X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Seattle

Plavby v okolí

Seattle / USA

Na západnom pobreží Spojených štátov leží v  zálive Puget Seattle, so svojimi 725 tisíc obyvateľmi najväčšie mesto štátu Washington.

Oblasť Seattlu bola pôvodnými americkými národmi osídlená už dávno pred tým, než sem v roku 1851 dorazili prví stáli európski osadníci. Na konci 19. storočia sa pôvodne drevárske mesto stalo centrom obchodu a výstavby lodí, v období zlatej horúčky na rieke Klondike potom bránou na Aljašku. Po druhej svetovej vojne sa o rast Seattlu zaslúžila predovšetkým výroba lietadiel, v 80. rokoch 20. storočia sa potom mesto stalo technologickým centrom, ktorým je - rovnako ako jedným z  najväčších prístavov celej Severnej Ameriky a obľúbenou predvolenou destináciou výletných plavieb na Aljašku - dodnes.

Seattle má bohatú hudobnú históriu a je považovaný za miesto vzniku hudobného štýlu známeho ako grunge a reprezentovaného kapelami ako Nirvana alebo Pearl Jam. Každoročne sa tu koná tiež Medzinárodný filmový festival, ktorý si nenechajú ujsť desaťtisíce návštevníkov.

Symbolom mesta je Vesmírna ihla, 184 metrov vysoká futuristická telekomunikačná veža z roku 1962, z ktorej sú nádherné panoramatické výhľady. Tie si záujemcovia môžu užiť aj z plošiny najvyššej stavby mesta, 284 metrov vysokého Columbia Center.

Na priaznivcov umenia čakajú v Seattli Umelecká galéria Henry, prvé verejné múzeum umenia v   celom Washingtone, alebo Umelecké múzeum Seattlu (SAM) so zbierkou viac ako 25 tisíc diel svetových autorov. Do obdobia konca 19. storočia je možné nahliadnuť v Národnom historickom parku Klondickej zlatej horúčky, za návštevu určite stojí aj Burkeho múzeum prírodnej histórie a kultúry, najstaršie vo Washingtone. Úplne originálny pohľad do minulosti potom ponúka seattleské podzemie priamo v  centre mesta: sieť podzemných priechodov a pivníc ležala v  čase výstavby dnešného Seattli na úrovni zeme.

Nielen rodinám sa bude páčiť v   ZOO vo Woodlandskom parku s   expozíciou goríl alebo sekciou, ktorá má evokovať aljašský Národný park Denali. Seattle je domovom jedného z najväčších ruských kolies na svete: postavené bolo v centre mesta až v roku 2012 a so svojimi 53 metrami výšky patrí k najobľúbenejším atrakciám.

Kto si chce odpočinúť od ruchu veľkomesta, môže vyraziť do Discovery parku, najväčšieho v meste, alebo sa prejsť napríklad okolo Zeleného jazera. Z   parku Gas Works je pekný pohľad na centrum Seattlu, za hranicami mesta sa potom nachádza Kaskádové alebo Olympijské pohorie, oboje obľúbené ako pešími turistami, tak milovníkmi lyžovania.

Najčerstvejšie ryby a morské plody, vietnamskú polievku pho, hotdog s   krémovým syrom (prezývaný The Seattle Dog) ... a samozrejme, čerstvo praženú kávu v meste, kde je jej príprava umením, si v Seattli nesmie nikto nechať ujsť.

Miesta, ktoréstojí za to vidieť

Space Needle - obdivujte symbol Seattlu, futuristickú telekomunikačnú vežu zo 60.rokov 20. storočia, a potom sa z jej plošiny kochajte panoramatickými výhľadmi na mesto.

Burke Museum of Natural History and Culture - zoznámte sa s históriou mesta v najstaršom múzeu vo Washingtone, založenom už v roku 1899.

Seattle Great Wheel - užite si jazdu na 53 metrov vysokom ruskom kolese, jednom z najvyšších v   Severnej Amerike.

Seattle Art Museum - pozrite si diela svetových umelcov a navštívte tiež jedinečný sochársky park priamo na pobreží.

Seattle Underground - nahliadnite do obdobia polovice 19. storočia, kde dnešné podzemné priechody a pivnice ležali na úrovni zeme.

Woodland Park ZOO - nenechajte si ujsť návštevu modernej zoologickej záhrady s unikátnou expozíciou goríl aj sekciou venovanou aljašskej prírode.

Olympic Mountains - vyrazte na pešiu túru do hôr neďaleko od Seattlu, obľúbených v zime tiež priaznivcami lyžovania.


Plavby do Seattlu

USA, Kanada na lodi Norwegian Encore

Loď: Norwegian Encore
Trasa: USA, Kanada
Nalodenie: Los Angeles, USA
Vylodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Trvanie: 5 nocí

Kanada, USA z Vancouveru na lodi Celebrity Solstice

Loď: Celebrity Solstice
Trasa: Kanada, USA
Nalodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Vylodenie: Seattle, USA
Trvanie: 7 nocí

Kanada, USA z Vancouveru na lodi Ovation of the seas

Loď: Ovation of the seas
Trasa: Kanada, USA
Nalodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Vylodenie: Honolulu, USA
Trvanie: 8 nocí