Trapani

Plavby v okolí

Trapani / Taliansko

Na západnom pobreží talianskej Sicílie sa na brehu Tyrhénskeho mora rozprestiera Trapani. Mesto v rovnomennej provincii má asi 70 tisíc obyvateľov.

Trapani bolo pod názvom Drépanon založené už v dobe bronzovej, v 3. storočí pred naším letopočtom ho potom Kartáginci premenili na dôležitú námornú základňu. V období križiackych výprav sa Trapani stalo jedným z  najdôležitejších prístavov Stredozemného mora a počas druhej svetovej vojny bolo silne poškodené bombardovaním spojencov. Dnes zostáva dôležitým centrom rybolovu, bránou na neďaleké Egejské ostrovy, ale aj turistickým cieľom samo o sebe.

Veľká časť Starého mesta pochádza z neskorého stredoveku alebo raného novoveku, vidieť tu možno celý rad stavieb v barokovom štýle, ale aj pozostatky pôvodného opevnenia.

Trapani sa môže pochváliť radom prekrásnych historických kostolov. Majestátna bazilika Maria Santissima Annunziata bola pôvodne postavená už na začiatku 14. storočia a je domovom nádhernej mramorovej sochy trapanskej madony. Severne od prístavu sa k nebu vypína kostol Chiesa del Purgatorio s nádherne vyrezávanými drevenými sochami, ktoré sú každý rok na Veľkú noc nesené miestnymi obyvateľmi v   procesii známej ako Misteri di Trapani. Jeho história siaha až do roku 1612 a patrí tak medzi jedny z najstarších, nepretržite organizovaných náboženských podujatí v Európe.

Od prístavu naprieč polostrovom vedie hlavná pešia ulice mesta, Via Torrearsa, lemovaná obchodmi, kaviarňami a reštauráciami, v   samom severovýchodnom cípe mesta sa potom týči Torre di Ligne. Veža zo 17. storočia dnes hostí Múzeum prehistórie a mora so širokou zbierkou archeologických artefaktov a sú z nej nádherné výhľady do širokého okolia.

Kto túži po výhľadoch až do afrického Tuniska, nemal by si počas pekného dňa nechať ujsť jazdu lanovkou na horu Erice a prechádzku dláždenými uličkami rovnomenného mestečka na jej vrchole.

Pobrežie Trapani lemuje hneď niekoľko pláží, medzi tie najkrajšie patrí Marausa necelých 10 kilometrov južne od mesta. Na ostrovčeku pri brehoch mesta stojí Castello della Colombaia, kamenný hrad a jeden z najlepších príkladov vojenskej architektúry Sicílie.

Častým cieľom návštevníkov Trapani sú neďaleké archeologické náleziská a starogrécka mestá Selinunte a Segesta. Zatiaľ čo v Selinunte sú ruiny hneď piatich antických chrámov,postavených okolo akropoly, v Segeste na vrchole pohoria Monte Barbara si priaznivci dejepisu môžu prezrieť nielen dórsky chrám z 5. storočia pred naším letopočtom alebo grécke divadlo, ale aj normanský hrad alebo moslimskú nekropolu či mešitu z 12. storočia.

Čo sa týka gastronómie, sú stávkou na istotu výborné ryby (napríklad vo forme rybieho kuskusu) a morské plody, ale aj v sicílskom štýle pripravená pizza. Miestnou špecialitou je cabuccio trapani, sendvič z pizzového cesta plnený najčastejšie šunkou a mozzarellou, alebo špeciálne zakrútené cestoviny s pestom z paradajok, mandlí a cesnaku.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Maria Santissima Annunziata Basilica - obdivujte majestátnu baziliku v barokovom štýle, ktorej história siaha až do 14. storočia.

Via Torrearsa - prejdite sa od pobrežia k pobrežiu peknou pešou ulicou lemovanou nespočetným množstvom obchodov, kaviarní a reštaurácií.

Torre di Ligny - užite si pekné výhľady z veže zo 17. storočia a v miestnom múzeu nahliadnite do pestrej histórie regiónu.

Chiesa del Purgatorio - prezrite si nádherne vyrezávané sochy svätých, nesené každý rok na Veľkú noc procesiou s  viac ako 400-ročnou tradíciou.

Erice - nechajte sa uchvátiť prekrásnymi výhľadmi z dláždených ulíc historického mestečka na vrchole hory.

Marausa - relaxujte, kúpte sa a opaľuje na nádhernej, 2,5 kilometra dlhej piesočnatej pláži, len čo by kameňom dohodil od mesta.

Segesta - nenechajte si ujsť prehliadku starovekého mesta s ruinami dórskeho chrámu, normanského hradu i moslimskej nekropoly.