Singapur
Singapur

Plavby v okolí

Singapur / Singapur

Singapur je suverénny mestský štát v juhovýchodnej Ázii, ktorý leží na južnom výbežku Malajského polostrova len 137 kilometrov na sever od rovníka. Okrem hlavného ostrova Pulau Ujong, spojeného so susednou Malajziou umelými mostami, k nemu patrí ďalších 62 malých ostrovčekov.

Koloniálny Singapur bol založený v roku 1819 ako obchodná oblasť Východoindickej spoločnosti, čoskoro potom, v roku 1824 sa stal výhradným vlastníctvom Británie. V priebehu druhej svetovej vojny bol Singapur okupovaný Japonskom a v roku 1963 vytvoril spolu s ostatnými britskými kolóniami Malajziu a získal nezávislosť. O dva roky neskôr sa však od spoločenstva zase oddelil a v roku 1965 sa stal suverénnym štátom. Od 60. rokov sa Singapur ako jeden z ázijských tigrov rýchlo rozvíja a dnes je globálnym obchodným, finančným a dopravným centrom.

Singapur je moderné, sofistikované a čisté miesto s veľmi nízkou kriminalitou, ktoré so svojimi 5,5 miliónmi obyvateľov patrí k najhustejšie zaľudneným štátom sveta. Ročne ho navyše navštívi vyše 15 miliónov turistov.

Symbolom Singapuru je Merlion, fontána v tvare napoly leva a napoly ryby, ktorú nájdete v zátoke Marina. Tu sa tiež každý deň dvakrát za večer odohráva laserová svetelná show, ktorá láka tisíce návštevníkov. Jednou z najväčších atrakcií sú rozľahlé záhrady s kvetinovými dómami a chodníkom v korunách obrovských umelých stromov.

Z majestátneho ruského kolesa Singapore Flyer sú nádherné výhľady a ostrov Sentosa je niekedy prezývaný Disneyland Singapuru: okrem Universal Studios sú tu kasína, pláže, reštaurácie a mnoho ďalších turistických atrakcií.

Singapur je krajinou veľmi multikultúrnou: za čínskou kultúrou zamierte do Čínskej štvrte plnej obchodov a reštaurácií, v Malej Indii ochutnajte indické špeciality a atmosféru Stredného Východu vyrazte nasať do oblasti Kampong Glam sústredenej okolo sultánovej mešity.

V Singapure sa však pripravte nielen na rozmanitosť jazykov, náboženstiev a kultúr, ale aj kuchýň. Nenechajte si ujsť hainanské kurča s ryžou, zmrzlinový sendvič alebo bakkwu, sladké sušené mäso.

Singapur je rajom milovníkov nákupov: dobrou voľbou sú ulice Orchard Road, kde o nákupné galérie nie je núdza, rovnako ako Bugis Street, ktorá je so svojimi 800 obchodmi najväčšou nákupnou ulicou krajiny.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Gardens by the Bay - prejdite sa úžasnými záhradami na pobreží zátoky Marina a nenechajte si ujsť Kvetinový dóm ani prechádzku v korunách obrovských umelých stromov Supertree Grove.

Singapore Flyer - nasadnite na ruské koleso veľkosti 70 poschodovej budovy a nechajte sa očariť nádhernými výhľadmi na celý Singapur.

Sentosa - navštívte Disneyland Singapure, zájdite si do kasína, obdivujte podmorský svet alebo len tak relaxujte na niektorej z miestnych pláží.

Orchard Road - prepadnite nákupnej horúčke na ulici s nespočetným množstvom obchodov a nákupných centier, kde zoženiete všetko, na čo si len spomeniete.

Singapore Zoo - prezrite si vyše 300 druhov zvierat vrátane orangutanov, s ktorými tu dokonca môžete aj raňajkovať.

Battlebox - zoznámte sa s udalosťami druhej svetovej vojny a spoznajte, čo viedlo k pádu Singapuru v roku 1942 v múzeu, ktoré hostí bývalé podzemné veliteľstvo pevnosti Canning Hill.

Chinatown - nahliadnite do singapurskej čínskej kultúry a histórie v niektorom z múzeí, dohadujte, nakupujte a nezabudnite ochutnávať - ​​napríklad preslávené hainanské kurča s ryžou.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť