X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Cannes

Cannes / Francúzsko

Cannes rozhodne patrí medzi najmalebnejšie mestá na Côte d'Azur - Azúrovom pobreží. Žije tu približne 74 tisíc obyvateľov, a hoci nemá významné historické pamiatky, je po celom svete známe ako mesto filmu. Od r. 1946 sa tu totiž každoročne koná svetoznámy filmový festival, ktorý navštevujú celebrity z celého sveta. Aj z toho dôvodu je Cannes elegantným a drahým mestom, ktorého ulice sú plné grandhotelov, reštaurácií i butikov. Mesto je tiež ideálnym východiskovým bodom pre poznávanie Azúrového pobrežia. V jeho blízkosti sa nachádza významné centrum Nice a druhý najmenší štát na svete, Monako.

Hoci Cannes bolo založené už v 2. stor. p. n. l., po dlhé stáročia bolo úplne bezvýznamnú rybárskou dedinou. Až v 11. stor. bol na kopci nad osadou vybudovaný hrad, ktorý bol súčasťou fortifikačného pásu chrániaceho Azúrové pobrežie pred pirátskymi útokmi. Cannes ako mesto by dnes asi neexistovalo, nebyť lorda Broughama, ktorý v polovici 19. stor. rybársku dedinu objavil a vybudoval tu svoju letnú rezidenciu. Nasledovali ho jeho priatelia, bohatí anglickí a ruskí aristokrati a o pár rokov neskôr tu boli vybudované prvé kúpele. S rozvojom železnice sem začalo jazdiť čím ďalej tým viac návštevníkov. Okolo promenády La Croisette neustále pribúdali nové hotely aj kúpeľné centrá a Cannes postupne získavalo prestíž. Miestna aristokracia sa chcela predovšetkým baviť a užívať si. Luxusné hotely a kasína im nestačili, a tak vymysleli festival, ktorý sa tu koná už od r. 1946 každoročne v máji. Postupne si vydobyl značku špičkového kultúrneho podujatia, na ktorom sa schádzajú celebrity aj milovníci filmu, rovnako ako tisíce ich fanúšikov.

Každý máj sa preto mesto preplní ľuďmi a kamery televízií z celého sveta pozorne sledujú každú udalosť festivalu. Ale aj v ďalších mesiacoch je Cannes obľúbeným letoviskom. Malebný prístav s luxusnými jachtami, príjemné promenády, Festivalový palác alebo výstup k veži Tour du Mont Chevalier z 11. stor., odkiaľ je nádherný výhľad na mesto, patrí k obľúbeným atrakciám. Na relaxáciu slúžia mestské pláže, ktoré ponúkajú všetko potrebné zázemie, čistú vodu a príjemné kúpanie.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- katedrála Notre Dame

- kopec Le Suquet s historickým centrom a výhľadom na prístav

- Festivalový palác

- Chodník slávy

- promenáda Boulevard de la Croisette

 

Vychutnajte si miestne špeciality

Bouillabaisse - tradičná polievka z morských plodov

Pissaladiere - obdĺžniková pizza so skaramelizovanou cibuľou, sardelami a  olivami

Socca - tradičné palacinky z cícerovej múky

Salade nicoise - šalát s tuniakom, olivami s variáciou zeleniny


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Cannes

Taliansko, Francúzsko, Španielsko z Civitavechie na lodi MSC Seaview

Loď: MSC Seaview
Trasa: Taliansko, Francúzsko, Španielsko
Nalodenie: Civitavecchia, Taliansko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 3 noci

Brazília, Španielsko, Francúzsko, Taliansko z Rio de Janeira na lodi MSC Grandiosa

Loď: MSC Grandiosa
Trasa: Brazília, Španielsko, Francúzsko, Taliansko
Nalodenie: Rio de Janeiro, Brazília
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 15 nocí