Stavanger
Stavanger

Plavby v okolí

Stavanger / Nórsko

Región Stavanger leží na juhozápadnom pobreží Nórska neďaleko Bergenua. Jeho územie plné jazier, prímorských rovín, ale aj hôr a fjordov z neho robí jednu z najpríťažlivejších oblastí krajiny. Samotné mesto Stavanger je správnym centrom kraja Rogaland a so svojimi 130 tis. obyvateľmi aj štvrtým najväčším mestom Nórska. Vďaka svojej priemyselnej tvári je zároveň aj zaujímavou historickou lokalitou, ktorá bola v r. 2008 zvolená hlavným európskym mestom kultúry.

História Stavangeru siaha až do doby Vikingov, ale napriek tomu,  že tu v r. 1125 bola vystavaná katedrála, bol len obyčajnou rybárskou dedinou. O 300 rokov neskôr získal mestské práva a postupne sa začal rozrastať ako dôležitý prístav vďaka hojnosti sleďov a ďalších rýb v okolitých vodách. S priemyselnou revolúciou sa v 19. stor. popri rybolove začal rozvíjať aj priemysel konzervárenský, keď v čase najväčšieho rozkvetu v meste fungovalo až 70 konzervární. Avšak najvýznamnejším medzníkom boli pre Stavanger 60. roky 20. stor., vtedy bola na pobreží objavená ropa, ktorá mestu priniesla značné bohatstvo aj prezývku „Hlavné nórske mesto ropy“.

Rybolov, ropný priemysel a spracovanie sardiniek dominuje miestnej ekonomike dodnes, napriek tomu sa Stavangeru podarilo zachovať mnohé zo svojej historickej krásy. Mesto sa pýši najmä historickou štvrťou zvanou Gamle (Starý) Stavanger s drevenými farebnými domčekmi z 19. stor. a malebnými dláždenými uličkami. Najvýznamnejšou pamiatkou je však katedrála Domkirke patriaca k najstarším v Nórsku. Románska stavba z 12. stor. bola zasvätená sv. Swithunovi, patrónovi mesta. Nikto by nemal vynechať ani mestské múzeá, medzi najzaujímavejšie patrí napríklad Konzervárenské, Ropné, či Námorné múzeum.

Milovníkov prírody iste nadchne okolitá príroda plná jazier, ktoré sú obľúbenou rekreačnou zónou. V dostupnej vzdialenosti je aj jedna z najväčších nórskych prírodných a turistických atrakcií - Preikestolen (Kazateľnica), obrovský kvádrovitý skalný blok vysunutý zo zvislej skalnej steny, ktorý sa týči vo výške 604 m nad hladinou Lysefjordu.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Gamle Stavanger

- katedrála Domkirke

- Lysefjord

- Preikestolen

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Carassai - miestny chlieb, ktorý sa podáva snáď ku všetkým jedlám

Akevitt - tradičná pálenka zo zemiakov a bylín

Brunost - karamelový syr, originálne vyrábaný z kozieho mlieka

Údený losos - často podávaný na tmavom chlebe s maslom

Brun saus - omáčka s mäsovými kroketami, rybacími knedličkami a klobásou

Gravet laks - losos marinovaný v soli, v cukre, pažítke a koňaku


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Stavangeru