X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Dovolenka na lodi: Prázdniny dostupné nie len najbohatším

Dovolenka na lodi: Prázdniny dostupné nie len najbohatším

Ubytovanie porovnateľné so štvorhviezdičkovým hotelom, celodenné stravovanie, bohatý program pre deti i dospelých a k tomu tie najkrajšie destinácie sveta. Predstavili ste si drahú dovolenku? My Vás radi vyvedieme z omylu a priblížime Vám, ako sa dá za výhodnú cenu ochutnať atmosféra viacerých destinácií v jednom týždni.

Výletné plavby alebo poznávací zájazd?

Či už vyrážate poznávať svet na vlastnú päsť, alebo dáte prednosť "bežnej" cestovnej kancelárii, ale neplánujete pritom tráviť čas v rezorte, no skutočne objavovať, zrejme sa budete musieť pripraviť na nasledujúce:

  1. Desiatky, stovky a tisíce kilometrov autom, autobusom, vlakom, lietadlom
  2. Každý deň iné ubytovanie, hotel, motel, či kemp a navyše spojené s opätovným vybaľovaním a balením batožiny
  3. Každodenné hľadanie vyhovujúcej reštaurácie alebo obchodu, či dokonca varenie
  4. V prípade nezávislého cestovania často i starosti spojené s organizáciou programu, exkurzií a vstupov, nutnosť riešenia prípadných (napríklad zdravotných) problémov bez pomoci, neznalosti prostredia alebo jazyka.

Ak teda nie ste práve dobrodruh, takýto výlet by mohol byť skôr vyčerpávajúcim.

Počas prázdnin na lodi však môžete na toto všetko s ľahkým srdcom zabudnúť. Ukrajovať vzdialenosť medzi jednotlivými destináciami budete tak hladko, že si to často ani len nevšimnete: počas spánku, večere alebo pri sledovaní divadelného predstavenia. Kufor vybalíte (po nalodení) a zabalíte (pred vylodením) len raz: či už budete v  priebehu dňa spoznávať akýkoľvek prístav, večer si ľahnete vo svojej známej, pohodlnej kajute. O vaše žalúdky bude kráľovsky postarané od rána do večera, a to aj v prípade, ak máte diétne obmedzenia alebo špeciálne požiadavky. To isté platí o programe. Okrem širokej ponuky exkurzií v prístavoch disponuje totiž väčšina lodí bazénmi, fitness centrami, kúpeľmi, divadlom, knižnicou, detským kútikom a tak ďalej. A napokon, v prípade akýchkoľvek komplikácií je počas celej plavby k dispozícii skúsený a ochotný personál aj dobre vybavené zdravotné stredisko.

A aby sme Vás presvedčili, že aj takýto komfort môže byť pre Vás dostupný, pripravili sme porovnanie priemernej „roadtripovej“ dovolenky, počas ktorej by ste si chceli prezrieť rovnaké miesta, ako ponúka plavba.

 

Vypravíte sa v máji napríklad do Stredomoria. 

Plavba na palube luxusnej MSC Bellissima spoločnosti MSC Cruises začína a končí v talianskom Neapole a počas 7 dní navštívi sicílsku Messinu, maltskú Vallettu, španielsku Barcelonu, francúzske Marseille a nakoniec Janov v severnom Taliansku. Cena plavby začína v tomto termíne od 1 040 € pre dve osoby v kajute spolu.

Po súši (s nutnosťou využiť trajekt medzi Maltou a Sicíliou a potom znova medzi Sicíliou a talianskou pevninou) by to znamenalo približne 2 400 kilometrov a v  prípade auta tak asi 27 hodín jazdy. Pri aktuálnych takmer 1,30 € za liter benzínu a priemernej spotrebe 7 litrov na 100 kilometrov sme len za pohonné hmoty utratili asi 220 €. Nepočítajúc poplatok za trajekt, parkovanie a nakoniec aj "hodnotu" viac ako jedného celého strateného dňa, stráveného únavným riadením.

Cena ubytovania v Neapole vo štvorhviezdičkovom hoteli sa pohybuje v danom termíne okolo 60 €  na noc s raňajkami v cene. Pokiaľ by sa nám podarilo zohnať rovnakú kategóriu ubytovania vo všetkých prístavoch, v tomto prípade by sme sa dostali na 420 €.

Zaobstarať by sme si zvlášť museli stravovanie. Pokiaľ pre zmenu predpokladáme, že sa nachádzame v Barcelone, cena menu v lacnejšej reštaurácii vyjde okolo 15-30 €, v  tej priemernej od 30 do 50 eur €. Večera sa na lodi podáva ako trojchodové menu, ak sa budeme teda držať pri zemi, dajme tomu, že sa vojdeme do 30 EUR. 20 EUR obed, 30 EUR večera, dohromady 50 EUR na osobu na deň. V priebehu 7. dní teda na obedy a večere minieme v priemere 350 € na osobu. (Bez desiat a občerstvenia v priebehu celého dňa, základných nealko nápojov, zmrzlín,  ktoré sú na výletných lodiach bežne k dispozícii takmer 24 hodín denne.)

