X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Luxus a estetika na vode: na moria bola spustená dlho očakávaná Celebrity Edge

Plánovanie tejto plávajúcej galérie trvalo štyri roky. Vďaka stovkám architektov, renomovaných dizajnérov a tisíckam pracovníkov, ktorí zhmotňovali ich predstavy sa tak zrodila loď, ktorá je v tejto dobe považovaná za absolútny unikát vo svojej kategórii a reprezentuje novú éru v objavovaní destinácii plavbami. Ako samotní tvorcovia hovoria, žiadny kút Celebrity Edge nie je náhodný a všetky tvary, farby a materiály dohromady tvoria symbiózu a odkazujú na jej jedinečnosť.

Krstnou mamou tejto lode sa stala laureátka Nobelovej ceny, Malala Yousafzai, ktorá sa podieľala na zlepšení kvality vzdelania viac ako 130. miliónov mladých dievčat po celom svete.

A hoci navonok Celebrity Edge výstredne nevyzerá, vnútri nás prekvapila hneď niekoľkokrát.

Detaily na prvom mieste

Najväčší podiel na unikátnom zjave lode Celebrity Edge nesú dizajnéri, najmä Kelly Hoppe. Jej talent pre vytvorenie teplej útulnej amtosféry interiérov, schopnosť kombinovať tvary, farby, materiály a zároveň sa neopakovať, je skutočne obdivuhodná a i keď kajuty sú členené do rôznych kategórií, každá jedna si zachováva nádych  čistoty, luxusu a príjemného minimalizmu.

Ďalšou „Out of the box“ mysliacou hlavičkou pri vytváraní tejto parády bol Scott Butler, ktorý už ako architekt a dizajnér pre Celebrity Cruises nejaký ten rok pracuje. Jeho zásluhou tak i Celebrity Edge disponuje priestrannými kajutami s ohromným panoramatickým výhľadom, či vnútornou nákupnou  arkádiou s  predajňami najluxusnejších značiek. Môžete si tu kúpiť napríklad šperky, ale i obrazy a umelecké diela, ktoré sa vynímajú po celej lodi.

O unikátne lodné exteriéry sa postaral Tom Wright, známe meno, ktorého podpis sa uvádza aj pod takými projektami ako je Burj All Arab Hotel v Dubaji.

Ale poďme si predstaviť celú loď pekne „od hlavy k päte“.

Rooftop Garden – záhrada na streche

Ak sa rozhodnete vyjsť na vzduch a pokochať sa kreatívnym prírodným predstavením pri západoch slnka, odporúčame si ísť vyložiť nohy na Sunset deck alebo Rooftop garden, kde drevené sedenie v zelenej živej záhrade priam láka k tráveniu spoločných chvíľ. Pozrieť si tam môžete film, alebo len tak posedieť na bare, osviežiť sa drinkom za melódie živej hudby, či využiť záhradný grill a BBQ a hoci aj zakončiť deň na nočnej diskotéke pod otvoreným nebom.

 

Kúsok ďalej neváhajte skočiť do neveľkého bazénu, ktorý je obklopený svetelnými panelmi dotvárajúcimi najmä vo večerných hodinách zaujímavú atmosféru Resort decku, kde  hlavnou myšlienkou bolo akési spojenie s morom.

 

Ak by Vám náhodou bolo chladno, môžete o povedľa oddychovať v takzvanom Soláriu, unikátnom priestore rovnako navrhnutom Tomom Wrightym s kompletne preskleným stropom, vďaka ktorému je celá táto časť príjemne vyhriata a presvetlená. Celkový dojem dotvára originálna stena priamo nad bazénom v tyrkysových farbách odrážajúca slnečné lúče a pripomínajúca vlnenie morskej hladiny.

 

Eden garden – rajský kútik

Interiérová záhrada s neuveriteľným množstvom živých rastlín a stromov, nachádzajúcich sa v priestore obkolesenom troma poschodiami, je hádam najpyšnejšou časťou celej lode. Pointa tohto originálneho priestoru je naznačená už v dlhej chodbe pred vstupom, kde okrem názvu lode vytvoreného zo sukulentov dominuje i „živá stena“, ktorá priamo pred vašimi očami rozkvitne farbami.

