Neapol

Neapol / Taliansko

Vidieť Neapol a zomrieť, tak hovorí známe príslovie, ktoré v minulosti odkazovalo na krásu mesta. Aj dnes patrí Neapol medzi najdôležitejšie mestá v Taliansku, je centrom regiónu Kampánia a tiež 3. najväčším talianskym mestom, v ktorého aglomerácii žije viac ako 4 milióny obyvateľov. Neapol je plná protikladov, zdobené bulváre sa striedajú s úzkymi špinavými uličkami, barokové paláce stoja vedľa neudržiavaných domov. Neapol je najtalianskejšie talianske mesto, vyhlásené svojím pouličným životom, ktoré zároveň obsahuje toľko významných pamiatok, že si vyslúžilo zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Krása aj strategická poloha oblasti lákala počas svojej histórie mnohé národy, ktoré tu zakladali prvé osady už takmer pred 3000 rokmi. Patrili medzi ne aj starí Gréci, ktorí v 5. stor. p .n. l. stáli za založením samotného Neapola. Počas dlhej histórie sa tu ďalej vystriedali Etruskovia, Rimania, Normani, Francúzi, Španieli aj rakúski Habsburgovci, a každý z nich sa neprehliadnuteľne podpísal na tvári mesta.

Neapol je preto zmesou rôznych historických štýlov. Nájdeme tu niekoľko mohutných pevností s antickými základmi, krásne barokové kostoly alebo klasicistické paláce. To všetko dopĺňa jedinečné Archeologické múzeum s jednou z najlepších zbierok na svete a niekoľko zaujímavých umeleckých galérií, ako je napr. známa galéria Capodimonte s dielami od Michelangela, Rafaela alebo Tiziana. Výzdoba a honosnosť miestnych pamiatok jasne ukazuje, že Neapol bol v minulosti jedným z najdôležitejších európskych miest.

Neapol leží v rovnomennom zálive, medzi spiacim masívom Vezuvu a tlejúcimi Flegrejskými poľami. Celá oblasť vrátane známych ostrovov Capri a Ischia patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie oblasti Talianska. V blízkosti mesta leží ďalšia významná pamiatka zapísaná v zozname UNESCO - kráľovská rezidencia Caserta, ktorá bola postavená ako rezidencia vládnuceho rodu Bourbonovcov podľa vzoru francúzskeho zámku Versailles.

Veľkým lákadlom sú zachovalé antické mestá - Pompeje, Herkulaneum a Stabia, ktoré boli zakonzervované pri výbuchu sopky Vezuv v r. 79 n. l. Samotný kráter sopky Vezuv ponúka nezabudnuteľný výhľad na celý Neapolský záliv, ostrovy aj Sorrentský výbežok, za ktorým začína Amalfské pobrežie - jedna z najkrajších pobrežných scenérií v Taliansku.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Castel dell'Ovo a Santa Lucia

- Castel Nuovo

- Námestie plebiscitu

- Vezuv

- Pompeje

- ostrov Capri

 

Vychutnajte si miestne špeciality...

Pizza vera – „pravá pizza“ - táto slávna pochúťka vznikla priamo v Neapole, každý návštevník by ju preto mal ochutnať. Najslávnejšie sú pizza Margarita a Marinara

Limoncello - citrónový likér, ktorý sa vyrába po celej Kampánii

Mozzarella - slávny syr z byvolieho mlieka

Lacrima Christi - Slza Kristova, víno, ktoré sa pestuje výlučne na vezuvských svahoch

Taralli - chrumkavé mandľové sušienky

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Neapolu