X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Cestovanie „na staré kolená“? Nikdy nie je neskoro!

Cestovanie „na staré kolená“? Nikdy nie je neskoro!

Cestovanie „na staré kolena“? Nikdy nie je neskoro!

 

Možno už nemáte 20, 30, a snáď dokonca ani 50. Možno už nemáte energiu práve na rozdávanie a ani so zdravím to nie je úplne najlepšie. Možno nie je s kým a niekedy sa zdá, že nie je ani ako.

Výskumy ukazujú, že to, čo ľudia na konci svojho života najviac ľutujú, nie je to, čo urobili, ale naopak to, čo (z rôznych dôvodov) neurobili. A práve cestovanie patrí medzi jedno z najčastejších nikdy nerealizovaných prianí.

Tiež si myslíte, že už vám ušiel vlak? Tak nech! Stále je tu ešte loď a my vám ukážeme, že na to (začať) cestovať nikdy nemusí byť neskoro. Pri plavbách na výletnej lodi to potom platí dvojnásobne.

 

Prečo je to ľahšie ako zamlada?

 Cestovanie v neskoršom veku má v porovnaní s tým v produktívnom veku celý rad výhod:

 1. Deti odrástli alebo sú už úplne mimo domu – Nemusíte so sebou brať dojčatá, prispôsobovať program neunaviteľným školákom alebo sa dohadovat s večne nespokojnými tínedžermi. Odpadáva starosť so zariaďovaním stráženia v prípade, že rodinná dovolenka tentokrát naozaj nebola v pláne.
 2. Voľna je veľa alebo je dokonca neobmedzené – Počas rokov v práci sa vám nazhromaždilo toľko dovolenky, že sa nemusíte strachovať, či zostane ešte na Vianoce. Alebo ste už dokonca skončili v zamestnaní a dôchod vám dáva toľko voľna, že možno ani neviete, čo s ním.
 3. Peňazí je viac alebo sa i z mála zrazu lepšie šetrí – Už máte niečo nasporené, deti sa o seba dokážu finančne postarať samy a ono vlastne ani nie je priveľmi za čo utrácať, človek toho vo finále veľa nepotrebuje.

 

Prečo sa to môže zdať (ale nie je) ťažšie než zamlada?

Objavovať svet na staré kolená sa niekedy môže zdať komplikovanejšie, než keď ste boli o 10, 20, 30… rokov mladší. Najčastejšími dôvodmi sú (áno, opäť) peniaze, zdravie alebo skrátka to, že prosto nie je s kým vyraziť. Odpoveďou na to môžu byť práve plavby na výletnej lodi.

Najčastejšie argumenty, prečo to nejde:

 1. Cestovanie stojí veľa peňazí a ja na to nemám – Pozrieť sa do sveta môže byť lacnejšie, než si možno myslíte. Existujú dostupné destinácie, a ak máte ten luxus vycestovať prakticky kedykoľvek, nič nebráni tomu naplánovať si dovolenku dlho vopred alebo, naopak, vyraziť na prázdniny za zvýhodnenú cenu na poslednú chvíľu.
 2. Chýba mi energia, mám zdravotné problémy – Výletné plavby môžu byť fyzicky veľmi nenáročným spôsobom cestovania. Na lodi sa o všetko postará skvelý personál, čo sa týka zastávok v prístavoch, je v ponuke rad exkurzií prispôsobených pasažierom s obmedzenou schopnosťou pohybu. Reštaurácie na lodiach sú pripravené na najrôznejšie diétne obmedzenia, a keby došlo k najhoršiemu, je na palube prítomný vysoko kvalifikovaný zdravotný personál.
 3. Nemám s kým ísť – Tak choďte prosto sami! Výletné lode sa líšia veľkosťou a siahajú od malých plavidiel pre niekoľko desiatok ľudí po plávajúce mestá s kapacitou tisícov pasažierov. Na lodi ale nikdy nebudete sami a rad organizovaných spoločenských akcií len nahráva zoznámeniam. A nikto netvrdí, že priateľstvá nadviazané pri plavbe nemôžuu trvať aj roky po ich skončení.

(Začať) preskúmavať svet skrátka ešte nikdy nebolo jednoduchšie. Zatiaľ čo každodenný presun z miesta na miesto po súši alebo vzduchom môže byť ubíjajúci, pri plavbe na výletnej lodi si cestujúci môžu každý deň užiť destinácie v rôznych krajinách, či dokonca na rôznych kontinentoch a prekonávanie vzdialeností medzi nimi stráviť odpočinkom v kajute, vynikajúcou večerou alebo trebárs pri masáži v luxusných kúpeľoch.

 

Keď už, tak už! Cesta okolo sveta na výletnej lodi

Málokto o nej nesníval, nemnohí ju ale skutočne realizovali. Cesta okolo sveta za poznaním rôznych krajín, kultúr a konieckoncov aj gastronómie je s príchodom výletných lodí dostupnejší než kedykoľvek predtým. Vyplávanie je často naplánované hneď na začiatok nového roku a plavby samotné môžu trvať od 70 do 140 dní: navštívia pritom aj vyše 60 prístavov v rôznych krajinách naprieč kontinentami. Kedy inokedy ich absolvovať, než práve v období, kedy má človek stále menej povinností a luxus voľného času?

Preslávená plavbami okolo sveta je spoločnosť Princess Cruises: na začiatku roku 2020 jej luxusná loď Pacific Princess vezme svojich hostí na 74dňovú plavbu z amerického Los Angeles do Kapského mesta v Juhoafrickej republike alebo 96dňovú plavbu z Los Angeles cez Havaj, Nový Zéland, Austráliu, Thajsko, Madagaskar a Brazíliu až na Floridu. Jej najdlhšia plavba bude trvať 111 dní, začne a skončí v Los Angeles v Amerike a navštívi Havaj, Nový Zéland, Austráliu, juhovýchodnú Áziu, Juhoafrickú republiku, Brazíliu, Karibik a mnoho ďalších.

