Reykjavík
Reykjavík

Plavby v okolí

Reykjavík / Island

Reykjavík ležiaci v zálive Faxaflói na juhozápade Islandu je hlavným a najväčším mestom krajiny. Okrem toho, že ide o najsevernejšie položené hlavné mesto sveta, je Reykjavík v rámci Európy tiež mestom najzápadnejším. Jeho poloha môže za to, že sú tu letné noci veľmi svetlé a slnko takmer nezapadá, zatiaľ čo v zime si miestni usadlíci užívajú iba 4 hodiny slnečného svitu denne. Metropola obmývaná Atlantickým oceánom je v súčasnosti domovom pre necelých 136 tis. obyvateľov, čo sú celé 2/3 všetkých obyvateľov ostrova.

Reykjavík bol založený vikingským osadníkom Ingólfrom Arnarsonom v roku 874. Ten mu tiež dal meno znamenajúce v preklade Dymiaca zátoka, ktoré odkazovalo na horúce pramene a gejzíry v blízkom okolí. Osada sa ale začala rozvíjať až po založení augustiniánskeho kláštora v r. 1226 na neďalekom ostrove Víðey. V 18. stor. bola vybudovaná kresťanská katedrála a v rovnakom období sa mesto stalo dôležitým obchodným a námorným centrom. Dňa 18. augusta 1786 získal Reykjavík mestské práva a od r. 1845 tu začal pravidelne zasadať Althing, islandský parlament, ktorý sa sem presunul z parku Thingvellir. Od r. 1904 bol Reykjavík oficiálnym sídlom vlády a o 7 rokov tu bola založená univerzita. Po vyhlásení nezávislého štátu Island v r. 1944 sa potom automaticky stal jeho hlavným mestom. Tak ako v minulosti, je aj dnes pre ekonomiku mesta dôležitý hlavne rybolov, konzervárenský a ľahký priemysel a samozrejme, aj rastúci turistický ruch.

Reykjavík je udržiavaný, príjemný a čistý a ponúka celý rad zaujímavostí. Popri architektonicky zaujímavých budov radnice a kultúrneho centra Nordic house by nikto nemal vynechať návštevu moderného kostola Hallgrímskirkja s fasádou pripomínajúcou obrovský organ. Veľmi pestrá je aj ponuka múzeí, medzi ktorými dominuje Národné múzeum či Múzeum penisov s najväčšou zbierkou zvieracích penisov na svete. Mesto je tiež ideálnym východiskovým bodom pre návštevu tzv. „Zlatého okruhu“, který zahŕňa tri najvýznamnejšie prírodné atrakcie v okolí mesta. Medzi ne patrí nádherný kaskádovitý vodopád Gullfoss, slávny gejzír Geysir aj národný Thingvellir, ktorý bol zapísaný aj do  záznamu svetového dedičstva UNESCO.

Vychutnajte si miestne špeciality:

 Sild - nakladaný sleď

Harðfiskur - na vzduchu sušené tresčie mäso, často podávané s maslom a chlebom

Lundi – údený alebo grilovaný mníšik

Polievky - homárie či jahňacie

Sladké drievko – vo všetkých podobách (želé, cukríky, v čokoláde, ...)

Brennivín - národný nápoj, pálenka zo zemiakov a rasce

Pivo - značky Egil's, Thule alebo Viking


Miesta, ktoré stojí za to vidieť