X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Alesund
Alesund

Plavby v okolí

Alesund / Nórsko

Ålesund je s cca 45 tisíc obyvateľmi centrom rovnomenného regiónu aj významným rybárskym prístavom. Mesto rozkladajúce sa na 3 ostrovoch prepojených mostmi patrí vďaka svojej jednotnej secesnej výstavbe medzi architektonické poklady Nórska. História mesta siaha až do 9. stor., keď sa tu podľa legendy usídlil Rollo, zakladateľ dynastie normanskych vojvodcov a predchodca Viliama Dobyvateľa.

Postupom času sa z Ålesundu stalo významné obchodné centrum a námorný prístav, ktorý bol však po dlhé stáročia obmedzovaný neďalekými konkurenčnými prístavmi Trondheim a Bergen. Aj napriek tomu sa Ålesund v 19. stor. stal najvýznamnejším rybárskym prístavom Nórska,  zostal  ním dodnes. Potom však prišla obrovská katastrofa. V r. 1904 zachvátil mesto, ktoré bolo väčšinou postavené z dreva, obrovský požiar, počas ktorého zhorelo viac ako 850 domov a z celého mesta zostala len hromada popola a 10 000 ľudí bez strechy nad hlavou.

Rýchla pomoc z Európy a prevažne z Nemecka (nemecký cisár Wilhelm II. rád do oblasti jazdil na dovolenku) našťastie znamenala pre Ålesund záchranu. Lode z celej Európy privážali stavebný materiál aj potrebné financie, a tak bolo mesto počas niekoľkých rokov vystavané kompletne znova a to v jednotnom secesnom slohu, ktorý práve vládol v Európe. Budovalo sa samozrejme aj neskôr, pretože od tej doby sa počet obyvateľov takmer štvornásobne zvýšil, ale staré jadro svoju tvár nezmenilo. Vďaka tomu je dnes z Ålesundu svetovo unikátne secesné mesto, ktorého nezameniteľný charakter prichádzajú obdivovať turisti z celého sveta.

 Históriu secesie ako stavebného slohu, aj zaujímavosti o výstavbe mesta približuje zaujímavé Múzeum secesie nachádzajúce sa priamo v historickom centre. Zaujímavú expozíciu má aj Mestské múzeum zamerané na históriu mesta i celej oblasti Ålesund. Veľkou turistickou atrakciou je výstup na 189 m vysoký vrch Aksla, z ktorého je nádherný výhľad na celé mesto i blízke ostrovy. Mesto je však úplne jedinečné samo o sebe a prechádzka starým prístavom s ulicami plnými krásnych domov, kaviarničiek i obchodíkov patria k tomu, čo môže svojim návštevníkom nórske pobrežie ponúknuť.

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Carassai - miestny chlieb, ktorý sa podáva snáď ku všetkým jedlám

Akevitt - tradičná pálenka zo zemiakov a bylín

Brunost - karamelový syr, originálne vyrábaný z kozieho mlieka

údený losos - často podávaný na tmavom chlebe s maslom

Brun saus - omáčka s mäsovými kroketami, rybacími knedličkami a klobásou

Gravet laks- losos marinovaný v soli, cukre, pažítke a koňaku


Miesta, ktoré stojí za to vidieť