrovať sa do klubu je možné už pred prvou plavbou s MSC Cruises, potrebné je rezervačné číslo plavby. V čase prvej plavby síce na výhody nárok nie je, za plavby je však možné získať body a tie uplatniť neskôr. Stať sa členom klubu môžete ešte dnes (sekcia „Become a member“).

Kompletné podmienky a výhody MSC Voyagers Clubu nájdete tu.

Costa Cruises – Costa Club


Určený pre: zákazníkov, ktorí sa už plavili alebo sa ešte len poplavia s Costa Cruises. 
Hlavná výhoda: zľava vo výške 10-20% na vybraných plavbách pre všetkých cestujúcich v rovnakej kajute s členom klubu.
Ďalšie vybrané výhody: uvítací darček, kredit na útratu na palube, výlet zdarma alebo prehliadka miest na lodi, ktoré sú hosťom za normálnych podmienok neprístupné – kompletný zoznam výhod nájdete tu.
Podmienky pre uplatnenie v CK: zaslanie členského čísla pri rezervácii plavby.
Pre nečlenov: Registrovať sa do klubu je možné už pred prvou plavbou s Costa Cruises. Ak tak urobíte, bude vás na palube čakať uvítací darček.

Kompletné podmienky a výhody Costa Clubu nájdete tu.

Royal Caribbean - Crown and Anchor Society


Určený pre: zákazníkov, ktorí sa už plavili alebo sa najprv poplavia s Royal Caribbean.
Hlavná výhoda: nie je vo forme jednorázovej zľavy, ale má podobu prístupu k exkluzívnym ponukám a zľavám na kajuty s balkónom a apartmány.
Ďalšie vybrané výhody: prístup do súkromného spoločenského priestoru (lounge), večere s kapitánom alebo plavba zdarma v apartmáne – kompletný zoznam výhod nájdete tu .
Podmienky pre uplatnenie v CK: zaslanie členského čísla pri rezervácii plavby.
Pre nečlenov: Registrovať sa do klubu je možné už pred prvou plavbou s Royal Caribbean.

Kompletné podmienky a výhody Crown and Anchor Society nájdete tu.

Princess Cruises - Captains Circle

Určený pre: zákazníkov, ktorí sa už plavili alebo sa ešte len poplavia s Princess Cruises. 
Hlavná výhoda: nie je vo forme zľavy, ale má podobu prístupu k exkluzívnym ponukám.
Ďalšie vybrané výhody: exkluzívne akcie určené výhradne pre členov klubu, pripojenie k internetu na palube v cene plavby, ochutnávka vín zdarma - kompletný zoznam výhod nájdete tu.
Podmienky pre uplatnenie v CK: zaslanie členského čísla pri rezervácii.
Pre nečlenov: Registrovať sa do klubu je možné už pred prvou plavbou s Princess Cruises.

Kompletné podmienky a výhody Captains Circle nájdete tu.

Norwegian Cruise Line - Latitudes

Určený pre: zákazníkov, ktorí sa už plavili alebo sa ešte len poplavia s Norwegian Cruise Line.
Hlavná výhoda: nie je vo forme zľavy, ale má podobu prístupu k exkluzívnym ponukám.
Ďalšie vybrané výhody: uvítacia fľaša šumivého vína, prioritné vylodenie, 7dňová plavba zdarma - kompletný zoznam výhod nájdete tu.
Podmienky pre uplatnenie v CK: zaslanie členského čísla pri rezervácii
Pre nečlenov: Registrovať sa do klubu je možné už pred prvou plavbou s Norwegian Cruise Line.

Kompletné podmienky a výhody Latitudes nájdete tu.

* Prehľad výhod je iba informatívny. Aktuálne podmienky vernostných programov nájdete na webových stránkách jednotlivých spoločností.


Kedy rezervovať plavbu

Ako už bolo povedané v úvode, všeobecne platí, že najlepšie je rezervovať plavbu čo možno najskôr. Pravidlo: čím skôr, tým lepšie pritom platí pre všetky lodné spoločnosti a mnohokrát výhodnejšia cena je len jedným z dôvodov. Ideálne je zakúpiť plavbu 9 a viac mesiacov pred vyplávaním: kajuty ešte väčšinou nie sú vypredané a v tomto období je tiež možné očakávať zo strany lodných spoločností cenové „akcie“, ktoré majú zákazníkov motivovať ku včasnému nákupu.

Čo sa týka last minute akcií, na ktoré často dajú ľudia mieriaci do hotelových rezortov, tie vo svete výletných lodí fungujú v podstatne obmedzenejšej miere. Naraziť sa na ne samozrejme dá, ale sú veľmi zriedkavé a podmienené rýchlym podpisom zmluvy a okamžitou platbou, ktorej zákazníci často nie sú schopní. V okamihu, keď je plavba za last minute cenu lodnej spoločnosti ponúknutá, už taktiež býva do značnej miery obmedzený výber kajút a viaclôžkové sú už až na výnimky úplne vypredané.

