Hamburg
Hamburg

Plavby v okolí

Hamburg / Nemecko

Druhému najväčšiemu mestu Nemecka (1,8 mil. obyvateľov) sa nie nadarmo hovorí „nemecká brána do sveta“. Starobylé hanzové mesto Hamburg sa pýši bohatou históriou, druhým najväčším prístavom Európy, nádhernými vodnými plochami, zelenými parkmi, netradičnou architektúrou, špičkovými múzeami, ale aj útulnými reštauráciami. Leží na severe Nemecka na dolnom toku Labe pri ústí do Severného mora. Nachádza sa v ňom jedna z najväčších nemeckých univerzít a významné priemyselné podniky (lodenice). Hamburgské staré mesto býva právom zaraďované medzi najatraktívnejšie miesta tejto metropoly.

Mesto leží na Jutskom polostrove pri dolnom toku Labe, ktorá ju spája nie len s morom, ale aj susednou Českou  republikou. Podľa všetkého to  boli aj Slovania, ktorí nepriamo prispeli k jeho vzniku. V roku 808 tu totiž franský kráľ a cisár Karol Veľký nechal postaviť hrad na obranu proti slovanským nájazdom. Bol pomenovaný Hammaburg, hoci význam slova Hamma je nejasný. Neskôr sa stal sídlom biskupa a postupne rástol, ale tiež bol mnohokrát napadnutý. Napríklad v roku 845 ho zničila vikingská flotila, v roku 983 slovanský kráľ Mstivoj, v roku 1030 mesto pre zmenu vypálil kráľ Mieszko II. z Poľska. Až v 12. stor. mestu začalo priať šťastie. Fridrich I. Barbaross mu udelil rôzne daňové a iné výhody, preto sa začalo vďaka obchodu rozvíjať. Ako slobodné cisárske mesto sa aj napriek ďalším zvratom a peripetiám stal Hamburg veľmi významným hanzovým prístavom a dôležitým priemyselným centrom, ktorým je v podstate až dodnes. Po rozpade Svätej ríše rímskej v roku 1806 vznikol z Hamburgu samostatný štát. Ten bol až do roku 1866 súčasťou 39 suverénnych štátov v Nemeckej konfederácii. Určitú autonómiu si udržal aj ako súčasť Nemeckého cisárstva a dnes je jednou zo 16 nemeckých spolkových krajín. Mesto bolo silne poškodené počas kobercového bombardovania cez druhú svetovú vojnu, kedy z historického centra nezostalo v podstate vôbec nič. Počas rekonštrukcie v 50. a 60. rokoch 20. stor. boli ale niektoré významné pamiatky zachránené, ako napríklad Kostol sv. Michala so 132 metrov vysokou vežou, novorenesančná radnica z 19. stor. či unikátna „skladisková štvrť“  Speicherstadt, ktorá je najväčším zachovaným blokom tehlových skladísk vôbec, pretkaných kanálmi a mostami. Pre svoju jedinečnosť bola zapísaná aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V meste sa ďalej nachádza rad zaujímavých múzeí ako je Námorné múzeum či múzeum s najväčšou modelovou železnicou na svete. Hamburg ponúka aj veľké nákupné možnosti a mnoho kultúrnych podujatí, ktoré sa konajú po celý rok.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Stará radnica
  • Štvrť Speicherstadt
  • Výhľad od jazera Binnenalster
  • Kostol sv. Michala
  • Vyhliadka z Elbphilharmonie
  • Rickmer Rickmers

Vychutnajte si miestne špeciality.

Alsterwasser – osviežujúca limonáda s pivom

Bismarckherring – zavináč zo sleďov

Rote Grüte – typický puding zo zemiakového škrobu, lesného ovocia a čerešní podávaný so šľahačkou Birnen, Bohnen und Speck– zelené fazuľky varené s údeným a hruškami

Franzbrötchen – typické rolované pečivo s cukrom a škoricou


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Hamburgu

Nemecko, Holandsko, Belgicko z Hamburgu na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Nemecko, Holandsko, Belgicko
Nalodenie: Hamburg, Nemecko
Vylodenie: Zeebrugge, Belgicko
Trvanie: 3 noci

Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko z Hamburgu na lodi Costa Favolosa

Loď: Costa Favolosa
Trasa: Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko
Nalodenie: Hamburg, Nemecko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 10 nocí

Plavby do Hamburgu