X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Maputo

Maputo / Mozambik

V juhovýchodnom cípe Mozambiku na pobreží Indického oceánu leží hlavné a so svojím viac ako miliónom obyvateľov tiež najväčšie mesto krajiny a dôležitý námorný prístav, v ktorého ekonomike hrá hlavnú úlohu obchod.

Oblasť Maputa bola osídlená už okolo roku 1500, kedy tu existovala malá rybárska dedina. Tú v polovici 16. storočia ako prvý Európan objavil portugalský moreplavec Lourenco Marquez, ktorého meno neskôr nové, moderné mesto získalo. V roku 1781 tu portugalskí kolonizátori postavili pevnosť a na konci 19. storočia sa mesto stalo hlavným mestom kolónie Portugalský Mozambik a po získaní nezávislosti krajiny v roku 1975 tiež hlavným mestom Mozambiku. Ekonomika Maputa ako významného prístavu bola silne poškodená v priebehu 16 rokov trvajúcej občianskej vojny, dnes je ale jeho stabilita obnovená a mesto má svojim návštevníkom určite čo ponúknuť.

Maputo sa môže pochváliť dobre zachovanou portugalskou koloniálnou architektúrou z prelomu 19. a 20. storočia, a to najmä v centrálnej historickej časti Baixa. Patrí medzi ne napríklad budova železničnej stanice s bronzovou kupolou z roku 1916 alebo neoklasická budova radnice na Námestí nezávislosti. Tu je možné obdivovať tiež peknú katedrálu a "Železný dom", guvernérovu rezidenciu navrhnutú známym architektom Eiffelom na konci 19. storočia. V roku 1885 boli založené záhrady Tunduru, vzdialené odtiaľ čo by kameňom dohodil.

Medzi najstaršie a najnavštevovanejšie stavby mesta patrí pevnosť Maputo z polovice 19. storočia, kde dnes sídli zaujímavé múzeum zasvätené koloniálnej histórii krajiny. Široké ulice sú lemované subtropickými rastlinami, známymi ako "jacaranda" a akáciami, ktoré Maputu vyslúžili prezývku "Mesto akácií" alebo "Perla Indického oceánu".

Maputo je známe svojou živou kultúrnou scénou s radom reštaurácií, kaviarní a klubov. Za krátku návštevu určite stojí Múzeum prírodnej histórie s malou etnografickou expozíciou a unikátnou kolekciou sloních fetusov. Milovníci nakupovania si prídu na svoje na tradičných trhoch, o ktoré v meste nie je núdza, a kde je možné kúpiť všetko od korenia cez lokálnu produkciu až po ručne vyrábané výrobky. Dobrou voľbou, čo sa týka nákupov, je tiež ulica Avenida Julius Nyerere.

Maputo je výbornou východiskovou destináciou pre návštevu neďalekých pláží Catembe alebo Ponta d'Ouro, ktorá je s Ponto Malongane tiež vyhľadávaným miestom priaznivcov potápania.

Čoby prístavné mesto je Maputo preslávené svojimi rybami a morskými plodmi. Stalo sa takmer synonymom pre krevety, ktoré je možné dať si tu na mnoho spôsobov. Populárne je ale tiež kurča - napríklad "galinha a zambeziana" s limetkou, cesnakom a omáčkou piri-piri. Návšteva hlavného mesta Mozambiku nikdy nebude kompletná bez pohára dobre vychladeného vynikajúceho piva miestnych značiek Dois M alebo Laurentina.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Independence Square - obdivujte koloniálnu architektúru na hlavnom námestí s neoklasickou radnicou, peknou katedrálou a "Železným domom" z pera slávneho architekta Eiffela.

Maputo Fortress - prezrite si jednu z najstarších stavieb mesta, pevnosť z polovice 19. storočia, a zoznámte sa s koloniálnou históriou v miestnom múzeu.

Tunduru Gardens - uniknite poludňajšej horúčave a zhonu veľkomesta v záhradách, založených britským architektom už na konci 19. storočia.

CFM Maputo Railway Station - nenechajte si ujsť neoklasickú stavbu železničnej stanice z počiatku 20. storočia, ocenenú ako jedna z najkrajších na svete.

Natural History Museum - zastavte sa v múzeu s jedinečnou zbierkou sloních fetusov.

Bilene - vyrazte z mesta na prekrásnu piesočnú pláž s krištáľovo čistou vodou ideálnou na kúpanie.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť