X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Ibiza

Ibiza / Španielsko

Ibiza je s rozlohou 571 km2 tretím najväčším baleárskym ostrovom, údajne je ale zo všetkých najkrajší. Spoločne so susednou Formenterou ponúka panenskú prírodu a nádherné pláže s bielym pieskom obklopené píniovými a borovicovými lesmi. Biela farba však prevláda aj v mestách, rovnako ako priateľská atmosféra miestnych obyvateľov, čo Ibize vyslúžilo prezývku „Biely ostrov lásky“. Pre jeho krásu ho v 60. rokoch vyhľadávali aj hippies, ktorých o niekoľko rokov neskôr vystriedali skutoční turisti.

Dnes je Ibiza jednou z najznámejších prázdninových lokalít, vyhlásená nočným životom a zábavou. Nielen v hlavnom meste ostrova, ale aj v ďalších letoviskách sa nachádzajú svetoznáme diskotéky a kluby ako Pacha, Space alebo Café del Mar.

Ibiza bola osídlená už v praveku, ale dôležitým medzníkom bolo 7. stor. p. n. l., keď sem priplávali Feničania a založili osadu Ibusim. Z nej neskôr vzniklo dnešné hlavné mesto Eivissa, ktorého názov sa ujal pre celý ostrov. Fenická kolónia Kartágo považovala ostrov pre jeho červenú pôdu za posvätný a dokonca tu pochovávali svojich mŕtvych. Archeologická lokalita s viac ako 300 hrobmi bola nájdená priamo na území hlavného mesta a spoločne s múzeom je jeho veľkou atrakciou. Potom sa Ibizy, rovnako ako ostatných Baleárskych ostrovov, zmocnili Rimania. Po nich Byzantínci a Arabi, ktorých vplyv je stále zreteľný na celom ostrove nielen v architektúre, ale aj v poľnohospodárstve a rysoch miestnych obyvateľov. V r. 1235 sa Ibiza stála súčasťou Aragonského kráľovstva a neskôr Španielska. Kvôli neustálej hrozbe pirátskych útokov tu bolo vybudovaných niekoľko pevností a mohutné opevnenie okolo hlavného mesta Eivissa, ktoré sa takmer v neporušenom stave zachovalo až dodnes.

Historickej časti Eivissy sa hovorí D'Alt Villa. V jej kľukatých uličkách s celým radom barov a reštaurácií, originálnych kaviarní, galérií i elegantných obchodíkov stretnete tú pravú romantickú atmosféru, ktorá pravidelne priťahuje umelcov z celého sveta. Milovníkov prírody zas očarí množstvo krásnych zákutí a morských zálivov s tyrkysovo čistou vodou. Pre svoju výnimočnú krásu a historickú hodnotu bola v r. 1999 Ibiza zapísaná do zoznamu prírodného, ale aj kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vychutnajte si miestne špeciality...

Arroz la Marinera – ibizská obdoba španielskej paelly, ryža s mäsom a morskými plodmi

Borrida de rajada – kúsky raje s cesnakovou omáčkou a mandľami

Ensalada de crostes – špeciálny šalát zo sušených rýb a tvrdého chleba

Flaó – koláč zo smotanového sýra s mätou a anízom

Hierbas Ibicencas  – likér z niekoľkých druhov aromatických ostrovných byliniek, prevláda aníz

Palo – tmavý horký likér z chinínovníka a horca, dosladený karamelizovaným cukrom

Ibiza Ice – nápoj zo šumivého vína a ovocia


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Ibizy

Taliansko, Francúzsko, Španielsko z Janova na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Taliansko, Francúzsko, Španielsko
Nalodenie: Janov, Taliansko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 3 noci
plavba so slovenským sprievodcom

Malá ochutnávka západného Stredomoria so sprievodcom II

Loď: MSC Poesia
Trasa:

Francie, Španělsko, Itálie

Trvanie: 6 nocí

Užite si gastronómiu, históriu i kultúru Stredozemného mora. Naloďte sa v talianskom Janove a vo francúzskej Marseille ochutnajte preslávenú rybiu polievku. Potom už vyrazte smer Španielsko: prejdite sa kľukatými uličkami Ibizy, lemovanými reštauráciami a barmi, a v Barcelone sa nechajte očariť jedinečnou architektúrou. Zažite pri tom komfort plavby s českým sprievodcom.

Autobusová doprava - český sprievodca

Všetky kajuty sú na vyžiadanie.

Uskutočnenie zájazdu garantujeme.