Ako správne vybrať plavbu

Kam?

Vyberte si najskôr cieľovú destináciu a až potom loď. Tradičnými lokalitami sú Stredomoria a Karibik, lodné spoločnosti ale stále pridávajú nové trasy aj do exotických končín - na plavbu sa môžete vydať okolo Ázie, do Indického oceánu, pozdĺž Južnej Ameriky alebo Austrálie.

Zvážte aj, aké prístavy chcete navštíviť. Plavby po Stredozemnom mori sú vedené do najvýznamnejších prístavov, ako je Barcelona alebo Rím. Niektoré lode však kotvia aj v menej navštevovaných mestách - napríklad vo Valencii alebo Neapole. Ďalšie môžu zastavovať napríklad na Baleárskych ostrovoch.

Výletné lode plávajúce na Aljašku spravidla sledujú dve základné trasy. Prvá z nich je okružná plavba zo Seattlu alebo Vancouveru, počas ktorej navštívite južne umiestnené aljašské prístavy - Juneau a Skagway. Druhá trasa je jednosmerná - začína buď vo Vancouveri a končí v prístavoch Whittier či Seward, alebo vedie opačne z Aljašky na juh, do Vancouveru.

Plavby sú jednoducho jedným z najjednoduchších spôsobov, ako objavovať exotické destinácie. Prirodzene odstraňujú prekážky, ktoré robia medzinárodné cestovanie komplikovaným - nemusíte riešiť napríklad problémy s prepravou alebo jazykovou bariérou.

Kedy?

Dovolenky sú spravidla naplánované v období školských prázdnin. Je preto vhodné vybrať destináciu, ktorá má ideálne počasie v čase, keď ju chcete navštíviť. Na slnečné počasie v zimných mesiacoch narazíte v Karibiku, na Havaji alebo v Spojených arabských emirátoch. Ak ste dobrodružnejšej povahy, skvelé podnebné podmienky počas zimy ponúka aj Južná Amerika a juhovýchodná Ázia. Počas leta vyrazte do Stredomoria, k Severnému moru alebo na Aljašku. Príjemné počasie v týchto lokalitách vám určite potvrdí i mnoho turistov, ktorí sem v priebehu týchto mesiacov mieria. Pokiaľ chcete ušetriť peniaze a vyhnúť sa davom ľudí, zvoľte čas na začiatku alebo konci hlavnej sezóny. Ceny sú nižšie a počasie vás ešte stále nesklame.

Za akú cenu?

Podobne ako pri hoteloch, aj pri plavbách nájdete široké cenové rozpätie, ktoré zodpovedá službám a servisu, ktoré jednotlivé spoločnosti ponúkajú. Veľké linky ako MSC ponúkajú plavby za iba 500 €  na osobu za týždeň. Na druhom póle sú luxusné spoločnosti ako Seabourn a Regent Seven Seas, ktoré si môžu účtovať až 1000 € za osobu na deň. Ceny plavieb sa tiež menia v závislosti od sezóny. Rovnaká kabína bude stáť o mnoho viac na vrchole letnej sezóny než počas jesene. Záleží tiež od typu kajuty. Najmenej zaplatíte za vnútorné kajuty bez okien, naopak ceny za vonkajšie kajuty s balkónom sa pohybujú okolo 700 € až 1000 €.

Cena kajuty ale nie je jediný faktor, ktorý by ste mali pri výbere plavby zvážiť. Skontrolujte tiež cenu leteniek do cieľovej destinácie, ceny za vedľajšie výdavky ako alkohol (ak nejde o plavbu all-inclusive) a ceny za prípadné výlety. Napríklad let vrtuľníkom nad ľadovcami na Aljaške je síce zážitkom na celý život, na druhej strane sa vám po ňom cena za dovolenku navýši až o 750 €.

Plánujte vopred

Mnoho spoločností poskytuje veľkú zľavu, ak si plavbu zarezervujete s predstihom. „Je to otázka ponuky a dopytu“, vysvetľuje naša špecialistka na plavby Lenka, „v období dovoleniek sa ceny plavieb do najobľúbenejších destinácií ako sú nórske fjordy, Karibik alebo Stredomorie už len zvyšujú“. Preto nie je nikdy príliš skoro na plánovanie dovolenky.

Druhy lodí

Výletné lode sú stále väčšie a väčšie a dokážu vziať na palubu viac cestujúcich. Loď Harmony of the Seas spoločnosti Royal Caribbean má kapacitu pre viac ako 5 000 pasažierov - teda skoro dvakrát toľko, než najväčšia loď pred pätnástimi rokmi. Avšak, ak nechcete cestovať s veľkým množstvom iných pasažierov, nemusíte. Menšie lode, ako napríklad tie, ktoré vlastní Seabourn (najväčšia z nich pojme 450 ľudí) a Azamara, môžu vďaka menším rozmerom kotviť v malých prístavoch a ponúkajú tak komornejší a  osobnejší zážitok z plavby. Najvhodnejšie sú na plavby do oblastí ako je Antarktída, Galapágy alebo Karibik. Všeobecne možno povedať, že čím väčšiu loď zvolíte, tým viac vám dokáže ponúknuť v oblasti služieb, stravovania i najrôznejších voľnočasových aktivít.

Akú kajutu?

