Hellesylt
Hellesylt

Plavby v okolí

Hellesylt / Nórsko

Plavba Geiranger fjordom, najznámejším aj najkrajším nórskym fjordom, patrí popri „Trolom jazyku“ a vyhliadke zo slávnej kazateľnice k tým najvyhľadávanejším atrakciám celého Nórska. Tento 16 km dlhý fjord, ktorý často dosahuje hĺbku až 360 m, bol pre svoju výnimočnú krásu zapísaný aj do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO. V oceľovo sivej hladine sa tu ako v zrkadle odrážajú strmé kopce i skalnaté výbežky a steny hlbokého zálivu zdobí aj niekoľko vodopádov, z ktorých najznámejších je sedem úzkych vodopádov nazývaných súhrnne Sedem sestier. Hneď oproti nim na druhej strane zátoky padá zo strmej steny tzv. Friaren - Ženích, ktorý ich podľa legendy neustále pozoruje a už stovky rokov si spomedzi nich nemôže vybrať nevestu.

Obľúbenou zastávkou je malá dedina Geiranger s iba 250 obyvateľmi. Aj napriek svojej veľkosti je však 3. najväčším prístaviskom výletných lodí v Nórsku, ktoré počas krátkej sezóny od mája do septembra navštívi až 300 000 turistov. Symbolom dediny je drevený kostolík z r. 1842 stojaci na mieste oveľa staršieho kostola z 15. stor. Neďaleko Geiranger sa nachádza aj niekoľko historických fariem, ku ktorým vedú turistické trasy s krásnymi vyhliadkami na okolitú krajinu.

Väčšina návštevníkov však vyrazí na niektorú zo slávnych vyhliadok, ktoré ponúkajú úplne dych berúce pohľady na Geirangefjord a jeho okolie. Medzi najznámejšie vyhliadky patrí Flydalsjuvet ležiaci na vrchole 80 m vysokej rokliny tesne nad dedinou či plošina Dalsnibba vo výške 1500 m n. m. patriaca medzi najvyššie položené vyhliadky v celom Nórsku dostupné po ceste. Orlia cesta zase návštevníkov zavedie strmými serpentínami až do tzv. Orlieho ohybu v blízkosti vodopádu Sedem sestier. Ďalšou možnosťou je okružná jazda z Geirangeru do Hellesyltu, zaujímavej osady na konci jedného z ramien Geirangerfjordu. Cesta vedúca vnútrozemím po horskej ceste s výhľadom na zasnežené vrcholky hôr a početné ľadovcové jazerá je naozaj veľkým zážitkom, počas nej je možné navštíviť dve zo spomínaných vyhliadok, jazero Hornidal, ktoré patrí k najhlbším na svete či malebnú dedinku Stryn ležiacu na brehu susedného Nordfjordu .

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Geirangerfjord

- vodopády Sevensisters

- Geiranger

- Hellesylt

- vyhliadka Dalsnibba

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Carassai - miestny chlieb, ktorý sa podáva snáď ku všetkým jedlám

Akevitt - tradičná pálenka zo zemiakov a bylín

Brunost - karamelový syr, originálne vyrábaný z kozieho mlieka

Údený losos - často podávaný na tmavom chlebe s maslom

Brun saus - omáčka s mäsovými kroketami, rybacími knedličkami a klobásou

Gravet laks - losos marinovaný v soli, cukru, pažítke a koňaku

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Hellesylt

First Minute
plavba so slovenským sprievodcom

Za nórskymi fjordmi z Kodane na Costa Diadema

Loď: Costa Diadema
Trasa:

Dánsko, Nórsko, Nemecko

Vylodenie: Kodaň, Dánsko
Trvanie: 8 nocí

Letecká doprava - český sprievodca

Všetky kajuty sú na vyžiadanie!

Akcia! First Minute