X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Casablanca
Casablanca

Plavby v okolí

Casablanca / Maroko

Casablanca je s viac ako 3,5 mil. obyvateľov najväčším mestom Maroka a najživším a najdôležitejším prístavom krajín Maghrebu. Táto kozmopolitná metropola na brehoch Atlantiku vďačí za svoj fenomenálny rozvoj Francúzsku, ktorého bývalá prítomnosť je viditeľná takmer na každom kroku. Hoci je jej história veľmi dlhá, významne sa začala rozvíjať až v 20. stor. a svojím vzhľadom i atmosférou skôr pripomína juhoeurópske mestá.

V 10. stor. p. n. l. bola celá oblasť osídlená Berbermi, ktorí tu založili prvú osadu nazvanú Anfa. V nasledujúcich storočiach ju využívali Feničania aj Rimania ako prístav, avšak ďalšia história je pomerne nejasná. Zmienky pochádzajú až z 8. stor., keď bola Anfa súčasťou prosperujúceho berberského kráľovstva Barghawata. To bolo v r. 1068 dobyté Almoravidmi,  ktorých zásluhou sa celá oblasť islamizovala.

Anfa získala krátku nezávislosť ešte na začiatku 15. stor., keď sa popri prosperujúcom prístave stala aj základňou pre pirátov útočiacich na portugalské pobrežie. V r. 1468 však Portugalcom došla trpezlivosť a Anfu v podstate zničili. Na jej ruinách následne vybudovali vojenskú pevnosť a mesto, ktoré sa okolo nej vytvorilo, pomenovali Casa Branca (Biely Dom).

Portugalci tu vydržali až do r. 1755, kedy bola celá oblasť zničená zemetrasením, podobne ako ich hlavné mesto Lisabon. Novozvolený sultán Sidi Mohamed III. mesto nechal zrekonštruovať a premenovať na Dar el Baida (Biely Dom). Španieli mu potom v r. 1781 vrátili španielsku obdobu mena - Casablanca. Ešte v r. 1906 mala Casablanca iba 20 tisíc obyvateľov, ale o rok neskôr tu zakotvili Francúzi a ustanovili protektorát. Hlavným obchodným centrom bol Fes a hlavným prístavom bol Tanger.

Všetko by zostalo po starom, keby Tanger nebol v medzinárodných rukách. Nutnosť nezávislej koloniálnej správy prinútila Francúzsko hľadať novú základňu, ktorou sa stala Casablanca. Začala tu obrovská výstavba v štýle art deco, ktorým je mesto preslávené. Široké bulváre, hotely, butiky i reštaurácie robia z Casablancy európske mesto. Nechýba však ani typická medina s úzkymi uličkami alebo obrovská mešita Hassana II. týčiaca sa nad Atlantikom, ktorá sa stala novodobým symbolom mesta.

Asi 90 km od Casablancy leží hlavné mesto Maroka, Rabat. Hoci môže oproti Casablance pôsobiť trochu provinčným dojmom, nachádzajú sa tu niektoré z najstarších a najcennejších pamiatok Maroka. Prehliadka historického bohatstva, medzi ktoré patrí staroveké sídlisko Chellah, Rabatská kasba alebo nedokončená Hassanova mešita v kombinácii s príjemnými plážami robia z Rabatu mesto, ktoré by žiadny návštevník nemal vynechať.

Miesta, ktoré by ste si nemali nechať ujsť:

Casablanca – medina

Casablanca – mešita Hassana II.

Casablanca – námestie Mohammeda V.

Rabat – pevnosť Kasbah

Rabat – Hassanova mešita

Rabat – Chellah

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality…

Harira – tradičná ostrá fazuľová polievka

Tajine – dusené mäso rôznych druhov varené v hlinenej nádobe s pokrievkou

Kuskus – naparená krupica s mäsom a zeleninou

Mhencha – prstence plnené mandľami a obalené v mede

Mätový čaj

Argánový olej

Casablanca


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Casablancy

Taliansko, Španielsko, Maroko, Portugalsko z Janova na lodi MSC Splendida

Loď: MSC Splendida
Trasa: Taliansko, Španielsko, Maroko, Portugalsko
Nalodenie: Janov, Taliansko
Vylodenie: Lisabon, Portugalsko
Trvanie: 5 nocí

Španielsko, Maroko, Portugalsko, Francúzsko, Taliansko z Málagy na lodi MSC Splendida

Loď: MSC Splendida
Trasa: Španielsko, Maroko, Portugalsko, Francúzsko, Taliansko
Nalodenie: Málaga, Španielsko
Vylodenie: Janov, Taliansko
Trvanie: 7 nocí

Španielsko, Maroko, Brazília z Barcelony na lodi Costa Favolosa

Loď: Costa Favolosa
Trasa: Španielsko, Maroko, Brazília
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: Rio de Janeiro, Brazília
Trvanie: 14 nocí