Eden ponúka počas dňa rozmanité pohľady s meniacim sa svetlom. Každý deň tak môžete nájsť v tejto časti niečo nové. Prítomnosť živých rastlín pôsobí upokojujúco a prevonia vzduch a vy si môžete v niektorom z milých posedení vychutnať svoju kávu. V podstate je celá loď prekvapivo preplnená živými rastlinami a to aj v pomerne tmavých priestoroch, a preto o ich krásu sa stará profesionálny tím záhradníkov.

Ráno si môžete v tejto časti dopriať raňajky v podobe kombinácie malých snackov a pečiva, v poobedných hodinách sa tu usporadúvajú rôzne sociálne a zbližovacie podujatia ako napríklad hodiny varenia, kurzy miešania drinkov a večery patria rôznym umeleckým predstaveniam, či exotickým kulinárskym zážitkom. My sme v tejto časti zažili i Silent disco, kde sa všetci dobre bavili pri počúvaní hudby.

The Grand Plaza

Otvorený trojposchodový priestor s dominantným lustrom siahajúcim až po spodný bar, ktorý tvorí elegantný poloblúk s barovými stoličkami a kreslami v béžových odtieňoch, ponúka priestor pre zábavu, tanec a koncerty živej hudby. Tá sa na Celebrity Edge, aspoň pri našej návšteve, niesla v duchu Funky a Soulu v podaní talentovaných spevákov a tanečníkov. Na troch poschodiach nájdete hneď niekoľko barov, odkiaľ si môžete vychutnať tento príjemný večerný zážitok. Cez deň sa halou nesú klasické tóny bieleho krídla.

Pre ďalšie umelecké zážitky si môžete zájsť aj do divadla, ktoré disponuje pohyblivým pódiom a kde akrobatické, či muzikálové predstavenia nepochybne konkurujú tým svetoznámym.

 

 

Kulinárske majstrovstvo

Aby toho nebolo málo, Edge si pre svojich klientov neskromne pripravilo na výber 29 reštaurácií, kafetérií a barov spolu.

Každá z týchto reštaurácií špecifikuje určitú oblasť a má úplne odlišný dizajn. Všetky prvky v nich sú však perfektne zladené a vy si môžete na večeru vybrať zo 6. rôznych predjedál, 6. hlavých chodov a rovnakého počtu dezertov.

Výhodou Celebrity Cruises je v prípade predplatenia servisných poplatkov možnosť zvoliť si čas večere na takzvaný My Time, kedy bude pre Vás prestreté na hodinu ktorú si sami vyberiete. Menu reštaurácií Celebrity Edge sa mierne mení podľa itineráru, na výber však máte skutočne jedinečné jedlá všemožného druhu pripravované vždy z čerstvých a kvalitných surovín.

No a nakoľko je Celebrity Edge i technologicky pokroková, nájdete tu aj reštauráciu s animovaným kuchárom Le Petit Chef, ktorý Vám priamo na stole vedľa Vášho taniera osobne predvedie svoje umenie pred tým, ako skutočné jedlo dostanete naservírované.

Hovoriac o technológiách sa dostávame k ďalšiemu jedinečnému kúsku lode Celebrity Edge :

Magický koberec:  Magic carpet

Vo svojej dobe ide o zatiaľ jedinú vysunutú plošinu, ktorá je schopná sa pohybovať medzi druhou a 16 tou palubou vždy za iným účelom. Na dvojke je možné ju využiť ako plošinu pre nalodenie do tendrov- teda člnov, v prípade, že samotná loď nemôže kotviť celkom v prístave. 

Na piatej palube sa mení na otvorenú vyhliadkovú plošinu s možnosťou  ochutnania morských plodov, raw pokrmov, pred západom Slnka pre vždy iné výhľady sa presúva na 14-tu palubu a napokon, na 16-tej ponúka tie najromantickejšie večere. Účasť na nej si treba vopred objednať a samozrejme priplatiť. Plošina sa pohybuje vždy iba bez prítomností klientov.

Neskôr večer si zaslúžite ďalší zážitok v podobe dobre namiešaného koktailu. Na výber máte hneď 11 barov a lounges, kde si vyberiete zo širokej ponuky alka a nealka.