Priemerná celková cena takého výletu autom teda vyjde nasledovne:

Pohonné hmoty – 220 € 
Ubytovanie – 420 € 
Stravovanie – 700 € 
Celkom – 1 340 € pre dve osoby

Čiastka teda presiahla cenu plavby, v rámci ktorej okrem ubytovania, celodennej stravy a presúvania medzi prístavmi máte možnosť využiť širokú ponuku aktivít usporiadaných na palube, okúpať sa v bazéne, zabaviť sa pri živej hudbe či divadelných predstaveniach a nakoniec ochutnať niekoľkochodové večere, ktoré bývajú skutočným gurmánskym zážitkom.

Zobraziť plavby po Stredozemnom mori

Ako druhý príklad si môžeme uviesť všeobecne drahšie Nórsko.

Ak by ste sa rozhodli spoznať nádherné nórske fjordy zistíte, že hostí sem na palubách svojich klasických lodí s nezameniteľnou atmosférou berie napríklad spoločnosť Hurtigruten. Po celý rok vyráža na 7 dní trvajúcu plavbu z Bergenu do Kirkenessu (a za rovnaký čas potom späť) a po ceste zastavuje v desiatkach prístavov -  v niektorých len na pár minút, v iných (Ålesund, Trondheim, Bodø, Tromsø alebo Kirkenes) na čas dostatočne dlhý pre prieskum.

Zvoľme si napríklad júl 2019 a jednu z novších lodí spoločnosti, MS Midnatsol. Cena za osobu vo vnútornej kajute vychádza na 1 571 libier, pri aktuálnom kurze teda 1 790 € na osobu.

Na prvý pohľad sa táto položka môže javiť ako vysoká,  ak však budeme počítať, ako pri predošlom príklade ďalej, priama cesta po ceste z Bergenu do Kirkenes meria 2 210 kilometrov, väčšina z nej ale vedie cez Švédsko a okrem miesta nalodenia a vylodenia sme nezastavili ani v jedinom prístave na trase. Ak si pridáme do vyhľadávača pár prístavov dostaneme sa aj na 3 500 kilometrov, čo je cca  55 hodín jazdyPribližne 310 € nás vyjdú pohonné hmoty a viac ako 2 z celkových 7 dní plavby pravdepodobne strávime za volantom. Predpokladajme, že si na účely tejto cesty požičiame v Bergene auto: síce maličké, ale vojdeme sa do 160 €.

Pokiaľ ale začneme riešiť bývanie v Nórsku a porovnáme ho s nie priamo luxusnou kajutou na lodi MS Hurtigruten, teda asi s 3* hotelom, v Bergene sa cena bude pohybovať okolo 110 € na noc, teda 770 € za týždeň pre dve osoby v izbe.

Zvyčajne sú raňajky v cene ubytovania. Obed v cenovo dostupnejších reštauráciách stojí priemerne 20 € pre jednu osobu, no a za trojchodové menu v lepšej reštaurácii, napríklad na večeru, by sme pravdepodobne zaplatili asi 70 €. Ak to takto sčítame dohromady, stravovanie v Nórsku nás pokojne môže vyjsť na 630 € na osobu.

 Nakoniec sa pozrime na dôležitú položku, za ktorú si, v  prípade, že výlet z Bergenu do Kirknes podnikneme na vlastnú päsť, rovnako zaplatíme. Je to vyhliadková plavba po niektorom (aspoň jednom) z prekrásnych fjordov, ktorú máte na palube lodí Hurtigruten v cene. Tu to máme: 60-minútová plavba vyjde na 360 NOK za dospelú osobu, teda priblližne 75 €.

Priemerná celková cena takého výletu autom teda vyjde nasledovne:

Pohonné hmoty – 310 € 
Ubytovanie – 770 € 
Stravovanie –1 260 € 

Požičanie auta – 160 €
Celkom – 2 500 € pre dve osoby

Ušetrili sme teda asi 1 000 €, stratili však 55 hodín prejazdmi (a to sme ešte nenavštívili ani zďaleka všetky prístavy z   itinerára) a namiesto dlhých dní strávili obdivovaním dramatického nórskeho pobrežia len hodinu a tento fakt zrejme stojí za uváženie.

Zobraziť plavby do Nórskych fjordov

Záver: Drahá zábava alebo veľa muziky za výhodnú cenu?

Existujú destinácie drahšie a tie, ktoré si môže dovoliť takmer každý. Platí to o "normálnych" dovolenkách, aj tých na palube výletných lodí. Kým Škandinávia spadá jednoznačne do prvej kategórie, Stredomorie svojou dostupnosťou poteší. Na dvoch príkladoch sme si ukázali, že prázdniny na lodi zďaleka nemusia predstavovať významný zásah do rozpočtu. V porovnaní s tými na súši sa po sčítaní všetkých nákladov môžu dokonca aj cenovo vyplatiť. A ak i napriek tomu stoja o niečo viac, plavby ponúkajú často vyššiu pridanú hodnotu v podobe ohromných výhľadov a neopakovateľnej atmosféry, ktorá panuje iba na palubách výletných lodí.