Čo môžete očakávať od plavby

NA LODI alebo čo môžete očakávať od plavby

Možno vám to už pri niektorej z vašich ciest k moru napadlo: mierite na jedno miesto, kde budete tráviť svoju dovolenku, ale okolo je predsa toľko zaujímavých destinácií, ktoré by stálo za to navštíviť! Ale ako sa k nim dostať bez únavných prejazdov alebo drahých preletov? Máme pre vás riešenie: plavby loďou spájajú návštevu zaujímavých miest s komfortom luxusnej výletnej lode. Nielen v prípade, že ste doteraz nič podobné neabsolvovali, bude pre vás taká plavba zážitkom, na ktorý sa nezabúda.

Plavby loďou sa v poslednej dobe stali vyhľadávaným spôsobom trávenia dovolenky. Ide ale o oveľa viac, než len preplaviť sa z jedného prístavu do druhého, ďalší deň si pozrieť zaujímavé mesto a zase sa plaviť ďalej. Zážitkom je predovšetkým plavba sama a všetko, čo s ňou súvisí: od fantastického výhľadu z kajuty cez vynikajúcu gastronómiu až po akrobatické predstavenie.

Aby ste si plavbu užili naplno, dobre sa na ňu pripravte.

Jak se dopravit do přístavu?

Způsobů je hned několik, závisí především na tom, jak daleko se místo vyplutí nachází. Do blízkých přístavů, jako jsou například Janov, Savona, Benátky, Hamburk nebo Kiel, je snadné dopravit se vlastním vozem. Problémem přitom není zajistit hlídané parkování, například v případě 7denní plavby za poplatek okolo 100 euro.

Některé nepříliš vzdálené přístavy jsou pak dostupné i vlakem nebo autobusem, což ocení zejména ti, kteří nemají k dispozici auto.

U vzdálenějších destinací, zvláště pak na jiných kontinentech, je třeba využít leteckou dopravu, letenky je přitom vždy nutné objednávat s dostatečným předstihem. U velké většiny přístavů jsou k dispozici transfery z letiště, a to často i z těch vzdálenějších, doporučujeme ale vždy předem ověřit jejich dostupnost.

Veškeré plavby s delegátem se pak nabízí včetně dopravy – autobusové či letecké - z předem stanoveného místa.

 

Čo očakávať pri nalodení

Silné vnemy očakávajte už pred nalodením: vaša loď bude istotne patriť k najväčším v prístave a pravdepodobne ju uvidíte už na kilometre ďaleko. Napríklad výletné lode z rodiny MSC Cruises majú dĺžku vyše 300 metrov a počet palúb sa blíži dvadsiatim - ich výška je teda zhruba porovnateľná s dvanásťposchodovou budovou, avšak pri oveľa väčšej šírke.

Na loď sa často zmestia tisícky pasažierov, o ktorých sa starajú stovky a niekedy aj viac ako tisíc členov posádky. Všetko musí fungovať ako stroj a začína to už pri nalodení. Po príchode k lodnému terminálu prejdete kontrolou dokladov a batožiny, podobnú tej na letiskách. Majte pas aj palubný lístok poruke, urýchlite tým odbavenie. Veľké kufre vám obsluha dopraví rovno do kajuty a vy medzitým prejdete do lode po vyvýšenom mostíku, prípadne vás k nástupu dovezie autobus.

Ak si zvolíte pre svoj pobyt na lodi jeden z luxusných apartmánov, je možné, že vás do prístavu a na konci plavby z prístavu dopravia súkromným autom alebo dokonca limuzínou. Prednostné nalodenie a vylodenie sú potom pre vás samozrejmosťou.

Ako sa na lodi zorientovať

Po príchode na loď sa najprv skúste dobre zorientovať - ak je to pre vás neznáme prostredie, nemusí to byť úplne jednoduché, a to napriek tomu že loď je vybavená dokonalým vnútorným navigačným systémom. V kajute nájdete palubné noviny so všetkými potrebnými informáciami a príde sa vám osobne predstaviť váš steward. Ak budete čokoľvek potrebovať, bude to on, kto vám pomôže prvý.

Čo robiť pri vyplávaní

Až sa loď "odrazí" od brehu, vyjdite na hornú otvorenú palubu, z ktorej je najlepší výhľad. Sledovanie pevniny miznúcej v diaľke si môžete spríjemniť napríklad pohárom dobrého nápoja - lodný bufet so širokým výberom nápojov a pokrmov je otvorený neustále. Aj po tom, čo sa loď dostane na more, zostáva pobrežie často v dohľade. Fascinujúci je predovšetkým nočný pohľad na osvetlená mestá a prístavy v diaľke. Čo všetko vlastne vidíte, vám prezradí monitor vo vašej kajute: jeden z programov v televízii ukazuje detailnú polohu lode, rýchlosť, smer i ďalšie parametre. 

Samotný pohyb lode pritom najskôr vôbec nebudete vnímať. Za bežných podmienok sa kolos s váhou desiatok tisíc ton na mori ani nepohne a na to, aby sa loď aspoň trochu "rozkolísala" je potrebné mimoriadne silné vlnobitie.

Ako sa obliecť?

Kým v priebehu dňa vás za ležérny štýl, na ktorý ste zvyknutí, nikto napomínať nebude, na neskoršie hodiny je potrebné pripraviť sa o niečo lepšie. Do batožiny si teda nezabudnite pribaliť spoločenský odev, ktorý je na večer predpísaný. Teda ak chcete zažiť "haute gastronomie" v niektorej z lodných reštaurácií (a to chcete!). Miestami si možno budete pripadať ako na módnej prehliadke, okolo vás budú defilovat dámy v elegantných róbach aj páni vo smokingoch. Tie síce vyžadované nie sú, ale nepočítajte s tým, že vás obsluha večer pustí do reštaurácie v džínsoch a vyťahanom tričku.

