Zábava na mori

Lekcie tanca i kuchárske show. Ako vyzerá zábava na lodi?

Máte strach, že sa budete počas plavby na lodi nudiť? Tak takéto myšlienky môžete pokojne vyhnať z hlavy! Lode ponúkajú pestrý program plný najrôznejších aktivít od lezenia na stene až po kvízové súťaže alebo kurzy varenia. Vyskúšať môžete tiež napríklad degustáciu vybraných vín alebo si užiť veľa zábavy na točitých tobogánoch a kĺzačkách. Na lodi si skrátka vyberie každý. Milujete hrejivé slnečné lúče a relaxovanie na bazénových ležadlách? Nie je problém. Chcete zohnať originálne suveníry, nechať telo oddýchnuť pri uvoľňujúcej masáži alebo skúsiť šťastie v kasíne? To všetko je na palube možné. K tomu si na lodi môžete zatancovať, riadiť pretekárske vozidlo (teda aspoň jeho simulovanú verzii) či oprášiť ľadové korčule a vyskúšať lodné klzisko.

A to nie je všetko

Napríklad luxusné výletné lode linky Royal Caribbean - Quantum of the Seas, Ovation of the Seas a Anthem of the Seas majú unikátny simulátor voľného pádu, ktorý dokáže navodiť pocit ako pri zoskoku padákom. Nech už sú vaše koníčky akékoľvek, na lodi je zábava zaručená pre každého. Dali sme pre vás dohromady prehľadnú ponuku základných programov a voľnočasových aktivít, ktoré môžete na lodi využiť.

Všetko nájdete v lodných novinách

Ako zistíte, čo sa bude diať každý deň? Od toho tu sú lodné noviny. Tie vám doručia do kajuty každý večer. Jedny na vás budú tiež čakať, keď sa nalodíte. Na ich stránkach nájdete program na nasledujúci deň - od ponúk najrôznejších aktivít a zábavy až po otváracie hodiny wellness areálu, reštaurácií, palubných obchodov a barov. Často noviny tiež informujú o výbere filmov, ktoré si môžete pustiť v kajute, zverejňujú detaily o prístavoch, vylodenie a nalodenie a tiež tú nájdete časy západu a východu slnka. Deti registrované v detskom palubnom klube dostanú svoje vlastné denné programy, kde nájdu aktivity organizované pre ne v daný deň. V súčasnosti tiež lodné spoločnosti vyvíjajú špeciálne mobilné aplikácie ako modernú alternatívu k tlačeným novinám. Stiahnuť si môžete napríklad aplikácie Carnival Hub (od spoločnosti Carnival), iConcierge (od spoločnosti Norwegian Cruise Line), Royal iQ (od Royal Caribbean) alebo Navigator (od Disney Cruise Line).

Zábava počas celého dňa pre každého

Ponuky loďou poskytujú rozptýlenie od rána až do hlbokej noci. Pre hostí je tu pripravených desiatky programov ponúkajúcich širokú škálu aktivít, ktoré môžete využiť predovšetkým počas dní strávených na mori. Športoví nadšenci ocenia turnaje basketbalu či volejbalu, najrôznejšie bazénové aktivity a hry, lekcie tanca alebo golfu. Ak dávate prednosť pokojnejšej zábave, zúčastnite sa zaujímavých prednášok o histórii, zahrajte si karty (zvlášť bridge je veľmi populárny, skúsiť môžete aj bingo - to je spravidla za poplatok), naučte sa originálne aranžovať obrúsky alebo kvety. Môžete tiež zájsť na umeleckú aukciu, overiť si znalosti vo vedomostnom kvíze, navštíviť kulinársku show alebo skúsiť degustáciu vín (býva za poplatok).

