Tampa

Tampa / USA

Na západnom pobreží Floridy leží v rovnomennom zálive Tampa. Mesto, len čo by kameňom dohodil od Mexického zálivu má asi 380 tisíc obyvateľov.

Archeologické nálezy dokazujú, že oblasť dnešnej Tampy bola osídlená už pred mnohými tisíckami rokov. V   16. storočí tu pristáli Španieli, v roku 1821 bola Florida pričlenená k Spojeným štátom a o 3 roky neskôr vznikla v ústí rieky Hillsborough pevnosť Brooke. O premenu ospalej dediny na rušné mesto sa zaslúžil až príchod tabakového priemyslu v 80. rokoch 18. storočia. Dnes je Tampa dôležitým obchodným centrom a častou zastávkou výletných lodí.

Kubánskych a španielskych robotníkov tabakových tovární z prelomu storočia dodnes pripomína historická štvrť Ybor City. Do úzkych uličiek lemovaných peknými domami z červených tehál dnes návštevníci mieria hlavne za výbornou kuchyňou a rušným nočným životom.

Pekná je prechádzka po 4kilometrovej pešej trase pozdĺž rieky Hillsborough, lemovanej peknými parkami, bronzovými bustami významných osobností Tampy a zaujímavými múzeami. V Umeleckom múzeu Tampy na záujemcov čakajú nielen výstavy moderného a súčasného umenia, ale aj grécke, rímske a etruské artefakty. Detské múzeum Glazer potom ponúka vyše 170 interaktívnych expozícií, pri ktorých sa zabaví celá rodina. Zvedavým návštevníkom sa bude páčiť tiež v Múzeu vedy a priemyslu s   planetáriom, kto sa zaujíma o vojnovú históriu, nemal by si nechať ujsť prehliadku SS American Victory, vojnovej lode z  druhej svetovej vojny, trvalo zakotvenej v  centre mesta.

ZOO v Lowry Parku bolo založené už v 50. rokoch 20. storočia a je domovom sveta primátov, afrického safari alebo ázijských záhrad. Kto dáva prednosť podvodnému životu, môže navštíviť Floridské akvárium s  tisíckami druhov z   celého sveta. Domovom vyše 300 druhov zvierat z   celého sveta je tiež Afrikou inšpirovaný zábavny park Busch Gardens s nespočetným množstvom adrenalínových atrakcií.

Naproti cez zátoku sa rozkladá historický St. Petersburg. Milovníci umenia tu nájdu skvelé Múzeum Salvadora Dalího, priaznivci starých čias potom Múzeum histórie alebo Múzeum holokaustu. Povinnosťou pre všetkých je unikátna návšteva viac ako stovky starožitníctiev, lemujúcich hlavnú ulicu mesta.

Len polhodinu jazdy na západ od Tampy leží Clearwater a jedna z   najlepších floridských pláží, hodinu a pol opačným smerom potom Orlando, "svetové hlavné mesto zábavy". Priaznivci pešej turistiky nebudú ľutovať výlet k Mokasínovému jazeru, kde na nich čakajú kilometre trekov, informačné panely aj komentované prehliadky.

Gastronómia oblasti je zaujímavou zmesou kubánskych, španielskych, karibských a talianskych vplyvov. Tampa je rodiskom floridskej verzie krabích krokiet aj kubánskeho sendviča, rovnako ako tých najčerstvejších rýb a morských plodov.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Ybor City - nahliadnite do obdobia prelomu 19. a 20. storočia, kedy sa Tampa stala domovom stoviek kubánskych a španielskych robotníkov tabakových spoločností.

Tampa Riverwalk - prejdite sa pozdĺž rieky, lemovanej peknými parkami, zaujímavými múzeami a jedinečnými sochami významných osobností mesta.

Florida Aquarium - obdivujte život sladkovodných tokov, mokradí aj koralového útesu v rozsiahlom akváriu.

Busch Gardens - užite si veľa zábavy v zábavnom parku s adrenalínovými atrakciami a viac ako 300 druhmi zvierat z celého sveta.

Glazer Children Museum - popustite uzdu fantázii vo skvelom detskom múzeu s   takmer dvoma stovkami interaktívnych tematických expozícií.

Clearwater - relaxujte, opaľujte sa a kúpte na 5 kilometrov dlhej piesočnatej pláži, jednej z najkrajších na Floride.

St. Petersburg - nenechajte si ujsť návštevu historického mesta ani stovky jeho starožitníctiev.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Tampy


Plavby do Tampy

USA, Dominikánska republika, Jamajka, Kajmanské ostrovy zo San Juanu na lodi Rhapsody of the Seas

Loď: Rhapsody of the Seas
Trasa: USA, Dominikánska republika, Jamajka, Kajmanské ostrovy
Nalodenie: San Juan, USA
Vylodenie: Tampa, USA
Trvanie: 6 nocí

Španielsko, Portugalsko, USA z Barcelony na lodi Celebrity Constellation

Loď: Celebrity Constellation
Trasa: Španielsko, Portugalsko, USA
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Tampa, USA
Trvanie: 14 nocí