Bola pokrstená MSC Meraviglia, štvrtá najväčšia loď na svete a PT Tours bola pri tom

Bola pokrstená MSC Meraviglia, štvrtá najväčšia loď na svete a PT Tours bola pri tom

V sobotu 3. júna mal francúzsky prístav Le Havre tú česť byť dejiskom udalosti, ktorá nikoho, kto sa len trochu zaujíma o svet výletných lodí, rozhodne nenechala chladným. Krstila sa tu totiž Meraviglia, celkom nová loď spoločnosti MSC Cruises a my sme mali tú česť zúčastniť sa veľkolepých osláv a prezrieť si loď medzi prvými.

Lenka a Michal na ceste za ôsmym divom sveta

Cesta za Meravigliou bola dlhá, začala už večer vopred, balením kufra. Bolo potrebné venovať extra pozornosť príprave oblečenia. Dôležité bolo nepodceniť dress-code s vedomím, že letíme len s príručnou batožinou. Cestu sme totiž naplánovali natesno a nevedeli sme či budeme mať možnosť odbaviť batožinu. Vyšli sme z Prahy o 6:30 a vo Viedni sme boli s malým oneskorením až o 11:50, kedy už naši spolucestujúci boli pri východe do lietadla. Naša skupina bola zmesou novinárov, zástupcov cestovných kancelárií a samotného vedenia MSC pre Rakúsky trh - kam spadá aj Česko a Slovensko. Máme veľkú radosť, že sme boli pozvaní. Z celkom 15. cestoviek boli len dve z Českej Republiky!

Let bol pohodlný a krátky. Autobusový transfer do Le Havre už ale nebol. Kvôli zápcham nám trval viac ako 5 hodín, ale pred pol deviatou sme sa konečne dočkali a v diaľke sa nám už začalo zjavovať 19 palúb novej luxusnej lode. Prvý pohľad na Meravigliu (čo v preklade z taliančiny znamená div či zázrak) nás oboch doslova uchvátil. Loď je širšia a väčšia ako doterajšie lode najvyššej triedy Fantasia, a napriek tomu pôsobí aerodynamicky, sviežo a zachováva familiárnu eleganciu lode MSC, ktorú má špeciálne Michal rád :) Bohužiaľ sa nám predĺžilo aj čakanie na check-in, prišli sme totiž v rovnakej chvíli ako Sophia Loren a check-in bol uzavretý pre ňu. My sme len čakali na pokyn k nalodeniu a všetci sme horeli nedočkavosťou.

Prvé dojmy? Prelomová a predsa tradičná

Prvé naše kroky smerovali do kajuty a potom rovno na kráľovskú večeru do bufetovej reštaurácie, kde sme si ako vždy výborne pochutnali. Pripravené boli rôzne druhy mäsa, rýb, cestovín, vegetariánska kuchyňa, ázijské špeciality a to snáď stačí aby sme Vám urobili chute. Človek by chcel ochutnať zo všetkého, keby mu to košeľa a šaty dovolili. Večer bol v bare Champagne oficiálny prípitok, a ako inak zakončiť deň na lodi než na disco? Na lodi bolo niekoľko miest, kde sme mohli pretancovať topánky. My sme sa presunuli na 16. palubu do Sportplex, kde sa konala tzv. Superhero party a Catwoman, Superman, Loki či Joker z Batmana boli pripravení baviť nás ako najlepšie vedia. Naša partia bola skvelá, plná láskavých, vtipných a priateľských osôb, atmosféra úžasná, ale predsa sme deň ukončili v rozumných hodinách, pretože veľká udalosť na nás len čakala a my sme chceli byť pripravení :)

Zobraziť plavby na MSC Meraviglia

Deň D

V deň samotného krstu sme mali voľno až do 16:00. Niekto ho využil na exkurziu do Le Havre, my sme sa ale rozhodli preskúmavať loď. Zúčastnili sme sa organizovanej a komentovanej prehliadky lode, ktorá nás zaviedla aj na miesta, ktoré nie sú prístupné všetkým cestujúcim. Prezreli sme si všetky kategórie kajút, i luxusné dvojposchodové Duplex apartmány, Aurea spa s vírivkami, saunami aj kryokomorami, očarujúce priestory Yacht clubu, všetky bazény, úchvatnú promenádu, ktorá ponúka obchody, bary, špeciálne reštaurácie a zmrzlináreň. Navštívili sme aquapark, krytý bazén s vírivkami a našu prehliadku sme zakončili v zadnej časti 16. paluby, kde je amfiteáter Horizon ideálny pre letné večery. Mohli by sme sa rozpisovať ďalej ale to by nezostal priestor pre samotný galavečer.

Krásna a elegantná… ako Sophia Loren

Exkluzívny krst Meraviglia bol udalosťou plnou zábavy. Známi umelci sa ocitli bok po boku medzinárodných hviezd, vybraných hostí a samozrejme zástupcov početných médií. Krstnou mamou lode bola talianska filmová ikona Sophia Loren, ktorá na konci dvojhodinového ceremoniálu slávnostne prestrihla modrú stužku a roztrieštila tak o bok lode fľašu šampanského. A nerobila to ani zďaleka prvýkrát - rovnakej role sa ujala už v roku 2003, kedy krstila MSC Lirica. Od tej doby bola krstnou mamou každého nového plavidla MSC Cruises.

Tu si môžete prezrieť fotogalériu a prečítať si popis lode Meraviglia

Na programe slávnostného podujatia boli muzikálové vystúpenia známeho francúzskeho speváka a herca Patricka Brüela alebo koncert popovej kapely Kids United, založenej v roku 2015 na podporu kampaní UNICEF. Celú akciu uvádzal francúzsko-marocký herec a komik Gad Elmaleh a všetko zakončila VIP gala večera a veľkolepá salva ohňostrojov viditeľných z celého Le Havre. Ten bol zhodou okolností založený pred 500 rokmi, čo pripomínajú letné slávnosti, na ktorých pozadí sa krst Meraviglie uskutočnil.

Po 40. hodinách strávených na lodi a preskúmavaní jej palúb, ktoré nám zabralo celkom 25.000 krokov, môžeme objektívne povedať, že loď akou je Meraviglia si taký veľkolepý ceremoniál určite zaslúžila. Nie nadarmo dostala meno: "Div sveta". Ak sa o lodi chcete dozvedieť viac, pripravili sme pre Vás aj špeciálny článok.

Prečítajte si náš článok o MSC Meraviglia

No a v neposlednom rade, chceme už iba poďakovať. Veľmi si vážime, že sme mohli byť súčasťou tejto udalosti, a to, že nás MSC vybralo ako jedného z dvoch najdôležitejších partnerov pre slovenský a český trh, je pre nás veľkou motiváciou do ďalších rokov. Ďakujeme klientom, partnerom a kolegom, že nám umožnili sa tejto príležitosti zúčastniť. smile

Napsala Lenka Haničáková