X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Isafjordur
Isafjordur

Plavby v okolí

Isafjordur / Island

Zhruba uprostred krátkeho fjordu Skutulsfjördur, obklopeného viac ako 800 m vysokými stolovými horami, leží rybárske mestečko Ísafjörður. Hoci má iba 2700 obyvateľov, patrí medzi najväčšie mestá severozápadného Islandu. Jeho nezameniteľná panoráma aj nádherná okolitá krajina s množstvom hôr, vodopádov i fjordov z neho v súčasnosti urobila obľúbenú turistickú lokalitu.

Zaujímavá je však aj jeho história. Staré listiny datujú vznik osady už do 9. stor. a Ísafjörður tak patrí medzi najstaršie sídla ostrova vôbec. V ďalších storočiach sa potom z malého rybárskeho prístavu stala dôležitá obchodná stanica, kde obchodovali kupci z celej severnej Európy. V r. 1786 Isafjordur získal mestské práva. V meste sa dodnes zachovalo niekoľko pôvodných domov z 18. stor., medzi ktoré patrí stavba z r. 1734, ktorá je vôbec  najstaršia z celého Islandu.

Dnes je tu umiestnené zaujímavé Ľudové múzeum. Aj susedné Námorné múzeum je umiestnené v drevenej stavbe z 18. storočia. Rybársky priemysel bol najdôležitejším zdrojom príjmov od počiatkov existencie osady až do 80. rokov 20. stor. Vďaka zmene zákonov a poklesu množstva rýb v okolitých vodách však rybolov stratil význam. Po rokoch stagnácie sa ale vo veľkom začal rozvíjať cestovný ruch, ktorý oblasti výrazne pomohol.

Návštevníkov najviac láka okolitá príroda tzv. „Západných fjordov“. Hoci oblasť patrí medzi najchladnejšie časti Islandu, v letných mesiacoch sa veľa turistov vydáva na prechádzky po okolí opradeným radom severských mýtov. Niekoľko sto metrov nad mestom sa napríklad nachádza obľúbené miesto zvané Trolí trón, z ktorého je nádherný výhľad na celý fjord. Najväčšou atrakciou je cca 85 km vzdialený vodopád Dynjandi, ktorý kaskádovito padá po skalnej stene do hĺbky skoro 100 m.

Úchvatná je aj samotná cesta k vodopádu vedúca cez malebné rybárske dedinky s výhľadom na niekoľko fjordov. Návštevníci môžu z Isafjorduru vyraziť aj na neďaleký ostrov Vigul, ktorý je významným hniezdiskom morského vtáctva. Zároveň je sám o sebe múzeom pod otvoreným nebom, ktoré ponúka zaujímavý pohľad do života Islanďanov v 19. stor.

Vychutnajte si miestne špeciality...

Sild - nakladaný sleď

Harðfiskur - na vzduchu sušené tresčie mäso, často podávané s maslom a chlebom

Lundi – údený alebo grilovaný mníšik

Polievky - homárie či jahňacie

Sladké drievko – vo všetkých podobách (želé, cukríky, v čokoláde, ...)

Brennivín - národný nápoj, pálenka zo zemiakov a rasce

Pivo - značky Egil's, Thule alebo Viking

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť