Palma de Mallorca
Palma de Mallorca

Plavby v okolí

Palma de Mallorca / Španielsko

Mallorca je najväčší z Baleárskych ostrovov, leží v Stredozemnom mori necelých 200 km od španielskeho pobrežia. Je vyhľadávanou turistickou destináciou, či už vďaka svojim plážam a príjemným letoviskám, alebo krásnej prírode a zaujímavým historickým lokalitám. Mallorca bola osídlená už v staroveku. Svoje stopy tu zanechali napríklad starí Rimania, ktorí ostrov pomenovali Major, teda „Veľká“. Dôležitý vplyv mali aj Maurovia, ktorí oblasť ovládali niekoľko storočí, než ich v r. 1229 definitívne vyhnal aragonský kráľ Jakub I. Dobyvateľ. Od tej doby boli ostrovy súčasťou Aragónského kráľovstva, z kterého sa sem dostala katalánčina a tiež stavebné slohy, prevažne katalánska gotika. Dnes sú Baleárske ostrovy súčasťou Španielska, na Malorke žije cca 620 tis. Stálych obyvateľov, z toho väčšina v hlavnom meste Palma de Mallorca.

 

Palma de Mallorca je dôležitým prístavom aj turistickým centrom. Historické jadro je architektonicky veľmi zaujímavé, v jeho úzkych uličkách nájdete množstvo významných pamiatok. Do svojej dnešnej podoby bolo utvárané od 13. stor., keď ostrovy získal kráľ Jakub I. Hoci nechal strhnúť väčšinu maurských budov, ulice stále kopírujú pôvodnú medinu a mesto nezaprie svoj orientálny charakter. Dominantou je obrovská katedrála La Seu - Katedrála svetla, ktorá sa majestátne vypína nad prístavom. Jej gotický exteriér je doplnený modernou výzdobou, na ktorej  sa podieľal slávny katalánsky architekt Antonio Gaudí. Ďalšou dôležitou stavbou je kráľovský palác Almudaina, pôvodná maurská citadela, ktorá dnes slúži ako múzeum. Pri prechádzke nemôžete minúť nádhernú gotickú stavbu bývalej burzy La Llonja alebo obdĺžnikové námestie Plaza Major. V úzkych uličkách nájdete celý rad reštaurácií a obchodov s módou aj miestnymi špecialitami.

Obľúbeným turistickým cieľom je mestečko Valldemossa, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti ostrova v pohorí Serra de Tramuntana. Väčšina návštevníkov sem mieri preto, aby si predela kartuziánsky kláštor, v ktorom sa svojho času zdržiaval slávny pár – hudobný skladateľ Frederic Chopin a francúzska spisovateľka George Sandová. Popri krásnych výhľadoch do prírody vás aj tu čakajú turistické obchodíky plné suvenírov.

Pamiatky, ktoré si nemôžete nechať ujsť ...

Preskúmajte Palacio Almudaina, bývalú arabskú pevnosť a rezidenciu maurských kráľov. Navštívte hrad Bellver, ktorý je krásnym príkladom stredovekej vojenskej architektúry. Vráťte sa späť v čase v dedine Španielska a zoznámte sa s architektúrou a remeslom z rôznych časových období a oblastí Španielska. Prezrite si jaskyne Drach, ktoré sa vyznačujú nádhernými kvapľovými útvarmi a velké jazero, kde je denne prehliadka zvuku a svetla.

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Bunyols – malé vyprážané šišky zo  zemiakového cesta

Ensaimada - najtypickejší koláč, zatočený do špirály a posypaný cukrom

Pa'amboli – miestny chlieb s paradajkami, cesnakom, olivovým olejom a šunkou

Sobrasada - bravčové klobásky

Llomambcol - kapustový závitok s bravčovým mäsom ,píniovými orieškami a hrozienkami

Palo - bylinný likér


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Palmy de Mallorca

Španielsko, Taliansko, Francúzsko z Palmy de Mallorca na lodi Costa Toscana

Loď: Costa Toscana
Trasa: Španielsko, Taliansko, Francúzsko
Nalodenie: Palma de Mallorca, Španielsko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 6 nocí