Rouen

Rouen / Francúzsko

V severnej časti Francúzska sa na rieke Seine rozkladá Rouen. Hlavné mesto Normandie má asi 110 tisíc obyvateľov. 

Mesto bolo založené ako Ratumacos keltskými kmeňmi už v dobe železnej, v 10. storočí sa ho zmocnili Normanďania. V stredoveku bolo jedným z centier anglo-normandských dynastií, vládnucich Anglicku a častiam moderného Francúzska od 11. do 15. storočia, a jedným z najväčších a najlepšie prosperujúcich v celej Európe. Počas druhej svetovej vojny bol Rouen silne poškodený bombardovaním, dnes je obľúbeným prístavom na riečnych výletných plavbách a bránou ku krásam Normandie.    

Dvetisíc rokov staré mesto patrí medzi najstaršie v celej krajine a pochváliť sa tak môže celým radom historických stavieb. Na pravom brehu Seiny, ktorá Rouen rozdeľuje, sa nachádza jeho historické centrum s dláždenými uličkami, lemovanými stredovekou francúzskou normandskou architektúrou.  

Jeho dominantou je katedrála Notre-Dame s prekrásnou gotickou fasádou, ktorá sa stala predlohou celej rady malieb Clauda Moneta. Jej veža Tour de Beurre ukrýva 56 zvonov, Toure Lanterne sa potom týči do majestátnej výšky bezmála 150 metrov a za pozornosť určite stoja aj vitrážové okná zo 16. storočia.  

Orloj v ulici Gros Horloge pochádza už zo 14. storočia, Rouenský hrad potom dokonca už z počiatku storočia 13. Do dnešných dní sa z neho dochovala len valcová veža, mylne spájaná s Johankou z Arcu, ktorá tu mala byť väznená v 15. storočí. Za prehliadku stojí Kostol svätého Ouena z 12. - 15. storočia, Súdny palác, ktorý kedysi býval sídlom normandského parlamentu, či pekné, hrazdené domy.  

Naopak moderný je Kostol svätej Johanky z Arku: stavba v tvare otočeného vikingského člna stojí na námestí Place du Vieux Marché, kde bola Johanka v roku 1431 upálená. 

Milovníci poznania sa v Rouene môžu tešiť na celý rad múzeí. Múzeum keramiky vlastní rozsiahlu zbierku fajansy a porcelánu, ktorým sa mesto preslávilo v 16. - 18. storočí. Múzeum výtvarného umenia bolo založené už v roku 1801 samotným Napoleonom a dnes sa môže pochváliť zbierkou 8 tisíc diel "z pera" Moneta, Géricaulta, Renoira, Fregonarda a ďalších, diela z obdobia od doby bronzovej po renesanciu sú potom v Múzeu starožitností.    

Kto dáva prednosť prírode, nemal by si nechať ujsť prechádzku botanickou záhradou Jardin des Plantes de Rouen, ktorej súčasná podoba pochádza z roku 1840. 

Len hodinu jazdy vlakom od Rouene leží Paríž, hlavné mesto Francúzska s prekrásnymi historickými stavbami, skvelými múzeami a samozrejme 324 metrov vysokou dominantou, Eiffelovou vežou z roku 1887. Len čo by kameňom dohodil  sa nachádza aj Giverny, stará rybárska dedinka Honfleur, považovaná za jedno z najkrajších miest celej krajiny, alebo Dieppe, obľúbené prímorské letovisko Parížanov v 19. storočí.    

Rouen a celý región sú rajom gurmánov, ktorí tu nájdu ten najkrémovejší camembert a čerstvé ustrice, práve vytiahnuté z mora, ktoré môžu zapiť trebárs vynikajúcim francúzskym muštom. 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Cathédrale Notre-Dame de Rouen - nechajte sa okúzliť prekrásnou gotickou katedrálou, ktorej výstavba zabrala niekoľko storočí.

Musee des Beaux-Arts - v múzeu založenom samotným Napoleonom si prezrite diela Moneta, Renoira a ďalších slávnych umelcov. 

Jardin des Plantes de Rouen - užite si prechádzku v peknej botanickej záhrade, založenej už na konci 17. storočia. 

Place du Vieux-Marche - obdivujte moderný kostol v tvare prevrátenej vikingskej lode a miesto, kde bola v roku 1431 upálená Johanka z Arcu.  

Musee de la Ceramique - prezrite si širokú zbierku keramiky a fajansy, ktorými sa mesto preslávilo v 16. - 18. storočí. 

Paris - navštívte hlavné mesto Francúzska, jeho skvelé múzeá, výborné reštaurácie i do neba sa týčiacu Eiffelovu vežu.

Honfleur - nenechajte si ujsť návštevu starej rybárskej dedinky, právom považovanej za jedno z najkrajších miest celého Francúzska. 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť