Santorini
Santorini

Plavby v okolí

Santorini / Grécko

Romantické Santorini ležiace v Egejskom mori je súčasťou Kykladského súostrovia. Je zvyškom veľkého sopečného ostrova, starogrécky nazývaného Thera, ktorého vrchol bol počas silnej erupcie pred 3 500 rokmi rozmetaný po okolí. A zvyšky krátera, ktoré sa dvíhajú až niekoľko sto metrov nad vodou, dnes tvoria súostrovie Santorini, ktoré svojou krásou priťahuje tisíce turistov z celého sveta. Vzhľadom na to, že Santorini leží iba 110 km od Kréty, sa mnohí historici domnievajú, že práve tento výbuch stojí za zánikom minojskej kultúry.

Táto erupcia bola tiež inšpiráciou pre legendu o bájnej civilizácii Atlantíde, ktorá náhle zmizla zo sveta. V súčasnosti tu žije cca 14 tis. obyvateľov a okrem hlavného a najväčšieho ostrova Santorini tvorí súostrovie aj niekoľko menších ostrovčekov. Severovýchodne od Santorini sa nachádza Therasia, uprostred akejsi podkovy, ktorú Santorini vytvára, leží ešte menej neobývaný ostrov Aspronisi. Vnútri veľkej lagúny sú situované tri malé vulkanické ostrovčeky kužeľovitého tvaru – Palia Kameni, Nea Kameni a Mikri Kameni, ktoré sa stali obľúbeným cieľom výletov, nakoľko tu vytryskujú horúce pramene.

Vulkanická činnosť na Santorini sa podpísala aj na jeho povrchu. Ostrov je hornatý a väčšinou bez vegetácie. Nachádza sa tu niekoľko úchvatných pláží s odlišnou farbou piesku či kameňov, ktorá sa pohybuje podľa zloženia od bielej cez červenú až po čiernu. Najkrajšie a najväčšie pláže nájdete na južnej a východnej časti ostrova. K tým najobľúbenejším patria sivá pláž Monolithos alebo čierna pláž Avis.

 

Santorini zažíva každoročne veľký nápor turistov mieriacich najčastejšie do hlavného mesta Thira (Fira), ktoré je plné obchodíkov so suvenírmi a ľudovým umením, barov a klubov otvorených až do neskorých nočných hodín. Očarujúce mesto s typickými bielymi domčekmi aj kostolíkmi s modrými doplnkami a kvetinami sa snaží udržať si svoje tradície z minulosti. Jeho kľukaté uličky sú rajom fotografov a celková atmosféra mesta i celého ostrova robí zo Santorini skutočne jedinečnú destináciu. Rovnako malebné sú aj ďalšie mestečká,  Oia a Imerovigli, rozosiate vysoko na skale. Za návštevu stoja tiež Akrotiri, kde archeológovia odkryli viac než 3500 rokov staré mesto zasypané sopečným popolom, mestu sa hovorí „Grécke Pompeje“.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Santorini mesto
  • Pláž Monolithos
  • Kláštor ProfitisIllias
  • Akrotiri

Vychutnajte si miestne špeciality

Fáva – smotanový pokrm vyrobený zo žltého hrachu s rôznymi ozdobami podľa chuti

Mousaka – zapečené zemiaky s mletým mäsom a baklažánom, zaliate omáčkou z vajíčok, mlieka, múky a syra

Dolmades – vínne listy plnené zmesou ryže, cesnaku, byliniek a korenia

Souvlaki – kúsky jahňacieho (bravčového, teľacieho alebo kuracieho) pečeného na ihle, ochutené cesnakom, korením a paradajkami

Domates Yemista – pečené paradajky alebo papriky, naplnené zmesou ryže a byliniek


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Santorini

Turecko, Grécko, Taliansko z Izmiru na lodi MSC Divina

Loď: MSC Divina
Trasa: Turecko, Grécko, Taliansko
Nalodenie: Izmir, Turecko
Vylodenie: Civitavecchia, Taliansko
Trvanie: 4 noci

Francúzsko, Taliansko, Grécko, Turecko z Marseille na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Francúzsko, Taliansko, Grécko, Turecko
Nalodenie: Marseille, Francúzsko
Vylodenie: Istanbul, Turecko
Trvanie: 7 nocí

Taliansko, Grécko, Turecko z Civitavechie na lodi MSC Divina

Loď: MSC Divina
Trasa: Taliansko, Grécko, Turecko
Nalodenie: Civitavecchia, Taliansko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 8 nocí