Pri rezervácii plavby je dôležité zvážiť aj to, s kým cestujete:

  • Rodina s dvomi deťmi v jednej kajute: Odporúčame rezervovať plavbu aspoň 7 mesiacov pred vyplávaním. Kajuty s dvomi prístelkami sa väčšinou vypredajú ako prvé, dvojnásobne to potom platí pri plavbách v letných termínoch a v oblasti Stredozemného mora. Niekedy lodné spoločnosti predaj kajút s prístelkami pozastavia – rizikové sú termíny a destinácie ako v predchádzajúcom prípade.
  • Rodina s dvomi deťmi v dvoch kajutách: Aj tu je vhodné urobiť rezerváciu minimálne 5 mesiacov pred plavbou, a to zvlášť vtedy, ak chcete mať kajuty pri sebe (tie je možné prepojiť dverami). Pokiaľ na blízkosti kajút netrváte, je riziko výpredaja menšie.
  • Rodina s jedným dieťaťom, respektíve kajuta pre tri osoby: Štandardne sa jedná o jednoduchšiu rezerváciu a platí, že kajuty pre tri osoby sú dostupnejšie než tie pre štyri. Je to tak preto, že v zásade všetky kajuty na lodi je možné týmto spôsobom naplniť. U tých vnútorných a vonkajších s oknom sa prístelka väčšinou rieši formou výklopnej hornej postele, u kajút s balkónom potom rozkladacím gaučom. I tu sa však – predovšetkým v letnej sezóne – môže stať, že lodná spoločnosť predaj kajút pre tri osoby pozastaví a predáva len kajuty pre dvoch.
  • Dve osoby v jednej kajute: Kajuty pre dve osoby sú najpredávanejšími typmi kajút vôbec, ale i napriek tomu odporúčame rezerváciu aspoň 2 mesiace pred plavbou. Ak sa ale rozhodnete na poslednú chvíľu, je dosť možné, že uspejete i dva alebo tri týždne pred vyplávaním. To platí v prípade, že ste dostatočne flexibilní, čo sa týka podpisu zmluvy a realizácie platby. I keď sú „dvojky“ jednoznačne najľahšie, nikto Vám nezaručí, že sa v hlavnej sezóne od júna do polovice septembra nevypredajú i ony.

Okrem klasických plavieb sa v ponuke lodných spoločností objavujú i plavby „špeciálne“. Tu je návod na ich rezerváciu.

  • Kajuty s dopravou zahrnutou v cene: Dosť často sa ponuka plavby s dopravou do a z prístavu v cene objaví u spoločnosti MSC Cruises. Tam určite dlho neváhajte a rezervujte ju okamžite po tom, čo na ňu narazíte. Jedná sa o veľmi obľúbenú záležitosť, ktorá sa vypredá veľmi rýchlo: dôvodom je samozrejme cenové zvýhodnenie, ale tiež výborná organizácia, ktorá zaručí, že Vy sa už v podstate nemusíte o nič starať. Odporučiť môžeme predošetkým plavby s leteckou dopravou, v ktorých cene je zahrnutý nielen samotný let, ale aj autobusový transfer z letiska do prístavu.
  • Plavby s českým/slovenským delegátom: I toto je veľmi žiadaný typ plavby, vyhľadávaný hlavne tými klientmi, ktorí sa nedohovoria po anglicky, prípadne naozaj nechcú nič organizovať sami. Delegát sa hostí ujme od okamihu ich príjazdu do prístavu a postará sa o všetko potrebné: pomôže s dokumentáciou a nalodením, je k dispozícii po celú dobu pobytu na lodi, organizuje fakultatívne výlety, komunikuje v mene zákazníkov s recepciou a pod. Loď nie je hotel a pre mnohých ľudí môže byť predovšetkým prvých niekoľko dní orientácia na nej náročnejšia. Riziko plavby s českým delegátom existuje v zásade jedno jediné, a to je to, že sa plavba s ním v prípade nedostatočného zájmu zruší. Pokiaľ k tomu dôjde, je klientom samozrejme vrátených 100 % vynaložených finančných prostriedkov a je im ponúknutá alternatívna plavba. Dobrá správa je, že v predminulom roku 2016 sa nám podarilo zrealizovať 96 % vypísaných plavieb s českým delegátom, riziko je teda pomerne malé.
  • Plavby pre skupiny: Ak vyrážate na plavbu so širšou rodinou, kolektívom priateľov alebo dokonca kolegov, pokúste sa rezervovať plavbu čo možno najskôr. Okrem toho, že sme schopní ponúknuť Vám zvýhodnenú skupinovú cenu (viď vyššie „Zľava pre skupiny“), pripravíme pre Vás ponuku na mieru Vašim potrebám (vrátane prípadnej dopravy do a z prístavu, českého delegáta, fakultatívnych výletov a pod.) – čo samozrejme nejaký čas trvá.
  • Svadba na lodi: Napriek tomu, že oficiálne túto formu obradu nemožno uznať, sú svadby na lodi veľmi obľúbené, a to hlavne u už zosobášených párov, ktoré si týmto spôsobom potvrdzujú záväzok alebo znovu navodzujú jedinečnú atmosféru ich veľkého dňa. Radi vám s realizáciou svadby na palube pomôžeme, ale musíme o tom vedieť skutočne čo najviac vopred.
  • Plavby pre fyzicky hendikepovaných: Špeciálne prispôsobené kajuty, bezbariérové riešenie palúb, asistencia pri nalodení a vylodení sú vo väčšine lodných spoločností úplnou samozrejmosťou a nie je preto dôvod, prečo by sa fyzicky hendikepovaní ľudia museli svojho sna o dovolenke na lodi vzdať. Vzhľadom na to, že počet bezbariérových kajút je samozrejme obmezený, odporúčame uskutočniť ich rezerváciu bez dlhšieho váhania.

Cestovať vo väčšej skupine, byť verný a predovšetkým rezervovať plavbu v dostatočnom predstihu, to je kľúč k výhodným výletným plavbám, ktoré si môže dovoliť úplne každý.  

Vyberte si z našej širokej ponuky plavieb po celom svete ešte dnes.