X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Keď zasiahne Irma alebo Výletné plavby v období hurikánov

Keď zasiahne Irma alebo Výletné plavby v období hurikánov

Svätý Tomáš, Svätý Martin, Barbuda, Kuba ... len pred pár dňami boli tieto a ďalšie nádherné miesta - obľúbené destinácie výletných lodí v Karibiku - zasiahnuté ničivým hurikánom Irma, ktorý ich zmenil na nepoznanie. Čo sa stane s mesiace dopredu zorganizovanou výletnou plavbou, keď ciele v jej itinerári postihne podobná katastrofa? Ako na udalosti tohto typu reagujú plavebné spoločnosti? A na čo sa majú pripraviť hostia? Na nasledujúcich riadkoch sa pokúsime na niektoré z týchto otázok odpovedať.

 

V stredu 13. septembra oznámila spoločnosť Royal Caribbean, že v spolupráci s americkou vládou vysiela svoje lode na pomoc oblastiam zasiahnutým hurikánom Irma. Na Svätý Martin už v nedeľu zamierila Adventure od the Seas, Majesty of the Seas v utorok vyplávala smer Svätý Tomáš a o niečo neskôr by sa k nim mala pripojiť aj Empress of the Seas - jej cieľom bude oblasť Key West.

 

 

Pre klientov lodnej spoločnosti, ktorí mali s Majesty of the Seas už 15. septembra vyplávať na Bahamy, to znamená zrušenie ich plavby. Royal Caribbean tiež oznámila, že až do okamihu, keď sa postihnuté oblasti z katastrofy nespamätajú, ponúkne zákazníkom alternatívne prístavy. Na tom, aké to budú, sa v súčasnej dobe intenzívne pracuje.

 

Niektoré svoje plavby musela zrušiť tiež Norwegian Cruise Line. Všetky plavby jej lodi Norwegian Escape budú až do novembra presmerované z východného do západného Karibiku. Niektoré plavby Norwegian Sky boli zrušené alebo skrátené a spoločnosť vyslala svoju loď na pomoc na Svätého Tomáša.

 

Norwegian Sky sa zo svojej misie vrátila v piatok 15. septembra a v Miami ju osobne privítal Andy Stuart, prezident a výkonný riaditeľ Norwegian Cruise Line. Loď do bezpečia dopravila ako pasažierov, ktorí na Svätom Tomášovi vinou Irmy uviazli, tak obyvateľov, ktorí prišli o svoje domovy.

 

Od piatku 15. septembra už Norwegian Sky pláva podľa normálneho itinerára. Pasažieri, ktorých sa zmeny dotkli, budú za skrátenie svojich plavieb odškodnení, v prípade ich úplného zrušenia im bude vrátená celá suma.

 

 

 

Zrušiť alebo skrátiť plavby, prípadne vyslať svoje lode na iné trasy museli aj spoločnosti Carnival Cruise Line, MSC Cruises a ďalšie. Na niektoré svoje trasy sa po niekoľkých dňoch vrátia, na iné vyplávajú s alternatívnymi destináciami a postihnutých klientov odškodní.

 

Akým spôsobom lodné spoločnosti rozhodujú o tom, čo sa stane s ich plavbami do destinácií zasiahnutých hurikánom Irma? Spoločnosti zamestnávajú svoje tímy meteorológov, ktorí zhromažďujú dáta z mnohých dostupných zdrojov, analyzujú ich a sledujú ich vývoj. Na ich základe sú potom schopní odporučiť, či je plavbu lepšie kompletne zrušiť, prípadne ju vyslať na alternatívnu trasu.

 

To, ako dlho bude obnova postihnutých oblastí trvať, a kedy sa výletné lode vrátia na svoje pôvodné trasy, bude individuálne. Do niektorých miest by sa ale ich hostia mali znovu pozrieť už o pár týždňov. Prezident Castro napríklad uistil, že v prípade Kuby sa tak stane najneskôr v novembri, kedy tu začína hlavná sezóna. Budú to podľa neho práve peniaze, ktoré do oblasti prinesú turisti, ktoré znovu naplnia pokladňu vyprázdnenú investíciami do obnovy krajiny.

 

 

 

Ako Irma ovplyvní príjmy lodných spoločností? Na jasnú odpoveď na túto otázku je ešte skoro. Plavieb, ktoré museli byť úplne zrušené, však nie je veľa, a z pozmenených itinerárov by spoločnostiam nemali umožňovať väčšie straty. Predpokladá sa, že celkové straty naprieč biznisom výletných plavieb by sa mali pohybovať okolo 1%, čo určite nie je číslo nijako devastačné.

 

 

Napísala: Svatava Čoupková

9/2017