Valencia
Valencia

Plavby v okolí

Valencia / Španielsko

V známej piesni sa spieva: „Valencia je miestom kvetov, svetla a lásky“. A nám nezostáva než uznať, že je to pravda. Valencia je stelesnením vášne a tradície. Jej obyvatelia pevne stoja za svojou regionálnou identitou a rovnako ako ostatní Španieli sú zároveň vrelí a priateľskí. V dnešnej dobe sú pre ňu typické aj fascinujúce revolučné zmeny, ktoré z nej robia prosperujúce kozmopolitné mesto. Valencia je tretím najväčším mestom Španielska, v ktorého aglomerácii žije približne 1,6 milióna obyvateľov. Leží na pobreží Stredozemného mora, konkrétne na Costa del Azahar alebo voľne preložené „Pobrežie pomarančového kvetu“, ktoré patrí k turisticky vyhľadávaným lokalitám. Je známa ako mesto architektúry, krásnych pláží a centrum bujarého nočného života. V jej okolí – oblasti La Huerta („záhrada“) sa rozkladajú roviny posiate pomarančovníkmi, citrónovníkmi i ďalšími plodinami.

História Valencia siaha do 2. stor. pr. n. l., kedy bola založená ako rímska osada s názvom Valentia Edetanorum. V 8. stor. sa jej zmocnili Maurovia, ktorí sem priniesli vlastnú kultúru, ktorá je viditeľná v uliciach dodnes. Nájdete tu pamiatky spojené s národným hrdinom a bojovníkom El Cidom. Do kresťanských rúk sa Valencia dostala v 13. stor., kedy mesto dobyl Jakub I. Aragonský. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Llotja de la Seda, burza s hodvábom, ktorá pripomína bývalú prosperitu a zlatý vek mesta. Za návštevu stojí aj katedrála Panny Márie, v ktorej je údajne ukrytý Svätý grál. Llotja de la Seda bola tiež ako jediná stavba zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na elegantných širokých bulvároch nájdete honosné paláce a celým radom obchodov a kvalitných reštaurácií, kde môžete ochutnať tradičnú španielsku paellu, ktorá pravdepodobne vznikla práve tu. Valencia je ale aj moderným centrom. Na okraji leží futuristické Mesto vedy a umenia, komplex moderných stavieb od známeho architekta Santiaga Calatravy, ktorý započal celkovú revitalizáciu mesta.

Valencia vie skombinovať tradičné hodnoty s najmodernejším dizajnom. V meste sa často konajú najrôznejšie kultúrne i športové podujatia a tiež svetoznáme festivaly ako je Las Fallas na počesť svätého Jozefa (Saint José) alebo Tomatina - paradajková bitka.

        

Miesta, ktoré stoja za to vidieť:

  • Mesto umenia a vied (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
  • Oceánografické múzeum
  • Námestie Plaza del Ayuntamiento sfontánou a radnicou
  • Záhrady Turia (Jardi del Túria)
  • Brána Serranos (Puerta de Serranos)
  • Metropolitná katedrála Nanebovzatia Panny Márie Valencijskej
  • Pláž La Marvarrosa
  • Llotja de la Seda (Hedvábna burza)
  • Kostol sv. Kataríny
  • Centrálna tržnica Mercat Central

       

Miestne špeciality:

Valenciu obklopuje pás najúrodnejšej španielskej pôdy, navyše sa nachádza priamo na pobreží Stredozemného mora, preto jej kuchyňa vďaka kvalitným ingredienciám ponúka zdravé a vynikajúce pokrmy ako morské plody, ovocie, zelenina a pod.

  • Paella – pochádzajúca priamo z Valencie je španielskym národným jedlom s vynikajúcou kombináciou morských plodov, kuracieho mäsa a zeleniny zmiešanej so šafranovou farebnou ryžou
  • Horchata – mrazený nápoj pripravený z tigriich orechov ("chufas"), skvele osviežujúci počas horúcich dní, ktorý si môžete dať dokonca v špecializovaných miestach zvaných "horchaterías."
  • All i pebre – vyprážané úhory s paprikou, cesnakom a zemiakmi
  • Arnadí – typická torta z tekvice, sladkých zemiakov, mandlí, škorice a píniových orieškov
  • Tapas – rôzne „chuťovky“ k pivu či vínu
  • Aqua de Valencia – koktail zo šumivého vína, vodky a pomarančového džúsu

      

Všeobecné informácie:

Úradný jazyk: Valencijčina (úradné označenie katalánčiny vo Valencii), španielčina, ale na turistických miestach sa dohovoríte aj anglicky
Mena:
Euro (EUR)
Otváracie hodiny v Španielsku (všeobecne):
Obchody, reštaurácie a turistické atrakcie vo Valencii obvykle otvárajú medzi 10:00 a 20:00. Niektoré reštaurácie majú počas dňa poludňajšiu siestu, obvykle medzi 14:00 a 17:00. V nedeľu a cez sviatky býva väčšina obchodov zatvorená, avšak turistické oblasti a reštaurácie zostávajú väčšinou otvorené aj cez víkendy a sviatky.
Verejná doprava: Vo Valencii fungujú 3 druhy dopravy – autobus, metro a električka; tieto služby obstarávajú 3 rôzne spoločnosti – Metro Valencia, EMT a Metrobus. Cestovné lístky na metro je možné zakúpiť v automatoch pred turnikety. Niektoré prijímajú bankovú kartu, niektoré aj papierové bankovky, ale vždy je lepšie mať pripravené mince. Autobusy sú po Valencii hojne rozmiestnené; zastávky nie sú hlásené a všetky sú na znamení, takže musíte poriadne sledovať, či sa neblížite k tej svojej. Cestovné lístky okrem jednej cesty platenej u vodiča sú predplatenými kartami, tú je možné väčšinou kúpiť v trafice / kiosku.
Počasie: Valencia má stredomorskú klímu s miernymi zimami (priemerne 8–12 °C) a teplými letami (25–30 °C). Hlavná turistická sezóna je od mája do septembra.       

        

Mapa přístavu


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Prístav sa nachádza na: Moll de Ponent, 46024 Valencia. Lode spoločnosti MSC Cruises kotvia pri móle výletných lodí, ale odbavenie prebieha na Terminal de Pasajeros Trasmed – s/n, Moll de Ponent, 46024 València. Cestujúci MSC Cruises by mali pokračovať na Terminal de Pasajeros Trasmed, aby dokončili proces odbavenia a odovzdali svoju batožinu. Potom zaisťuje MSC Cruises kyvadlový autobus na mólo, vzdialené cca 2 km. Prístup k prístavnému mólu na nalodenie je možný výhradne prostredníctvom kyvadlovej dopravy z Terminal de Trasmed, pretože pre vstup na mólo je vyžadovaná výletná karta a je poskytnutá iba po dokončení procesu odbavenia.

Chcem sa dostať do prístavu:


Plavby z Valencie

Španielsko, Francúzsko, Taliansko z Valencie na lodi MSC Grandiosa

Loď: MSC Grandiosa
Trasa: Španielsko, Francúzsko, Taliansko
Nalodenie: Valencia, Španielsko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 4 noci

Plavby do Valencie