Luxusná lodná spoločnosť Cunard vyšle na svoje plavby okolo sveta v januári 2020 hned tri svoje lode – Queen Mary 2Queen Elizabeth a Queen Victoria. Na mori strávi od 75 do 122 nocí a objavovať budú také destinácie, ako sú Hong Kong, Thajsko, Panamský prieplav alebo Chilské fjordy.

Loď MSC Magnifica spoločnosti MSC Cruises sa na začiatku roku 2020 vypraví na 117dňovú cestu so zastávkou v 43 destináciách v celkom 23 krajinách sveta, zo španielskej Barcelony potom vyrazí v rovnakom období Costa Deliziosa spoločnosti Costa Cruises, ktorá svojich pasažierov pozve na 106dňovú plavbu na Tenerife, Chile, Bora Bora a ďalšie skvelé miesta.

Kto si chce dopriať to skutočne najluxusnejšie na mori, nemal by si nechať ujsť plavbu okolo sveta s lodnou spoločnosťou Silversea, ktorá na ňu 6. januára 2020 vypraví svoju loď Silver Whisper. Kapacitou malá loď, ktorá pojme len 382 pasažierov (tým bude k dispozícii cez 300 členov posádky), strávi na mori celých 140 dní a pozrie sa na všetkých 7 kontinentov. Jej hostia tak 25. mája rovnakého roku budú po návšteve 62 prístavov v 32 krajinách môcť s čistým svedomím povedať, že obdivovali nekonečné snežné pláne Antarktídy, nechali sa uniesť horúcimi rytmami Južnej Ameriky, zažili rozpálenú Afriku i jedinečnú Austráliu, rozjímali v mystickej Ázii a nahliadli do prastarých dejín Európy.

 

Výletná plavba = luxusné cestovanie bez starostí

 Či už se teda takzvane „na staré kolená“ rozhodnete vyraziť na mesiace trvajúcu plavbu okolo sveta alebo trebárs len na pár dní „za humná“ do Stredomoria, tu je sedem dôvodov, prečo je tento spôsob cestovania skutočne dobrá voľba.

7 dôvodov pre výletnú plavbu (okolo sveta):

 1. Pohodlie – Odpadáva zložitá organizácia, náročné presuny po súši alebo lietadlom, plánovanie, rezervácia ubytovania, stravovania, vymýšľania programu… o všetko je vopred postarané.
 2. Cena – Plavby sú často finančne dostupnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Všetko, čo je v ich cene zahrnuté, ich na konci dňa často premení na množstvo muziky za málo peňazí. Hlavne pokiaľ ide o skutočne vzdialené, exotické alebo menej frekventované destinácie, môže byť cena plavby v porovnaní s alternatívnym spôsobom cestovania skutočne výhodná. A len tak mimochodom: skúsili ste si niekedy spočítať, koľko vás stojí „normálny“ život?
 3. Čas – Plavby sú skvelým spôsobom, ako toho za obmedzenú dobu stihnúť naozaj veľa: navštíviť mnoho rôznych destinácií, ochutnať miestne špeciality, užiť si divadlo, kino alebo hudobné vystúpenie, dopriať si masáž… a stále ešte mať mnoho času sám pre seba.
 4. Vzťahy – Plavby pomáhajú udržovať pohodu a dobré vzťahy. Vopred známe itineráre a rad možností k vyžitiu pre každého eliminujú nedorozumenia a hádky o to, čo navštíviť, kam sa pozrieť a čo robiť popoludní, zajtra, za týždeň… Možnosť „stratit sa“ na chvíľu z dohľadu a pritom zostať na „jednej lodi“ tiež rozhodne nie je na zahodenie.
 5. Zdravie – Kvalifikovaný lekársky personál na palube je k dispozícii v priebehu celej plavby a v prípade zdravotných potiaží odpadáva nutnosť vyhľadávať lekársku starostlivosť v cudzom a mnohokrát veľmi odlišnom prostredí s rôznou kvalitou služieb.
 6. Kvalita a luxus – Výletné lode bez výnimky ponúkajú vybavenie a služby nadštandardnej kvality. Bez ohľadu na to, akú kajutu si zvolia, môžu si byť hostia istí, že o nich bude dobre postarané. Za ubytovaním väčšinou nezaostáva ani stravovanie a ďalšie služby, a tak nie je potrebné robiť  kompromisy ani pri návšteve „exotickejších“ krajín.
 7. Nové priateľstvá – Kapacita lodí je rôzna, ale aj v prípade tých najmenších budú mať pasažieri to potešenie deliť sa o ne s niekoľko desiatkami ďalších, z ktorých sa pokojne môžu stať priatelia na život a na smrť.

Časové, finančné i organizačné dôvody len nahrávajú tomu (začať) cestovať takzvane „na staré kolená“. Hoci už to nemusí byť práve na dobrodružné výlety s batohom na chrbáte, pokročilejší vek určite nemusí znamenať, že je potrebné sedieť doma. Plavby na výletnej lodi sú skvelým spôsobom, ako si užiť bezstarostné prázdniny a poznať zaujímavé destinácie, na ktoré v hektickom „produktívnom“ období prosto nezostala dovolenka, peniaze alebo energie. Presvedčili sme vás? Potom  dlho nerozmýšľajte a vyberte si zo širokej ponuky výletných plavieb, napríklad priamo niektorú okolo sveta.

 

 

Napísala: Svatava Čoupková

21/03/2019