Po dni strávenom na pevnine sa môžete zabaviť v kasíne alebo si dopriať kvalitné kúpele, opäť vybavené najlepšou technológiou i relaxačnými postupmi či materiálmi. Ozajstní profesionáli sa postarajú o vaše maximálne zrelaxovanie a rozmaznajú Vás širokou ponukou služieb. Vybrať si môžete medzi Tureckými kúpeľmi, soľnou saunou, parnou saunou, terapiou Rain fall water. Zmeditovať sa Vám podarí v crystaláriu s amethystom a stenami z prírodného kameňa. Toto všetko si môžu užívať hostia triedy Aqua class. 

Bývanie na vysokej nohe

Hoci v porovnaní s najnovšími kolosmi je Celebrity Edge už v dnes považovaná za malú loď s kapacitou takmer 3000 cestujúcich, disponuje viacerými kategóriami ubytovania.

Od základných kajút umiestnených na nižších palubách až po Penthousy, alebo Villa housy, do každej z nich sme dostali možnosť nahliadnuť a často krát sme zostali stáť v nemom úžase.

Vnútorná kajuta ponúka útulný priestor pre tých, ktorí väčšinu času budú tráviť v priestoroch lode. Béžové a sivé farby dominujú základnému vybaveniu a kajuty sa zväčša vo farbách líšia doplnkami.

Sami sme boli ubytovaní v kajute s oknom v prvej tretine tretej paluby. Hoci bolo pomerne rušivé umiestnenie disco clubu priamo nad týmito kajutami, ubytovanie bolo skutočne príjemné a dostatočné na nočný oddych.

Základná kajuta s balkónom disponuje zaujímavým otvárateľným oknom, ktoré sa zosúva smerom dole a vytvorí tak niečo ako malý francúzsky balkónik. Okrem nej sa môžete ubytovať aj v štandardnej balkónovej kajute, kde si na balkóne posedíte, kedy budete chcieť.

Poďme ale k tomu najzaujímavejšiemu

Na vrchnej palube lode, nad kapitánskym mostíkom sa nachádza neuveriteľná Iconic suita, ktorá disponuje panoramaticými výhľadmi, dvoma spálňami a kúpeľňami na viac ako 230 m2 spolu s terasou, s ratanovým sedením a vírivkou. Kajuta pojme 6 osôb a jej vybavenie pripomína skôr moderný rodinný dom. Za takéto ubytovanie by ste za týždeň zaplatili cca 3 300 € na noc na osobu. (v prípade 1. a 2. osoby)

Penthouse

To je ako si objednať najluxusnejšiu izbu v nejakom svetovom hoteli, s dvoma izbami, dvoma kúpeľňami, kde vaňa je vírivka a keby sa vám nepáčila, tak sa môžete vysprchovať v kúte s kvalitnou masážnou technológiou. Samozrejmosťou je luxusný výhľad priamo z obrovskej postele, ktorý vás privíta do ďalšieho dovolenkového dňa. Kapacita je rovnako 6 hostí a cena kajuty cca 1 900 € na osobu na noc (pre 1. a 2. osobu)

Dokonalé súkromie

Najnovšou kategóriou je tzv. Edge Villa, v ktorej bývate hneď na dvoch poschodiach. Je to vlastne taký menší mezonet so spálňou hore a obývacou časťou dole, pričom celá jedna presklená stena je otočená na more. Na terase budete mať k dispozícii súkromný bazénik a posedenie. Cena kajuty cca 1 800 € na osobu na noc (pre 1. a 2. osobu)

 

Kde všade môžete stretnúť Celebrity Edge a jej sesterskú loď Celebrity Apex

Od apríla do konca mája 2020 sa APEX bude plaviť prevažne okolo Pyrenejského polostrova od Southamptonu po Barcelonu podľa počtu nocí, rovnako však v tej dobe má v pláne brázdiť Severné more a navštíviť aj nórske fjordy.

Od mája až do augusta ju môžete stretnúť na trasách z Barcelony v rôznych dĺžkach a itinerároch a dokonca v 11 dňových plavbách zavíta z Civitavechie okolo talianskej čižmy až do Grécka.

Celebrity Edge svojich klientov prevezie po Karibiku z prístavu Fort Lauderdale alebo Miami už v januári 2020 alebo im ponúkne priamo preplavbu cez atlantický oceán.

V prípade záujmu o konkrétnu ponuku plavby na týchto lodiach nás neváhajte kontkatkovať. 

Galéria k článku TU

Napísala: Táňa Javorová