Plánujete tráviť čas oddychom v kajute? Alebo naopak radi objavujete nové miesta a užívate si výlety po okolí? To všetko by ste mali zvážiť pri výbere kajuty. Ak v kajute budete zdržiavať dlhší čas, oplatí sa siahnuť po väčšom priestore, v ktorom sa budete cítiť pohodlne. Naopak, ak budete často mimo kajuty, vyberte menší priestor a ušetrené peniaze môžete vynaložiť na výlety po okolí. Tiež pravdepodobne nebudete potrebovať kajutu s balkónom, ak plánujete tráviť čas v spoločnosti priateľov vo verejných priestoroch. Na druhej strane okno a polohu kajuty v hornej časti lode by mali zvážiť tí, ktorým býva na mori nevoľno alebo im nerobia dobre uzavreté priestory. Keď si plánujete prenajať kajutu s balkónom, vyberte jej polohu v nadväznosti na plánovanú trasu lode. Ak sa vydávate na preplávanie Atlantického oceánu, kde vás počas mnohých dní čaká len výhľad na otvorené more, potom na umiestnení balkóna nezáleží. Plavby pozdĺž nórskych fjordov alebo pobrežia Stredozemného mora sú ale na výhľady veľmi bohaté. Špeciálnu pozornosť pri výbere polohy balkóna venujte pri plavbe na Aljašku. Kajuty na pravoboku sú vhodné pri plavbe smerom na sever, naopak krásne výhľady sa vám rozprestrú z ľavého boku lode pri plavbe na juh.

Príďte skôr a zostaňte i po plavbe

Je dobré pripomenúť, že pokiaľ cestujete k miestu nalodenia sami (a nie s lodnou spoločnosťou), a oneskorili ste sa, loď na vás nebude čakať. Pretože zrušený alebo posunutý let nie je nič neobvyklé, odporúčame dostaviť sa do cieľovej destinácie aspoň deň pred tým, než má vaša loď vyplávať. Stále populárnejšie sú tiež predĺžené pobyty organizované lodnými spoločnosťami po okolí miest, kde loď kotví. Tie bývajú bez zbytočných starostí, a preto sú veľmi obľúbené. Napríklad s Celebrity môžete po plavbe vyraziť na safari. Holland America a Princess Cruises zasa ponúkajú luxusné zájazdy po aljašskej železnici, ktorá slúžila zlatokopom v období zlatej horúčky.

V ponuke našich plavieb organizovaných s českým sprievodcom nájdete veľa zaujímavých plavieb do mnohých destinácií. V ich rámci organizujeme aj výlety po okolí navštívených prístavov. Naši sprievodcovia vás prevedú po pamiatkach a ukážu vám aj najzaujímavejšie lokality. Navyše dohliadnu na kompletnú organizáciu vrátane dopravy alebo výkladu. A ak máte špeciálne preferencie ohľadom dovolenky? Radi vám zostavíme zájazd na mieru presne podľa vašich predstáv.

Býva vám na mori nevoľno?

Moderné lode sú stavané tak, aby zabezpečili maximálnu stabilitu a pohodlie pre cestujúcich. Nové technológie, napríklad stabilizátory, napomáhajú hladkej a bezproblémovej plavbe, ktorá sa nedá porovnať so systémami fungujúcimi pred niekoľkými desaťročiami. Vďaka spoľahlivejším predpovediam počasia tiež kapitáni lodí vedia dopredu o nepriaznivých podmienkach a dokážu sa im včas vyhnúť. Napriek tomu môže byť oceán nepredvídateľný. Ak vám býva na mori nevoľno, vyberte väčšiu loď, ktorá kotví v pokojných vodách (napríklad Karibik je miernejší v porovnaní s vodami severného Atlantiku).

Ktorú lodnú spoločnosť si vybrať?

Vyberte si lodnú linku, ktorá bude najviac ladiť s vašou osobnosťou. Niektoré spoločnosti vyžadujú dress code a majú pridelené miesta na sedenie počas stolovania. Iné, ako napríklad Disney Cruises, sú navrhnuté pre spokojnosť detí. Na lodiach spoločnosti Norwegian Cruise Line panuje zase uvoľnenejšia atmosféra a nie sú tu ani presné časy určené na stolovanie. Plavby linky Holland America sú tradične zamerané na staršie ročníky (sústreďujú sa na pasažierov tzv. povojnovej generácie). Spoločnosti MSC a Costa sa orientujú na európsku klientelu a ponúkajú nízkonákladové plavby pre pasažierov, ktorí sa na plavbu vydávajú prvýkrát. Naopak linky ako Celebrity alebo Azamara poskytujú luxusné plavby, a tomu zodpovedajú aj ich ceny. Ak váhate, aká spoločnosť je pre vás tá pravá, obráťte sa na nás. Vďaka dlhoročným skúsenostiam vám dokážeme nájsť plavbu na mieru a ručíme vám za to, že vaša dovolenka bude nezabudnuteľným zážitkom.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Chcete pomôcť s výberom plavby? Neváhajte sa na nás obrátiť. Máme skúsenosti a vzájomne spolupracujeme s poprednými lodnými spoločnosťami, a tak vám poradíme s akoukoľvek otázkou a vyberieme pre vás plavbu presne na mieru.