X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Pula / Chorvátsko

Na severozápadnom pobreží Chorvátska leží v západnom  cípe polostrova Istria na brehu Jadranského mora Pula. Jedno z  ajväčších miest krajiny je domovom asi 60 tisíc obyvateľov.

Oblasť Puly bola osídlená už v dobe pred miliónom rokov človekom homo erectus. Strategická poloha v  prirodzenom prístave viedla k tomu, že mesto bolo mnohokrát okupované- Rimanmi, Ostrogótmi, Benátčanmi a nakoniec počas druhej svetovej vojny spojeneckými vojskami -, zničené a znova postavené. Už od rímskych čias bola Pula administratívnym centrom Istrie, dnes je strediskom rybolovu aj výstavby lodí a obľúbenou prázdninovou destináciou.

Staré mesto je labyrintom úzkych uličiek, lemovaných stredovekými a renesančnými budovami a dláždených pôvodnými starorímskym kamennými obkladačkami.

Milovníci histórie si prídu na svoje pri návšteve početných pozostatkov stavieb z obdobia starovekého Ríma. Tou najznámejšou je Pula Arena, jeden z najzachovalejších rímskych amfiteátrov a jedno z mála doteraz stojacich koloseí na svete. Postavené bolo už v 1. storočí a na svoj účel slúži v čase organizovania letných akcií dodnes. Z rozsiahleho opevnenia mesta zostala už len dvojica brán Porta Gemina z polovice 2. storočia, zvyšok bol strhnutý na začiatku 19.storočia

Augustovo fórum, obchodné a administratívne centrum starovekého mesta a dnes hlavné pulské námestie, bolo založené už v 1. storočí pred naším letopočtom a jeho dominantou je Augustov chrám z obdobia prelomu letopočtu.

Byzantská kaplnka Kostola Santa Maria Formosa pochádza z polovice 6. storočia a prekrásna mozaika, ktorá kedysi zdobila jej podlahy aj steny, je dnes vidieť v Archeologickom múzeu so širokou zbierkou artefaktov od prehistorických čias do stredoveku.

Na vrchole hory v starom centre Puly sa k nebu týčia štyri bastióny hradu, skonštruovaného Benátčanmi v 17. storočí na oveľa starších rímskych ruinách. Na návštevníkov tu čaká Historické múzeum Istrie a vo svahu kopca potom tiež pozostatky divadla z 2. storočia.

Akvárium v  Pule je najväčším v  celom Chorvátsku vôbec. Sídli v pevnosti Verudela z  roku 1886 a vidieť je tu cez 60 akvárií s  druhmi z Jadranského mora, tropických vôd i európskych riek a jazier, rovnako ako prvú záchranná stanicu morských korytnačiek v krajine. Zo strechy pevnosti sú potom nádherné výhľady na celú Pulu a do širokého okolia.

Pula je obľúbenou prázdninovou destináciou, ktorá láka na svoje krásne čisté more a nádherné pláže. Perlou Jadranského mora sú ostrovy Brijuni s rovnomenným národným parkom, bývalá letná rezidencia Josipa Tita. V   Pule sa bude páčiť priaznivcom potápania, ktorí sa môžu vydať na prieskum rímskych galérií pod morskou hladinou, rovnako ako vrakov lodí z prvej svetovej vojny.

Región má dlhú tradíciu pestovania vína, a tak pohárik alebo dva k večery určite stojí za zváženie.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Old City - straťte sa v úzkych uličkách Starého mesta, lemovaných historickými budovami a dláždenými tisíce rokov starými kameňmi.

Pula Arena - preskúmajte jeden z  mála doteraz stojacich a najlepšie zachovaných rímskych koloseí na svete.

Aquarium Pula - obdivujte pestrých obyvateľov morí v najväčším chorvátskom akváriu a zo strechy pevnosti z 19. storočia sa kochajte nádhernými výhľadmi na mesto.

Archeological Museum of Istria - zoznámte sa s dávnou históriou regiónu od prehistorických čias až do stredoveku.

Temple of Augustus - navštívte lapidárium rímskych sôch v  Augustovom chráme, skonštruovanom na prelome letopočtu.

Brijuni National Park - nenechajte si ujsť nádhernú krajinu ostrova Brijňu, obľúbenú letnú rezidenciu bývalého juhoslovanského vodcu Josipa Tita.

Benazic Winery - vyrazte na degustáciu prvotriednych vín, brandy, ale aj syra, olivového oleja a ďalších produktov do rodinného vinárstva v centre Puly.


Plavby do Puly

Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Grécko z Benátok na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Grécko
Nalodenie: Benátky, Taliansko
Vylodenie: Civitavecchia, Taliansko
Trvanie: 8 nocí