Galveston
Galveston

Plavby v okolí

Galveston / USA

Na juhovýchodnom pobreží Spojených štátov sa na brehu Mexického zálivu rozkladá Galveston. Ostrovné mesto na Galvestonskom a Pelikáňom ostrove pri brehoch Texasu, oddelené od pevninskej časti krajiny len úzkym Západným zálivom, má asi 50 tisíc obyvateľov.

Prvé európske sídlo bolo na Galvestonském ostrove, obývanom pôvodne indiánskymi kmeňmi, založené okolo roku 1816 francúzskym pirátom Louisom-Michelom Aurym. Galvestonský prístav vznikol v roku 1825 po tom, ako Mexiko získalo nezávislosť od Španielska, v čase texaskej revolúcie z roku 1836 sa stal hlavnou základňou námorníctva, neskôr slúžil Galveston dokonca ako nové hlavné mesto Texaskej republiky. V priebehu 19. storočia sa stal dôležitým amerických obchodným centrom a jedným z najväčších prístavov Ameriky, známym ako "Kráľovské mesto zálivu". V roku 1900 bolo mesto takmer kompletne zničené hurikánom a prírodná katastrofa si vyžiadala tisíce ľudských životov. V čase prohibície v rokoch 1919- 1933 sa stal Galveston centrom turizmu a strediskom nelegálneho gamblerstva, turizmus hrá dôležitú úlohu v jeho ekonomike dodnes. 

Galveston je domovom najväčšej a najdôležitejšie zbierky historických budov z 19. storočia v celých Spojených štátoch, zahŕňajúcich viac ako 60 chránených stavieb. Väčšinou pekne zrekonštruované viktoriánske domy dnes hostia reštaurácie, obchody so starožitnosťami, ale aj múzeá, galérie a historické expozície. Najznámejšou a najnavštevovanejšou historickou časťou mesta je Strand s operou z roku 1894, Biskupským palácom, zaradeným do zoznamu 100 najdôležitejších stavieb v USA, alebo hotelom Galvez z roku 1911. V rokoch 1859-60 bol postavený najstarší drevený kostol v meste, Kostol svätého Jozefa, dokonca z roku 1838 pochádza dom Michela B. Menarda, najstarší v celom Galvestone.          

Botanické záhrady Moody Gardens lákajú na obrovské sklenené pyramídy, ktoré sú domovom rozľahlého akvária, tropického lesa, ale aj vedecky zameranej expozície. Milovníci prírody by si potom nemali nechať ujsť ani Štátny park Galvestonského ostrova s radom peších trekov aj príležitostí na rybárčenie alebo vychádzky na kajaku.   

Od začiatku 20. storočia je Galveston známy ako "Mesto oleandrov", ktoré v jeho záhradách, parkoch i na uliciach kvitnú od apríla do októbra. Je možné napočítať ich tu viac ako sto druhov, a tak niet divu, že k dispozícii je dokonca aj špeciálna prehliadka mesta, zameraná práve na ne.

Bývalá vrtná veža v Galvestonskom kanáli ponúka jedinečné múzeum, venované ťažbe ropy a zemného plynu, ktoré Texas preslávili. Kto dáva prednosť lietadlám, môže zavítať do Leteckého múzea Lone Star s dvomi desiatkami dôležitých historických lietadiel, pri brehoch Galvestonu potom kotví hneď niekoľko historických lodí.   

Na južnom pobreží mesta sa rozkladá Galveston Island Historic Pleasure Pier. Zábavné mólo bolo otvorené len pred niekoľkými rokmi na mieste pôvodného móla, zničeného hurikánom, a návštevníci sa tu môžu tešiť na horskú dráhu, ruské koleso, reštauráciu i ďalšie atrakcie.

Východné pobrežie ostrova sa môže pochváliť jeho najobľúbenejšími plážami, Stewart a Východná. Kým Stewartova je vhodná pre celú rodinu, tá Východná je plná akcií a párty pre tých, ktorí sa radi dobre bavia.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Strand Historic District - prezrite si najširšiu zbierku pekne zrekonštruovaných viktoriánskych stavieb Ameriky.

Moody Gardens - navštívte akvárium, dažďový prales aj vedeckú expozíciu v obrovských sklenených pyramídach botanickej záhrady. 

Galveston Island State Park - pretiahnite si nohy prechádzkou po peknom parku, pozorujte vtáky alebo vyrazte na vychádzku na kajaku.

Galveston Naval Museum - na palube historických lodí sa oboznámte s tým, čo jedli, kde spali a ako pracovali príslušníci amerického námorníctva počas druhej svetovej vojny. 

Ocean Star Offshore Drilling Rig & Museum - nahliadnite do minulosti i súčasnosti ťažby ropy a zemného plynu na vyslúžilé ťažobné veže.

Galveston Island Historic Pleasure Pier - užite si veľa zábavy na horských dráhach a ruskom kole na zábavnom móle v Mexickom zálive. 

Stewart Beach - relaxujte, opaľujte sa a kúpte na peknej piesočnej pláži na brehu Mexického zálivu, vhodnej pre celú rodinu.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Galvestonu


Plavby do Galvestonu

USA, Dominikánska republika, Britské Panenské ostrovy, Curacao, Aruba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko z New Yorku na lodi Norwegian Prima

Loď: Norwegian Prima
Trasa: USA, Dominikánska republika, Britské Panenské ostrovy, Curacao, Aruba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko
Nalodenie: New York, USA
Vylodenie: Galveston, USA
Trvanie: 15 nocí