Valletta
Valletta

Plavby v okolí

Valletta / Malta

Malebná Valletta je hlavným mestom štátu Malta. Táto husto obývaná ostrovná krajina v Stredozemnom mori bola vždy spojnicou medzi Európou a Afrikou. Jej strategická poloha z nej urobila námornú križovatku a tiež cieľ mnohých národov, ktoré sa tu počas dlhej histórie vystriedali. Poslednou mocnosťou bola Veľká Británia, ktorej Malta patrila až do r. 1964, keď získala nezávislosť. Anglický vplyv je tu úplne zrejmý, angličtina je úradným jazykom, na uliciach uvidíte typické červené telefónne búdky alebo schránky, obľúbeným nápojom je čaj s mliekom. Aj ostatné národy, ako Arabi alebo Taliani a hlavne Rád maltézskych rytierov sa podpísali na tvári ostrova a miestna kultúra je preto úplne unikátnou zmesou prvkov doslova všetkých stredomorských obyvateľov.

Samotná Valletta bola založená v r. 1556, krátko po veľkom obliehaní Malty, kedy Rád maltézskych rytierov hrdinsky zvíťazil nad početnou osmanskou armádou. Mesto bolo pomenované na počesť bojovníka a veľmajstra rádu Jeana de La Valletta. Za svoj celkový vzhľad vďačí architektovi Lapparellimu, ktorý navrhol rovnobežné ulice pretínajúce celé historické centrum, do ktorých boli šikovne umiestnené dôležité stavby. Valletta má tak úplne unikátny územný plán. Zároveň bola obohnaná mohutnými hradbami a mnohými bastiónmi, ktoré mali urobiť Vallettu nedobytnou. Ako dôležitá britská vojenská základňa bola Malta ťažko bombardovaná počas 2. sv. vojny. Väčšina dôležitých historických budov ale našťastie zostala neporušená. Dnes tu preto môžete obdivovať celý rad kostolov, z ktorých najdôležitejšia je celkom iste Konkatedrála sv. Jána s unikátnou výzdobou. Hlavnou mestskou ulicou je Trieda republiky, ktorú lemuje rad honosných palácov, múzeí i fontán, a ktorá vás zavedie až k Palácu veľmajstra, ktorý dnes slúži ako prezidentský palác. Zo záhrad Upper Barrakka sa Vám naskytne úchvatný výhľad na záliv a pevnosti tzv. Trojmesto, ktoré vás privíta už pri príjazde loďou do mesta.

Necelých 13 km od Valletty sa nachádza bývalé hlavné mesto ostrova Mdina. Toto krásne zachované stredoveké centrum, v ktorom údajne býval i sám apoštol Pavol, Vám ponúkne celý rad historických stavieb, vrátane Katedrály sv. Pavla. Zaujímavosťou je, že je tu až na výnimky zakázaná automobilová doprava, preto sa tiež Mdina prezýva „tiché mesto“.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Konkatedrála sv. Jana

- výhľad zo záhrady Upper Barrakka

- Palác veľmajstra

- Three Cities

- pevnosť Saint Elmo

 - Mdina

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Lampuki Pie - rybí koláč

Hobza biz-zejt - plátok chrumkavého chleba s olivovým olejom, paradajkovým pyré, tuniakom a kaparmi

Galletti - slané guľaté krekry

Soppa tal-armla - zeleninová polievka s ovčím syrom

Pastizzi -  vrecká z lístkového cesta plnené slaným syrom ricotta

Biskuttinital-LewzMorr - mandľové sušienky

Maltézske červené vína


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Valletty

Taliansko, Malta, Tunisko na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Taliansko, Malta, Tunisko
Nalodenie: Tarent, Taliansko
Vylodenie: Palermo, Taliansko
Trvanie: 4 noci

Taliansko, Malta, Tunisko z Katánie na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Taliansko, Malta, Tunisko
Nalodenie: Katánie, Taliansko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 8 nocí