Santorini
Santorini

Plavby v okolí

Santorini / Grécko

Romantické Santorini ležiace v Egejskom mori je súčasťou Kykladského súostrovia. Je zvyškom veľkého sopečného ostrova, starogrécky nazývaného Thera, ktorého vrchol bol počas silnej erupcie pred 3 500 rokmi rozmetaný po okolí. A zvyšky krátera, ktoré sa dvíhajú až niekoľko sto metrov nad vodou, dnes tvoria súostrovie Santorini, ktoré svojou krásou priťahuje tisíce turistov z celého sveta. Vzhľadom na to, že Santorini leží iba 110 km od Kréty, sa mnohí historici domnievajú, že práve tento výbuch stojí za zánikom minojskej kultúry.

Táto erupcia bola tiež inšpiráciou pre legendu o bájnej civilizácii Atlantíde, ktorá náhle zmizla zo sveta. V súčasnosti tu žije cca 14 tis. obyvateľov a okrem hlavného a najväčšieho ostrova Santorini tvorí súostrovie aj niekoľko menších ostrovčekov. Severovýchodne od Santorini sa nachádza Therasia, uprostred akejsi podkovy, ktorú Santorini vytvára, leží ešte menej neobývaný ostrov Aspronisi. Vnútri veľkej lagúny sú situované tri malé vulkanické ostrovčeky kužeľovitého tvaru – Palia Kameni, Nea Kameni a Mikri Kameni, ktoré sa stali obľúbeným cieľom výletov, nakoľko tu vytryskujú horúce pramene.

Vulkanická činnosť na Santorini sa podpísala aj na jeho povrchu. Ostrov je hornatý a väčšinou bez vegetácie. Nachádza sa tu niekoľko úchvatných pláží s odlišnou farbou piesku či kameňov, ktorá sa pohybuje podľa zloženia od bielej cez červenú až po čiernu. Najkrajšie a najväčšie pláže nájdete na južnej a východnej časti ostrova. K tým najobľúbenejším patria sivá pláž Monolithos alebo čierna pláž Avis. 

Santorini zažíva každoročne veľký nápor turistov mieriacich najčastejšie do hlavného mesta Thira (Fira), ktoré je plné obchodíkov so suvenírmi a ľudovým umením, barov a klubov otvorených až do neskorých nočných hodín. Očarujúce mesto s typickými bielymi domčekmi aj kostolíkmi s modrými doplnkami a kvetinami sa snaží udržať si svoje tradície z minulosti. Jeho kľukaté uličky sú rajom fotografov a celková atmosféra mesta i celého ostrova robí zo Santorini skutočne jedinečnú destináciu. Rovnako malebné sú aj ďalšie mestečká,  Oia a Imerovigli, rozosiate vysoko na skale. Za návštevu stoja tiež Akrotiri, kde archeológovia odkryli viac než 3500 rokov staré mesto zasypané sopečným popolom, mestu sa hovorí „Grécke Pompeje“.

Vychutnajte si miestne špeciality

Fáva – smotanový pokrm vyrobený zo žltého hrachu s rôznymi ozdobami podľa chuti

Mousaka – zapečené zemiaky s mletým mäsom a baklažánom, zaliate omáčkou z vajíčok, mlieka, múky a syra

Dolmades – vínne listy plnené zmesou ryže, cesnaku, byliniek a korenia

Souvlaki – kúsky jahňacieho (bravčového, teľacieho alebo kuracieho) pečeného na ihle, ochutené cesnakom, korením a paradajkami

Domates Yemista – pečené paradajky alebo papriky, naplnené zmesou ryže a byliniek

 

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Santorini

Grécko, Taliansko zo Santorini na lodi Costa Victoria

Loď: Costa Victoria
Trasa: Grécko, Taliansko
Vylodenie: Bari, Taliansko
Trvanie: 7 nocí

Plavby do Santorini

Taliansko, Grécko z Benátok na lodi MSC Musica

Loď: MSC Musica
Trasa: Taliansko, Grécko
Nalodenie: Benátky, Taliansko
Vylodenie: Piraeus, Grécko
Trvanie: 4 nocí

Taliansko, Grécko, Chorvátsko z Benátok na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa:

Taliansko, Grécko, Chorvátsko

Vylodenie: Benátky, Taliansko
Trvanie: 8 nocí

Nechajte sa strhnúť fascinujúcimi dejinami aj prekrásnymi plážami Stredomoria. Naloďte sa v kanálmi pretkaných Benátkach a v talianskom Bari objavte hneď tri miesta zapísané na zoznam UNESCO. Obdivujte bielu architektúru romantického Santorini, historické centrum druhého najväčšieho mesta - Kréty, či dramatické pobrežie ostrova Kefalónia. Skôr, než sa vyberiete späť, zastavte sa ešte v úcvhatnom Diokleciánovom paláci v chorvátskom Splite.

Autobusová doprava - český sprievodca.

Akcia First Minute.

Viaclôžkové kajuty sú len na vyžiadanie.