Málaga
Málaga

Plavby v okolí

Málaga / Španielsko

Prístavné mesto Malaga je centrom pobrežia Costa del Sol - Slnečného pobrežia. Vďaka svojej príjemnej klíme s 300 slnečnými dňami v roku je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií nielen Andalúzie, ale aj celého Pyrenejského polostrova. S takmer 600 tis. obyvateľmi je šiestym najväčším mestom Španielska a je tiež dôležitým priemyselným, ale aj kultúrnym centrom.

Hoci dnes je Malaga moderným kozmopolitným mestom, nestratila nič zo svojej andalúzskej identity. Jej história je veľmi dlhá, pravdepodobne bola založená už v 8. stor. p. n. l. fenickými kupcami, ktorí miesto pomenovali Malaka, podľa fenického výrazu pre soľ. Neskôr mesto obsadili Rimania, za ktorých vlády sa nevídane rozrástlo a stalo  dôležitým prístavom. Po rozpade Západorímskej ríše sa tu vystriedali Vizigóti aj Byzantínci, až ho v 8. storočí definitívne získali Maurovia. Malaga bola jedným z najdôležitejších obchodných centier moslimského emirátu na Pyrenejskom polostrove a pod ich nadvládou sa udržala takmer až do konca reconquisty. V r. 1325 opísal cestovateľ Ibn Battuta Malagu ako jedno z najväčších a najkrajších miest v Andalúzii, ktoré hospodári ako na mori, tak i na súši a prekypuje jedlom a ovocím. Toto najslávnejšie obdobie skončilo v r. 1487, keď mesto dobyli kresťanské vojská. Päť rokov potom bola dobytá aj Granada a tým reconquista, teda vyháňanie moslimov z Pyrenejského polostrova definitívne skončilo. Napriek tomu Malaga nezaprie svoj orientálny ráz a pozostatky maurských pamiatok nájdeme v meste dodnes. Po období útlmu sa ekonomika mesta pozdvihla počas priemyselnej revolúcie, keď došlo k postupnej industrializácii, ale najväčší boom nastal až v 50. rokoch 20. stor., vtedy sa Costa del Sol stalo obľúbeným turistickým letoviskom.

 

Popri moderných štvrtiach so širokými bulvármi plnými reštaurácií tu môžete obdivovať starú obrannú pevnosť Castillo de Gibralfaro, ktorá ponúka nádherné výhľady na celé mesto. K pevnosti priamo prilieha bývalý maurský palác Alcazaba, ktorý pripomína tunajšiu slávnu minulosť. Priamo pod ním sa ďalej nachádza archeologický areál rímskeho divadla. Dominantou historického centra je nepochybne renesančná Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, ktorá sa prezýva jednoruká, kvôli jej nedokončenej veži. Prevažná väčšina turistov ďalej mieri hlavne do Picassovho múzea, ktoré obsahuje mnoho jeho originálnych obrazov i skíc. Malagu môžeme dokonca nazvať Picassovým mestom, pretože práve tu sa tento slávny umelec narodil.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Alcazaba

- Castillo de Gibralfaro

- Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

- Korida

- Picassovo múzeum

- Plaza de la Merced

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

 

Boquerones - vyprážané rybičky, najčastejšie sardinky alebo sardely

Gazpacho - studená polievka z paradajok, cesnaku, olivového oleja a korenia

Ensalada Malaquena - šalát z tresky, zemiakov, vajec, olív, pomarančov a cibule

Mandľové sušienky

Malaga - likérové ​​víno


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Málagy

Španielsko, Francúzsko, Taliansko z Málagy na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Španielsko, Francúzsko, Taliansko
Nalodenie: Málaga, Španielsko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 3 noci

Španielsko, Gibraltár, Francúzsko, Taliansko z Málagy na lodi Costa Diadema

Loď: Costa Diadema
Trasa: Španielsko, Gibraltár, Francúzsko, Taliansko
Nalodenie: Málaga, Španielsko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 11 nocí