Koper

Koper / Slovinsko

Na juhozápadnom pobreží Slovinska leží na brehu jadranského mora asi 5 kilometrov od hraníc s Talianskom najstaršie mesto krajiny. Koper je perlou 47 kilometrov dlhého slovinského pobrežia a jednou z častých zastávok výletných lodí na ich ceste Stredomorím. Oficiálne bilingválne (taliančina a slovinčina) mesto má asi 25 tisíc obyvateľov.

Koper má svoje počiatky v strednej dobe bronzovej, v starovekom sídle vybudovanom na ostrove v juhovýchodnej časti Koperského zálivu. Za doby starovekého Grécka bolo mesto známe ako Aegida, v 6. storočí potom bolo premenované na Kozie mesto (Goat Town), ešte neskôr potom na Justinopolis. Obchodné vzťahy s Benátkami sú doložené už od 10. storočia, v 13. storočí bol Koper dokonca pripojený k Benátskej republike, čo silne ovplyvnilo jeho neskorší vývoj i architektúru. Po skončení druhej svetovej vojny spadlo mesto pod kontrolu Juhoslávie a po tom, čo Slovinsko získalo v roku 1991 nezávislosť, zostal jediným obchodným prístavom krajiny.

Silný benátsky vplyv je v meste viditeľný dodnes. Stredoveké Staré mesto, rozložené okolo Titovho námestia, je posiate stavbami v benátskom štýle. Patrí medzi ne napríklad Pretoriánský palác z 15. storočia, dnes sídlo turistickej kancelárie, "Loggia" v štýle benátskej gotiky alebo kostol Carmine Rotunda.

Kto sa chce na mesto a Terstský záliv pozrieť z vtáčej perspektívy, nemal by si nechať ujsť výstup na vežu Katedrály Nanebovzatia Panny Márie, ktorej história siaha až do druhej polovice 12. storočia. Katedrála sa môže pochváliť jedným z najstarších zvonov vo Slovinsku, vyrobeným v roku 1333.

Doteraz turizmom príliš nezasiahnutý Koper ponúka svojim návštevníkom autentickú atmosféru s nádychom Talianska, farmársky trh s tými najčerstvejšími produktmi aj rad skvelých kaviarní i reštaurácií.

Len hodinu jazdy od Koperu leží hlavné mesto krajiny, Ľubľana, kultúrne centrum Slovinska s radom historických budov, ktoré určite stoja za pozornosť. Len 35 kilometrov severovýchodne sa potom nachádza Škocjanská jaskyňa, systém vápencových schodoch, závrtov a jaskýň s jednou z najväčších jaskynných priestorov sveta a nádhernou krasovou výzdobou, zapísaná do Zoznamu UNESCO.

Koper je skvelým východiskovým miestom aj pre návštevu ďalších pobrežných miest Slovinska, ako sú Izola, Portorož alebo Piran.

Koperská kuchyňa je zmesou tej slovinskej a talianskej s vplyvmi Rakúska, Chorvátska a Maďarska. Okrem pizze a cestovín stojí za ochutnávku napríklad "belokranjska povitica", pečivo v tvare špirály so sladkou alebo slanou náplňou, alebo "kujte repa", hustá polievka z duseného bravčového s množstvom zeleniny.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Praetorian Palace - prezrite si jednu z najkrajších stavieb mesta, palác z 15. storočia, postavený v štýle benátskej gotiky.

St. Mary's of the Assumption Cathedral - kochajte sa nádhernými výhľadmi z veže katedrály z druhej polovice 12. storočia s najstarším zvonom v Slovinsku.

Skocjan Caves - navštívte jaskynný systém s jedným z najväčších jaskynných priestorov na svete a bohatou krasovou výzdobou, zapísaný do Zoznamu UNESCO.

Ljubljana - zavítajte do hodiny jazdy vzdialeného hlavného mesta a kultúrneho strediska krajiny, ktoré sa môže pochváliť radom historických pamiatok.

Izola, Portorož, Piran - nenechajte si ujsť ani ďalšie mestá krátkeho slovinského pobrežia s neopakovateľnou atmosférou ovplyvnenou susedným Talianskom.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Koperu

Taliansko, Chorvátsko, Slovinsko z Benátok na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Slovinsko
Nalodenie a vylodenie: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Taliansko
Trvanie: 3 noci

Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Grécko z Benátok na lodi Norwegian Pearl

Loď: Norwegian Pearl
Trasa: Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Grécko
Nalodenie: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Taliansko
Vylodenie: Civitavecchia, Taliansko
Trvanie: 10 nocí