Cartagena
Cartagena

Plavby v okolí

Cartagena / Španielsko

Na juhozápadnom pobreží Španielska leží na brehu Stredozemného mora prístavné mesto a námorná základňa Cartagena.

Mesto bolo založené okolo roku 220 pred naším letopočtom Kartágincami a veľký rozkvet zaznamenalo predovšetkým v rímskej dobe. Cartagena bola jedným z najdôležitejších obranných prístavov v Stredozemí a po príchode Bourbonovcov do Španielska sa stala základňou španielskeho námorníctva. Dnes má cez 200 tisíc obyvateľov a je dôležitou destináciou výletných lodí.

Cartagena sa môže pochváliť radom rímskych ruín. Medzi tie najznámejšie patrí Rímske divadlo z 1. storočia pred naším letopočtom, druhé najväčšie na Pyrenejskom polostrove, alebo vila Casa de la Fortuna s nástennými maľbami a mozaikami. Za prehliadku potom určite stojí Muralla Punic s pozostatkami obranných múrov z 3. storočia pred naším letopočtom. Hrad Concepción prešiel v 13. storočí rekonštrukciou, ktorá využila štruktúru starého amfiteátra. Katedrála Santa María la Vieja pochádza z 13. storočia a v jej krypte je možné nájsť zdobenú podlahu rímskeho domu.

Kto má záujem o novodobejšiu architektúru, môže sa tešiť na rad stavieb v štýle art nouveau, medzi nimi napríklad na radnicu, Grand hotel alebo Casino. Medzi barokovými stavbami vyniká obranný múr Karla III. alebo hrad San Julián.

Záujemci o históriu oblasti by si nemali nechať ujsť návštevu Mestského archeologického múzea alebo len nedávno otvoreného Národného múzea námornej archeológie. Kto dáva prednosť umeniu, môže navštíviť palác Aguirre, ktorý hostí Regionálne múzeum moderného umenia.

Múzeom je dnes aj bývalý vojenský kryt španielskej občianskej vojny a v Námornom múzeu je možné prezrieť si svetovo preslávenú ponorku Peral, postavenú kartaginským rodákom Isaacom Peralom a spustenú na more v roku 1888.

Hlavnou ulicou mesta je Calle Mayor,  ktorá je lemovaná butikmi a barmi, ktoré servírujú typické španielske „tapas“.

Mesto je obklopené pobrežnými horami, ktoré sú domovom celého radu endemických botanických druhov a ohrozených živočíchov, ako sú napríklad niektoré druhy orlov či korytnačiek. Neďaleko od mesta leží chránená prírodná oblasť Mar Menor, slaná lagúna oddelená od Stredozemného mora 22 kilometrov dlhou piesočnou kosou.

V okolí Cartageny leží najviac španielskych pláží ocenených známkou kvality a na svoje si tu prídu tiež milovníci kúpania, slnenia a vodných športov.

Základom tradičnej kuchyne španielskeho regiónu Murcia je olivový olej, čerstvá zelenina a morské plody. Medzi typické pokrmy patrí „salazones“, nasolená ryba, „Caldera“, ryba s ryžou, „michirones, biela fazuľa dusená s chorizom, šunkou, bravčovým tukom, zemiakmi a chilli papričkami, alebo „los exploradores“, cesto plnené klobásou a vajcom alebo mletým mäsom, obalené v cukre.

 

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Teatro Romano - obdivujte pozostatky majestátneho rímskeho divadla, postaveného v 5. - 1. storočí pred naším letopočtom.

Museo Naval - vo vojenskom múzeu si prezrite ponorku Peral, prvú modernú ponorku na svete, lode, lietadlá a ďalšie zaujímavé artefakty.

Museo Arqueologica Municipal - navštívte múzeum s najväčšou zbierkou pohrebných nápisov v Španielsku.

Castillo de San Julián - vystúpte na vrchol Monte de San Julián a kochajte sa výhľadmi z pevnosti, postavenej na prelome 18. a 19. storočia.

Mar Menor - užite si nespočetné množstvo vodných športov v slanej lagúne neďaleko Cartageny, chránenej ako dôležitá prírodná oblasť.

Santa María la Vieja Catedral - preskúmajte ruiny kamennej katedrály zo 13. storočia, zničenej v dobe španielskej občianskej vojny v roku 1939.

Calle Mayor - kochajte sa nádhernou historickou architektúrou pri prechádzke po hlavnej ulici mesta, lemovanej radom obchodov a skvelých reštaurácií.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Cartageny

USA, Portugalsko, Španielsko z Miami na lodi Explorer of the Seas

Loď: Explorer of the Seas
Trasa: USA, Portugalsko, Španielsko
Nalodenie: Miami, USA
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 12 nocí