X Aktuálne opatrenia lodných spoločností voči koronavírusu »

Akureyri
Akureyri

Plavby v okolí

Akureyri / Island

Akureyri ležiace v juhozápadnej časti najdlhšieho islandského fjordu Eyjafjörður je svojimi cca 17 tis. obyvateľmi štvrtým najväčším mestom ostrova. Prístav vzdialený len 98 km od severného polárneho kruhu je často titulovaný ako tzv. hlavné mesto severného Islandu. Akureyri obklopené nádhernou prírodou je tiež významným lyžiarskym strediskom. V letnej sezóne sú jeho okolité vody zase ideálnym miestom pre pozorovanie veľrýb i ďalších morských cicavcov a vtákov.

Podľa stredovekých zápiskov ako prvá v oblasti fjordu Eyjafjörður zakotvila skupina nórskych Vikingov pod vedením Helgiho Eyvindarsona. Výprava sa však vzápätí vrátila do Nórska a nezanechala po sebe žiadnu trvalú osadu. Prvá písomná zmienka o Akureyri tak pochádza až z r. 1526. V tom čase tu začali vznikať dánske sezónne obchodné stanice, ktoré si Dáni vybrali najmä vďaka bezpečnému prírodnému prístavu.

Nastálo sa tu ale obyvatelia usídlili až v r. 1778, keď bol postavený prvý obytný dom. O 8 rokov neskôr Akureyri dokonca dostalo mestské práva, avšak až do 19. stor. tu nežilo viac než len niekoľko desiatok obyvateľov. Rozvoj prišiel až v 2. pol. 19. stor., keď sa rozrástla lodná doprava, spracovanie rýb a poľnohospodárstvo na okolitých úrodných pôdach. Zaujímavu úlohu Akureyri zohralo aj počas 2. svetovej vojny, vtedy tu bola základňa pre člny Catalina z nórsko-britskej 330. perute RAF slúžiace na ochranu spojeneckých konvojov pred nemeckými ponorkami.

Počas povojnového sťahovania vidieckeho obyvateľstva do miest sa mesto takmer zdvojnásobilo a získalo potrebnú pracovnú silu pre rozvoj (hlavne rybárskeho) priemyslu a služieb. V r. 1987 tu bola založená aj univerzita.

Dnes je Akureyri obľúbenou turistickou zastávkou, v ktorej centre je možné nájsť protestantský kostol Akureyrarkirkja a najsevernejšie položenú botanickú záhradu sveta. Mnohí návštevníci ale vyrazia do susednej osady Húsavík, ktorá je často nazývaná európskym hlavným mestom pozorovania veľrýb. Okolité vody sú skutočne bohaté na tieto obrie podmorské cicavce, hlavne kosatky, vráskavce malé či keporkaky. Zaujímavá je aj expozícia veľrýb v miestnom múzeu Húsavík Whale Centre. Nádherná krajina v okolí Akureyri ponúka aj jeden z najkrajších islandských vodopádov Godafoss (Vodopád bohov) široký 30 m, ktorý kaskádovito padá do hĺbky 12 m.

Vychutnajte si miestne špeciality...

Sild - nakladaný sleď

Harðfiskur - na vzduchu sušené tresčie mäso, často podávané s maslom a chlebom

Lundi - údený alebo grilovaný mníšik

Polievky - homárie či jahňacie

Sladké drievko - vo všetkých podobách (želé, cukríky, v čokoláde, ...)

Brennivín - národný nápoj, pálenka zo zemiakov a rasce

Pivo - značky Egil's, Thule alebo Viking


Miesta, ktoré stojí za to vidieť