X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

San Francisco
San Francisco

Plavby v okolí

San Francisco / USA

V   severnej časti amerického štátu Kalifornia leží na pobreží Tichého oceánu San Francisco. Hornaté mesto sa rozkladá na polostrove v rovnomennej zátoke a je domovom asi 900 tisíc obyvateľov.

San Francisco bolo založené v   roku 1776 španielskymi kolonizátormi, v období kalifornskej zlatej horúčky z polovice 19. storočia rýchlo rástlo a medzi rokmi 1870 a 1900 bolo najväčším mestom západného pobrežia. Zemetrasenie z roku 1906 zrovnalo veľkú časť San Francisca so zemou, mesto však bolo znovu postavené a po druhej svetovej vojne sa stalo kolískou Spojených národov a tiež strediskom hnutia za práva homosexuálov. Dnes je kultúrnym, obchodným a finančným centrom celej severnej Kalifornie a obľúbeným cieľom turistov.

San Francisco je známe hmlou, ktorá ho zahaľuje v  ktorékoľvek ročné obdobie a dodáva mu jedinečnú atmosféru. Symbolom mesta je 2737 metrov dlhý most Golden Gate z roku 1937, v čase svojho otvorenia najdlhší a najvyšší visutý most na svete.

Z   dvojica vrcholov Twin Peaks sú pekné výhľady na mesto, rovnako ako od kríža stojacom na vrchu Davidson, vysokom 283 metrov.

Centrom Starého mesta je Trhová ulica a luxusná štvrť Nob Hill je lanovkou spojená s  nábrežím. Tu, v   časti Fisherman Wharf, sa nachádza celý rad turistických atrakcií, medzi nimi napríklad Pier 39 s   reštauráciami, obchodmi, známym dvojposchodovým kolotočom alebo Ripleyho múzeom Verte neverte so  širokou zbierkou bizardných fotografií a predmetov.

San Francisco sa môže pochváliť peknými viktoriánskymi domami s   farebnými fasádami, prezývanými "maľované dámy", vo štvrti Alamo Square. Za priaznivých podmienok je odtiaľto vidieť aj 260 metrov vysoký futuristický mrakodrap Transamerica Pyramid, ktorý dominuje Finančnej štvrti. Známa je zakrútená ulička Lombard vo štvrti Russian Hill, Čínska štvrť San Franciska je potom najstaršou a jednou z najväčších v Severnej Amerike.

Mesto hostí celý rad múzeí. Milovníci umenia by si nemali nechať ujsť Múzeum moderného umenia (SFMOMA), tí so záujmom o prírodu potom Kalifornskú akadémiu vied, ktorá je jedným z   najväčších múzeí prírodnej histórie na svete a domovom planetária, akvária a viac ako 26 miliónov rastlinných a živočíšnych druhov.

V   dosahu mesta leží hneď niekoľko pláží: kým Ocean Beach je obľúbená hlavne medzi surfermi, z   pláže Baker je pekne vidieť most Golden Gate. Len 2 kilometre od brehov San Franciska sa nachádza ostrov Alcatraz. Miesto najstaršieho majáka na západnom pobreží je známe hlavne svojím najprv vojenským, neskôr federálnym väzením, ktoré je dnes otvorené  pre návštevníkov.

San Francisco je rajom labužníkov a priaznivcov gastronómie: nespočetné množstvo reštaurácií ponúka kuchyne celého sveta. Za ochutnávku stojí hustá polievka z mušlí servírovaná v chlebe, "misionárske" burito - tortilla plnená ryžou, fazuľou, mäsom a omáčkou - alebo kalifornská špecialita, takzvaný dungeness krab.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Golden Gate Bridge - obdivujte 2,7 kilometrov dlhý visutý most z 30. rokov 20. storočia, vo svojej dobe najdlhší a najvyšší na svete.

Pier 39 - ochutnávajte, nakupujte, zvezte sa na známom dvojpodlažnom kolotoči a nakoniec navštívte trebárs Ripleyho múzeum plné neuveriteľných príbehov a artefaktov.

Alamo Square - prezrite si "maľované dámy", pekne zrekonštruované koloniálne domy vo viktoriánskom štýle.

Twin Peaks - kochajte sa nádhernými kruhovými výhľadmi na moderné veľkomesto z dvojice vrcholov, vypínajúcich sa 282 metrov nad morom.

California Academy of Sciences - navštívte akvárium aj planetárium v najväčšom múzeu prírodnej histórie na svete.

Ocean Beach - prejdite sa po najdlhšej pláži San Franciska a pozorujte surferov, ktorí sa tu snažia chytiť tú správnu vlnu.

Alcatraz Island - nenechajte si ujsť návštevu preslávenej federálnej väznice a ostrova, ktorý je domovom jedinečných druhov rastlín a živočíchov.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z San Francisca

USA, Mexiko, Guatemala, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbia zo San Francisca na lodi Norwegian Encore

Loď: Norwegian Encore
Trasa: USA, Mexiko, Guatemala, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbia
Nalodenie: San Francisco, USA
Vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 17 nocí

Plavby do San Francisca

Kanada, USA z Vancouveru na lodi Norwegian Encore

Loď: Norwegian Encore
Trasa: Kanada, USA
Nalodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Vylodenie: San Francisco, USA
Trvanie: 3 noci

Kanada, USA, Mexiko z Vancouveru na lodi Norwegian Bliss

Loď: Norwegian Bliss
Trasa: Kanada, USA, Mexiko
Nalodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Vylodenie: Los Angeles, USA
Trvanie: 7 nocí

USA, Kanada ze San Diega na lodi Celebrity Millennium

Loď: Celebrity Millennium
Trasa: USA, Kanada
Nalodenie: San Diego, USA
Vylodenie: Vancouver, British Columbia, Kanada
Trvanie: 10 nocí