V priebehu dňa vám plavbu spríjemnia najrôznejšie vystúpenia

Slnenie na bazénových ležadlách je sprevádzané živou hudbou, popoludní môžete navštíviť originálne predstavenie (napríklad na lodiach spoločnosti Norwegian sú pre hostí pripravené komediálne show, spoločnosť Princess ponúka spevácke a tanečné vystúpenia na piazzetách svojich lodí a pôsobivé akrobatické a potápačské kúsky môžete vzhliadnuť na lodiach spoločnosti Royal Caribbean). Nudiť sa nebudú ani filmoví fanúšikovia - okrem klasických kín disponujú niektoré lode špeciálnymi 3D projekciami alebo vonkajšími obrazovkami, kde môžete sledovať obľúbené snímky pod holým nebom. Zúčastniť sa týchto programov samozrejme nie je povinnosťou. Ak dávate prednosť opaľovaniu na ležadle s osviežujúcim kokteilom v ruke, nikto vám v tom nebude brániť. Vo voľnom čase tiež môžete navštíviť zaujímavé butiky a obchody, skúsiť šťastie v kasíne alebo zájsť do knižnice. V neposlednom rade je tu veľa miest, na ktorých si môžete vychutnať obľúbený drink alebo si dať niečo na zahryznutie.

Rozmaznávajte sa vo wellness areáli

Ďalšou možnosťou sú wellness areály. Tu môžete nechať rozmaznávať svoje telo pri masážach, tvárových a ďalších uvoľňujúcich procedúrach. Na mnohých lodiach nájdete salóny krásy, kde sa vám napríklad postarajú o nový zostrih. Nechýba ani manikúra a pedikúra - všetko býva za poplatok. Hosťom je k dispozícii i para, sauna alebo špeciálne thalassoterapie. Tá predstavuje kombináciu vírivky a minerálnych kúpeľov. Ďalšie lode rozširujú ponuku wellness služieb aj o procedúry určené mužom (napríklad tradičné holičstvo) alebo pre dospievajúcich (zahŕňajúci napríklad špeciálne balíčky pre matky s dcérami). Výnimkou nie sú ani ďalšie originálne procedúry - napríklad akupunktúra, bielenie zubov či Ionithermie (detoxikačná terapia kombinujúci masáž a elektronickú stimuláciu na liečbu celulitídy). Pozrite na ponuky výhodných balíčkov a ponúk do lodných novín. Včasnou rezerváciou wellness procedúr môžete ušetriť peniaze. (Ceny bývajú vyššie počas dní na mori. Naopak, keď loď kotví v prístave, je rezervácia výhodnejšia.)

Precvičte si svaly vo fitku

Len ťažko by ste hľadali loď, kde by pre hostí nebola k dispozícii telocvičňa a wellness areál. Niektoré lode majú len základné vybavenie, pri moderných lodiach ale nájdete priestranné areály, ktoré sa rozkladajú na niekoľkých palubách, disponujú špičkovým vybavením a vďaka preskleným stenám z nich budete mať nádherný výhľad na šíre more. Palubné fitness centrá majú širokú ponuku kardio a posilňovacích strojov a k tomu sa tu nachádzajú aj oddelené miestnosti pre samostatné cvičebné lekcie. Tie sa konajú väčšinou ráno a potom v podvečerných hodinách. Presný rozvrh je vypísaný v lodných novinách, alebo priamo v telocvičniach, kde majú zoznam všetkých lekcií s časmi ich konania. Niektoré kurzy sú zadarmo, avšak môžete naraziť aj na také, ktoré vyžadujú špeciálnu poplatok - väčšinou okolo 10 až 15 dolárov. Jedná sa hlavne o lekcie jogy, pilates a spinningu, kde sa tiež musíte zapísať s predstihom. Na lodiach sa môžete stretnúť aj so špeciálnymi fitness aktivitami ako je box alebo TRX závesný tréning.

Program pre deti každého veku

Cestujete s deťmi? Aj pre ne je na lodi zaistený bohatý program, pri ktorom sa určite nudiť nebudú. Väčšina lodí disponuje vlastnými detskými areálmi rozčlenenými podľa veku, od hracích priestorov pre najmenších, po herné kluby a diskotéky pre mládež. Na lodiach nájdete tiež vodné atrakcie, veľa šmýkačiek a ďalších miest určených k detskej zábave. Rodičia jednoducho zapíšu svoje deti do týchto detských programov a špeciálne vyškolení profesionáli sa im budú venovať počas najrôznejších hier, turnajov, umeleckých a tvorivých lekcií. Deti sa môžu tešiť aj na pyžamové párty alebo detské diskotéky a ďalšie zábavné aktivity. Niektoré linky dokonca spolupracujú s ďalšími organizáciami a pre deti tak majú pripravené napríklad kurzy herectva a žonglovania, vedecké experimenty alebo kurz dj-ovania. Deti môžu tráviť čas v kluboch a zúčastniť sa aktivít podľa chuti (rozsah voľného času sa väčšinou líši v závislosti od vekovej skupiny).

