Charlotte Amalie, Americké Panenské ostrovy
Charlotte Amalie, Americké Panenské ostrovy

Plavby v okolí

Charlotte Amalie, Americké Panenské ostrovy / USA

Na ostrove Svätý Tomáš leží hlavné a najväčšie mesto Amerických Panenských ostrovov, Charlotte Amalie. Mesto je domovom necelých 20 tisíc obyvateľov.

Na konci 15. storočia, kedy sem priplával Krištof Kolumbus, bol ostrov osídlený pôvodnými indiánskymi kmeňmi. Mesto bolo založené v roku 1666 pod názvom Taphus, roku 1691 bolo na počesť manželky dánskeho a nórskeho kráľa Kristiána V. premenované na Amalienborg (anglicky Charlotte Amalie). V roku 1917 ostrovy získali od Dánska Spojené štáty a prístav sa stal základňou amerického námorníctva. V 50. rokoch sa v oblasti začal rozmáhať turizmus a dnes je mesto s hlbokomorským prístavom jednou z najrušnejších destinácií výletných lodí v Karibiku.

Charlotte Amalie je zaujímavé svojou dánskou koloniálnou architektúrou a históriou: rad ulíc dodnes nesie dánske názvy. V centre mesta stojí pevnosť Christian z roku 1672, najstaršia stavba Panenských ostrovov vôbec.

Mesto je postavené na troch sopečných kopcoch - Frenchman Hill, Berg Hill a Government Hill. Na svahoch Government Hill stojí veľa historických budov, na jej vrcholku potom jedna z najnavštevovanejších atrakcií mesta, hrad Blackbeard's. Hrad bol postavený v 17. storočí a slúžil ako vojenská pozorovateľňa, dnes tu na záujemcov čaká rad atrakcií vrátane galérie sôch známych pirátov. Za krátku prehliadku určite stojí aj synagóga svätého Tomáša z roku 1833, druhá najstaršia na západnej pologuli.

Hneď niekoľko vrcholkov v meste a jeho okolí ponúka nádherné výhľady: tie najlepšie sú, samozrejme, z najvyššieho bodu ostrova, Mountain Top, na vyhliadku Paradise Point je dokonca možné nechať sa vyviezť gondolou.

Svätý Tomáš je domovom prekrásnych pláží Magens Bay, Lindbergh Bay Beach, Sapphire Beach alebo Marriot Beach, ktoré pozývajú na relaxáciu a vodné športy. Priaznivci aktívneho trávenia času si prídu na svoje pri šnorchlovaní s morskými korytnačkami, pri prechádzke na kajaku mangrovovou lagúnou alebo pri pešej túre Národným parkom Panenské ostrovy. V Morskom parku Coral World sa potom zoznámia s podvodným životom v oblasti a mnoho morských živočíchov si môžu tiež ohmatať.

V meste sa ako v raji budú cítiť milovníci nakupovania. Čaká tu na nic veľa zlatníctiev a parfumérií. Market Square bývalo miestom najväčších trhov s otrokmi v Karibiku, dnes sú tu vonkajšie stánky, kde miestni farmári ponúkajú, čo vypestujú. Obľúbenými suvenírmi sú rum a produkty z neho - napríklad rumové guľôčky.

Charlotte Amalie je bránou k ďalším ostrovom v oblasti, akou sú napríklad Svätý Ján, Svätý Croix alebo Vodný ostrov s prekrásnou scenériou a nádhernými plážami.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Blackbeard's Castle - navštívte bývalú dánsku pozorovateľňu zo 17. storočia, pozrite si starožitný karibský nábytok, pekné záhrady i sochy známych karibských pirátov.

Coral World Marine Park - zoznámte sa s morským životom v oblasti a vyberte si niektorú z radu ponúkaných aktivít - napríklad prechádzku pod hladinou.

Magens Bay - užite si jednu z najkrajších pláží sveta, relaxujte, opaľujte sa, choďte sa vykúpať, šnorchlujte alebo sa prevezte na kajaku.

Main Street - prepadnite nákupnej horúčke na hlavnej ulici mesta, lemovanej nespočetným množstvom zlatníctiev, parfumérií a obchodov so suvenírmi.

Mahogany Run Golf Course - ak ste priaznivcami golfu, určite si odpáľte aspoň pár loptičiek na jedinom ihrisku na Svätom Tomášovi.

Paradise Point - vyvezte sa gondolou vysoko nad prístav a kochajte sa úchvatnými výhľadmi na Charlotte Amalie i okolité ostrovy.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Charlotte Amalieu