Bari

Bari / Taliansko

Bari je významným jadranským prístavom a hlavným mestom oblasti Apúlia. So svojimi 400 tisíc obyvateľmi je po Neapole druhým najväčším mestom v južnom Taliansku. Je sídlom univerzity a námorníckej školy, významným centrom obchodu, chemického, lodiarskeho a strojárskeho priemyslu a tiež dôležitým strediskom pre spracovanie rýb. Pôvodné mesto založili Rimania pravdepodobne v 2. stor. p. nl. l. a pomenovali ho Barium.

Správne totiž vytušili, že tunajšie miesto má strategickú polohu pre spojenie s východom. Napriek tomu jeho význam zanikol v tieni ostatných výraznejších prístavov a po rozpade Západorímskej ríše, keď oblasť ovládli Byzantínci, slúžilo Bari len ako vstupný bod do Talianska. Rozvoj mesta nastal až po roku 1071, po jeho dobytí normandským kniežaťom Robertom Guiscardom.

Počas krížových výprav malo kľúčovú polohu pre smer na východ a r. 1087 sa potom stalo jedným z najvýznamnejších pútnických miest v celej Európe, pretože tu boli uložené relikvie sv. Mikuláša. Od roku 1130 bolo súčasťou Kráľovstva Sicílie a neskôr Neapolského kráľovstva. Počas 16. stor. mesto postupne upadalo, k novému vzostupu došlo na začiatku 19. stor. za vlády Joachima Murata, Napoleonovho švagra.

Ten nariadil výstavbu nových štvrtí a takisto prístavu, z ktorého sa čoskoro opäť vyvinul najvýznamnejší prístav regiónu. Dodnes sa ale zachovalo Staré mesto s kľukatými uličkami, v ktorého centre sa nachádza románska katedrála San Sabino. Dôležitejšia je však Bazilika sv. Mikuláša, ktorá uchováva zostatky tohto významného svätca. Za zmienku stojí aj Švábsky hrad. Ten dnes slúži ako múzeum.

V okolí 80 km od mesta s v rôznych smeroch sa nachádzajú tri významné pamiatky svetového dedičstva UNESCO. Najznámejšou z nich je nepochybne Alberobello, predovšetkým vďaka svojej unikátnej architektúre tunajších domov prezývaných „trulli“. Tie sú postavené bez malty a ich typickým znakom je kužeľovitá strecha a biela omietka. Prehliadka tejto jedinečnej dediny je nezabudnuteľným zážitkom. Ďalšou pamiatkou je záhadný hrad Costel del Monte s osembokým pôdorysom, ktorého účel nebol historikmi nikdy objasnený. Treťou lokalitou svetového dedičstva je mesto Sassi in Matera s obydliami vytesanými v skalách a jedinečnou atmosférou.

Miesta, ktoré  stojí za to vidieť:

- Bari - Katedrala San Sabino

- Bari – Castello Svevo

- Bari - Bazilika sv. Mikuláša

- Alberobello

- Castel del Monte

- Sassi Matera

 

Vychutnajte si miestne špeciality

Orecchiette - lokálne cestoviny v tvare "uška"

Burro - jemný syr podobný mozzarelle

Panzerotti - taštičky plnené paradajkami a mozzarellou

Tiella di riso con le cozze - pokrm z ryže, zemiakov, paradajok a morských plodov

Tarallo - korenené sušienky s feniklom a sušenými paradajkami


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Bari

Taliansko, Grécko, Turecko z Bari na lodi MSC Sinfonia

Loď: MSC Sinfonia
Trasa: Taliansko, Grécko, Turecko
Nalodenie: Bari, Taliansko
Vylodenie: Istanbul, Turecko
Trvanie: 4 noci