Ako sa budete na lodi stravovať?

Všetky lodné pobyty zahŕňajú plnú penziu vrátane slávnostných večerí. Ako v správnom luxusnom podniku celá gastronomická záležitosť chvíľu trvá, to aby ste si jednotlivé chody mohli poriadne vychutnať. Predpokladajte, že večerným jedlom strávite najmenej hodinu a pol.

Kým jedlo je v cene, pokiaľ si nekúpite niektorý z all inclusive balíčkov, nápoje si budete hradiť zvlášť. Nemajte ale obavy: ceny na lodi nie sú nijako prehnané a pohybujú sa na úrovni podnikov strednej triedy na pevnine, napríklad za alkoholické koktaily zalatíte okolo 8 €.

Hotovosť pritom nemusíte vôbec vytiahnuť - stačí si pri príchode na loď zaregistrovať vašu platobnú kartu a potom obsluhe len priebežne podpisovať účty. Útrata sa bude načítavať na vašu lodnú kartu, ktorá súčasne slúži aj ako kľúč od kajuty. Podobným spôsobom prebieha platba v lodných obchodoch, v kasíne a pod. Pred vylodením potom len autorizujete záverečnú sumu, ktorá bude následne strhnutá z vášho účtu.

Na hostí luxusných apartmánov čaká mnoho gastronomických zážitkov navyše. Napríklad klienti triedy The Haven spoločnosti Norwegian Cruise Line si užijú okrem súkromných reštaurácií a barov tiež exkluzívne raňajky a obedy alebo koktail party s členmi posádky. Tiež zákazníci MSC Yacht Clubu si vychutnajú exkluzíve menu, a to kedykoľvek počas dňa či noci.

Čím sa na lodi zabavíte?

Okrem kochania sa prekrásnymi výhľadmi a užívania si samotnej plavby je vám na lodi k dispozícii takmer neobmedzené množstvo aktivít a zábavy. Tešiť sa môžete na kultúrne predstavenia alebo tanečné lekcie. Alebo skúste svoje šťastie v kasíne, ktoré je pre vás otvorené v priebehu celej plavby, v prístavoch sa ale zatvára.

Na hornej palube nájdete otvorené bazény, ktoré prídu vhod hlavne za slnečného počasia - nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom, slnko je na mori naozaj intenzívne. K dispozícii sú často aj kúpeľné alebo wellness zóny s vírivkami, saunami alebo službou maséra.

Mladšiu generáciu osloví diskotéka, bez rozdielu veku sa potom môžete vydať do niektorej z mnohých reštaurácií, ktoré sa sústredia na niektorú z medzinárodných kuchýň - napríklad mexickú alebo japonskú. Vyberiete si aj z rôznych barov: zatiaľ čo jeden sa špecializuje na vína, v inom si užijete jazzové vystúpenia. U väčšiny lodných spoločností je v kajutách aj na lodných balkónoch zakázané fajčiť, milovníci nikotínu teda ocenia fajčiarsky bar.

Priaznivci aktívneho trávenia voľného času môžu vyskúšať napríklad kompletne zariadené fitness centrum s vyhliadkou na more, k dispozícii sú na niektorých lodiach aj horolezecká stena alebo bowling. Rodinám s deťmi prídu vhod animátorské programy alebo detský kútik.

Ak sa rozhodnete pre niektoré z luxusných ubytovacích možností, pripravte sa napríklad na prístup na privátne slnečné terasy so súkromnými bazénmi a vírivkami.

Co a jak budete platit?

Bez dodatečného poplatku bývá velká část aktivit na lodi – od vstupu do bazénů, vodních parků a na atrakce přes fitness centrum až po představení v divadle. Dodatečnou hotovost je třeba připravit si na služby lázní, jako jsou například masáže, zábaly či kosmetika, osobního trenéra nebo hlídání dětí. 

Zpoplatněné jsou také fakultativní výlety v přístavech, děti často mívají slevu, ty nejmladší se pak mnohdy mohou zúčastnit zcela zdarma.

Co se týče samotného procesu placení, na hotovost můžete zcela zapomenout. Při příchodu na loď hosté obdrží lodní kartu na kterou se načítá útrata, obsluze tedy jen podepisují účty. Lodní karta současně slouží i jako klíč od kajuty. Podobným způsobem probíhá platba v lodních obchodech, v kasinu apod. Před vyloděním je pak jen třeba uhradit útratu na lodní kartě a to buď v hotovosti nebo platební kartou. 

 

Ako to prebieha v prístavoch?

V jednotlivých prístavoch kotví loď zvyčajne celý deň, typicky od deviatej hodiny rannej do šiestej hodiny večernej. Budete teda mať dostatok času na prieskum mesta či jeho okolia, a to buď v rámci organizovanej exkurzie, alebo na vlastnú päsť. V závislosti na spoločnosti budete mať vždy na výber z niekoľkých predpripravených výletov, zvoliť si tak môžete ten, ktorý najviac zodpovedá vašim záujmom alebo momentálnej nálade. Pre hostí luxusných apartmánov, napríklad MSC Yacht Clubu na lodiach spoločnosti MSC Cruises, sú pripravené exkurzie na mieru, pri ktorých môžu preskúmavať svet mimo lode v súkromí, luxuse a pohodlí.

Prístavy sa väčšinou nachádzajú blízko centra a veľká časť najzaujímavejších pamiatok leží v pešom dosahu. Počet odchodov a návratov z lode a na loď nie je nijako obmedzený: môžete pokojne zabehnúť napríklad do múzea na pevnine, potom sa na obed vrátiť na loď a popoludní vyraziť na ďalšiu prechádzku