Miami

Miami / USA

Miami ležiace na americkom polostrove Florida je so svojimi 500 tis. obyvateľmi druhým najväčším mestom rovnomenného štátu. Jeho metropolitná oblasť, v ktorej žije viac ako 5 mil. ľudí, sa rozkladá medzi močarinami národného parku Everglades na západe a Atlantickým oceánom na východe. Mesto je centrom celosvetového významu z pohľadu ekonomiky, dopravy, kultúry, vzdelania, médií, umenia, zábavy a medzinárodného trhu.

Miami je často nazývané „bránou do Ameriky“, k čomu prispieva i významné letisko a prístav, ktorý je najväčším prístavom výletných lodí na svete vôbec. I vďaka nemu má mesto ďalšiu prezývky: „Cruise Capital of the World“ alebo „Cargo Gateway of the Americas“ .

Miami sa však v mnohom líši od ostatných amerických miest. Viac ako 65% obyvateľov mesta pochádza z Latinskej Ameriky, takže je tu španielčina častejšia než angličtina. Aj miestna kuchyňa a atmosféra má skôr juhoamerický či karibský nádych a vyhlásený nočný život, bary a plážové kluby vystihuje typická neviazanosť.

Pôvodnými obyvateľmi boli indiáni z kmeňa Tequesta, z ktorých jazyka pochádza i názov Mayaimi, „veľká voda“. Napriek tomu, že Španieli križovali floridské vody už v 16. storočí, prvým stálym európskym obyvateľom oblasti bol Pedro Fornells, ktorý sem prišiel z Menorky až na začiarku 19. storočia. Pôvodní obyvatelia tu tak nerušene žili oveľa dlhšie, než kdekoľvek inde v Karibiku. Španieli sa síce snažili oblasť osídliť, vyslali sem aj niekoľko misií, ale miestna močaristá krajina s mangrovníkmi plnými aligátorov a komárov nebola pre trvalé osídlenie vhodná. Veľká časť územia, ktoré bolo súčasťou vodného ekosystému Everglades, bola odvodnená a vysušená až na začiatku 20. storočia. Počas niekoľkých desaťročí potom na novovytvorenom priestore vyrástlo moderné mesto, z ktorého sa čoskoro stal turistický raj, kam mierila hlavne americká smotánka. Nové ekonomické príležitosti aj celoročné príjemné podnebie prilákali desaťtisíce Američanov, ale aj imigrantov prevažne z Latinskej Ameriky a Kuby, ktorí sem začali migrovať po tisícoch po kubánskej revolúcii vedenej Fidelom Castrom. Dnes je Miami moderným multikultúrnom centrom s nádychom Južnej Ameriky, vyhlásenými plážami a nočným životom. Miami je skvelým východiskovým bodom pre poznávanie Karibiku aj miestnych charakteristík krajiny, ktorú predstavuje vyhlásený Národný park Everglades.

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Pastelito burger - hamburger v lístkovom ceste so zapečenou guávovou marmeládou

Frita traditional - kubánska verzia hamburgeru s tenkými plátkami vyprážaných zemiakov

Chicken 'n' watermelon 'n' waffles - kura s vodným melónom a vaflami

Cinnamon rolls - škoricové rolky

Abuela Maria - vanilková zmrzlina s kúskami guavy,  guavovým sirupom, tvarohom a sušienkami


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Miami

Zľava

USA, Mexiko, Kajmanské ostrovy z Miami na lodi Empress of the Seas

Loď: Empress of the Seas
Trasa: USA, Mexiko, Kajmanské ostrovy
Nalodenie a vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 8 nocí

Plavby do Miami

USA, Bahamy, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kuba z Ocean na lodi MSC Armonia

Loď: MSC Armonia
Trasa: Bahamy, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kuba, USA
Vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 7 nocí

USA, Bahamy z New Orleans na lodi Vision of the Seas

Loď: Vision of the Seas
Trasa: USA, Bahamy
Nalodenie a vylodenie: New Orleans, USA
Trvanie: 7 nocí

Veľká Británia, USA zo Southamptonu na lodi Navigator of the Seas

Loď: Navigator of the Seas
Trasa: Veľká Británia, USA
Nalodenie: Southampton, Veľká Británia
Vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 13 nocí