Olbia

Olbia / Taliansko

Olbia, ležiaca na severovýchode talianskeho ostrova Sardínia, je hlavným mestom provincie Gallura. Toto malebné mesto leží v zátoke, ktorá je bránou do vyhlásenej oblasti Costa Smeralda - Smaragdového pobrežia, ktoré je vyhlásené nielen svojimi plážami s bielym pieskom, ale aj jedinečnou okolitou prírodou. Za svoje meno vďačí neobvyklej farbe krištáľovo čistého mora s odtieňmi zelenej a tyrkysovej. Oblasť vyhľadávajú bohatí a celebrity z celého sveta, a preto tu nájdeme rad luxusných hotelov a víl, prístavy aj golfové ihrisko.

Nie je úplne jasné, kto sa zaslúžil o založenie mesta. Niektoré historické pramene uvádzajú, že to bola mytologická postava IOLA alebo grécki osadníci z Marseille. Najpravdepodobnejším zakladateľom však boli púnske kmene, ktoré tu pôsobili medzi 6. a 4. storočím pred n. l. V rímskom období zažívala Olbia veľký rozkvet a stala sa dôležitým obchodným centrom. Potom mesto prešlo obdobím úpadku a následne si ju za svoje hlavné mesto zvolili páni z Gallura. Stredoveké mesto nieslo názov Civita či Terranova. Svoj pôvodný grécky názov získalo späť až v roku 1939. Olbia prešla v minulých rokoch veľmi búrlivým rozvojom a to najmä vďaka veľkému prílivu zahraničných turistov. Bolo tu postavené množstvo najrôznejších ubytovacích zariadení a turistom je tu poskytované kvalitné zázemie a služby. Tento fakt mal vplyv na ekonomiku celého ostrova a Olbia je dnes považovaná za mesto budúcnosti. V prevádzke je aj moderné letisko a frekventovaný prístav.

 

Každý, kto sa zaujímavá o históriu, by rozhodne nemal návštevu Olbie vynechať. Provincia Gallura totiž oplýva početnými archeologickými aj historickými pamiatkami. Krajina je posiata množstvom nuragov, kruhových kamenných stavieb záhadnej kultúry, ktorá po celom ostrove zanechala viac ako 6000 týchto stavieb. Ďalšou zaujímavosťou sú tzv. „Hroby obrov“, Codda Veschiu. V samotnej Olbii nájdeme románsky kostol San Simplicio z 12. stor. alebo zvyšky pôvodných hradieb. Veľkou atrakciou je prvotriedne Národné archeologické múzeum, ktoré vystavuje vraky starovekých lodí, sochy, amfory aj mnoho ďalšieho. Olbia je tiež dobrým východiskovým bodom pre poznávanie blízkych ostrovov Tavolara, Molara alebo Maddalena, ktorý je súčasťou národného parku.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Olbia - kostol San Simplicio

- Olbia - prístav s Národným archeologickým múzeom

- Codda Vecchia

- Tomba di Giganti

- Porto Cervo

- Baia Sardinia

- Nuraghe la Prisgiona

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

 

Carassai - miestny chlieb, ktorý sa podáva snáď ku všetkým jedlám

Sabadas - Ravioli s náplňou z miestneho tvarohu, poliate omáčkou z medu

Pecorino Sardo– zrejúci ovčí syr

Mirto - myrtový likér

Cannonau di Sardegna - najznámejšie červené víno


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Olbie

Portugalsko, Španielsko, Taliansko z Lisabonu na lodi MSC Orchestra

Loď: MSC Orchestra
Trasa: Portugalsko, Španielsko, Taliansko
Nalodenie: Lisabon, Portugalsko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 5 nocí
First Minute
plavba so slovenským sprievodcom

Malý okruh Stredomorím na lodi MSC Orchestra

Loď: MSC Orchestra
Trasa:

Taliansko, Francúzsko

Trvanie: 5 nocí

Autobusová doprava - český sprievodca

Akcia! First Minute