Detské areály

Detské areály spravidla zatvárajú v čase jedla, aby mohli rodiny jesť spoločne. Niektoré linky ponúkajú špeciálne príležitosti na stolovanie detí spolu. Rodičia si potom môžu vychutnať obed alebo večeru len v dospelej spoločnosti. Programy pre deti väčšinou trvajú do desiatej hodiny večer, po tejto hodine môžu rodičia zaplatiť za ďalšie hodiny aktivít (spravidla sa jedná o večerné party). Večierky sa konajú v detských kluboch a končia o polnoci, alebo o jednej hodine v noci. Deti do troch rokov (a tiež tie, ktoré ešte nie sú naučené na nočník) nemajú povolený vstup do detských klubov. Avšak rodiny s takto malými deťmi môžu využiť detské priestory - slúžia na to špeciálne vyhradené časy. Niektoré linky, napríklad Disney, Royal Caribbean alebo Cunard, majú jasle, kam môžu rodičia svoje deti dať do starostlivosti opatrovateliek. Jasle si väčšinou účtujú poplatok za každú hodinu.

Zábava od večera do noci

Po zotmení sa väčšina lodí rozžiari v štýle slávneho Las Vegas. Kasína (bežne otvorené aj počas dňa) sa zaplnia pasažiermi túžiacimi po šťastí v pokri, blackjacku alebo výhre v hernom automate. V salónikoch sa rozoznejú uvoľňujúce tóny živej hudby, klavírne bary ovládnu nadaní klaviristi, kabaretní speváci a tanečníci rozprúdia zábavu na tanečných parketoch. V neskorších hodinách ožijú aj diskotéky a najrôznejšie bary. Niekoľko nocí počas plavby je vyčlenených pre lodné divadlo. Môžete sa tešiť na krásnu show plnú laserových efektov a pôsobivých videoprojekcií. Speváci a tanečníci vo farebných kostýmoch tu predvádzajú dychberúce predstavenia, v ktorých zaznievajú populárne rockové skladby aj známe muzikálové piesne zo slávneho Broadwaya. Ďalšie večery sú zase v réžii spevákov, komikov alebo kúzelníkov - niekedy tu vystupujú aj tváre známe z televíznych estrád. Niektoré lode dokonca ponúkajú karaoke alebo talentové súťaže pre obzvlášť nadaných cestujúcich, ktorí chcú svoj um predviesť ostatným. Pobavenie nájdete aj na menších lodiach - stretnúť tú môžete miestnych tanečníkov, duo s klávesmi alebo člena posádky hrajúceho na gitare.

Spoločnosť Norwegian

Spoločnosť Norwegian má dokonca wifi videohry, ktoré si záujemci môžu zahrať na obrej obrazovke v lodnom átriu. Vo vonkajších priestoroch cestujúcich nájdu ping-pong, shuffleboard, basketbalové ihriská a na niekoľkých lodiach aj mini-golf, lezecké steny, malé lanové centrá alebo dokonca umelé vlny určené na surfovanie. A vždy je tu tiež možnosť užiť si krásny výhľad na otvorené more z balkóna kajuty alebo si vychutnať popoludňajší spánok a načerpať sily na večernú zábavu.

Filmy

Na linkách Princess, Carnival, Disney, Costa alebo MSC Cruises patrí k obľúbených aktivitám tiež sledovanie filmov po holým nebom na obrej vonkajšiej projekcii. Cestujúcim sú k dispozícii pohodlné ležadlá s hrejivými dekami a nesmie chýbať ani dostatok popkornu. Na programe sú najnovšie snímky, ktoré sa premietajú na veľkých LED obrazovkách. Na lodi si tak budete pripadať ako v tradičnom autokine, akurát sa budete nachádzať uprostred oceánu.

Lekcia tanca i kuchárske show. Ako vyzerá zábava na lodi?