Korfu

Korfu / Grécko

Ostrov Korfu (Kerkyra), na ktorom žije cca 110 tis. obyvateľov, je po Kefalónii druhým najväčším ostrovom v Iónskom mori. Vďaka bujnej vegetácii, ktorú podporujú častejšie zrážky, je nazývaný „Smaragdovým ostrovom“. Jeho povrch vedľa najvyššej hory Pantokrator (906 m) utvárajú rozsiahle úrodne roviny, kvitnúce sady olivovníkov, mandľovníkov a citrusov aj iné stredomorské vegetácie a krištáľovo čisté more s bohatým podmorským životom obmýva skalnaté pobrežie aj pekné prírodné pláže.

To všetko dopĺňajú malebné dedinky ukryté v náručí panenskej prírody a dôležité historické pamiatky mnohých národov, ktoré sa tu počas dlhej histórie vystriedali. Kombinácia krásnej prírody a kultúrnych pamiatok tak robí z Korfu jeden z najkrajších stredomorských ostrovov. Na Korfu sa nachádza veľa zaujímavých a turisticky príťažlivých miest, ktoré stojí za to navštíviť. Jedným z týchto miest je napríklad Achilleion, klasicistický kaštieľ cisárovnej Sissi, ktorá Korfu milovala a často navštevovala.

Pekný výlet si môžete urobiť, ak sa vydáte k zrúcanine byzantského hradu Angelokástro z 13. storočia. Medzi dedinkami Lakones a Krini sa nachádza vyhliadkové miesto Bella Vista, odkiaľ sa môžete kochať prekrásnym výhľadom na ostrov. Najjužnejším bodom Korfu je mys Asprokavos, tam stojí opustený kláštor, nad ktorým sa týčia až 130 metrov vysoké skaly. Hlavným mestom je Kerkyra (Korfu), ktorá patrí medzi najkrajšie grécke mestá. Jej historické centrum, ktoré bolo v r. 2007 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, má svojim návštevníkom rozhodne čo ponúknuť. Leží medzi tromi mohutnými pevnosťami - medzi Starou benátskou pevnosťou so zaujímavým Kostolom sv. Juraja v tvare antického chrámu, Novou benátskou pevnosťou, ktorá sa týči nad mestom a pevnosťou Sotyra, v ktorej sa dnes nachádza väznica. Mesto Kerkyra bolo založené už v 8. stor. p. n. l. Korinťanmi, ktorí boli jednou z najväčších námorných síl antického Grécka.

Mesto bolo premiestnené na jeho dnešnú polohu až v šiestom stor. n. l, po tom, čo bolo v roku 550 zničené Gótmi pod vedením Totilu. Veľká časť historického mesta bola vybudovaná v období nadvlády Benátok, čiže v rozmedzí rokov 1386-1797. V súčasnosti je Kerkyra obľúbeným letoviskom, v ktorej kľukatých uličkách s pastelovými domami i palácmi z benátskej éry nájdete celý rad reštaurácií, obchodov so suvenírmi i kultúrnych atrakcií.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- historické centrum so Starou benátsku pevnosťou

- Kostol patróna ostrova sv. Spyridiona

- Nová benátska pevnosť- ulica Liston

- Palác svätého Juraja a Michala

- Kaštieľ Achilleion- letovisko Palaiokastritsa

-Bella Vista

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Sofrito - hovädzie mäso v bielej cesnakovej omáčke

Stifado - hovädzie mäso v paradajkovej omáčke s malými cibuľkami

Burdeto- ryba v rajskej pikantnej omáčke

Kumquat - malý pomarančovník, z ktorého sa vyrába likér alebo marmeláda

Produkty: grécky olivový olej, predmety z olivového dreva, likér Kumquats


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Korfu

Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Turecko z Trieste na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Turecko
Nalodenie: Trieste, Taliansko
Vylodenie: Istanbul, Turecko
Trvanie: 7 nocí