Hamilton (Bermudy)
Hamilton (Bermudy)

Plavby v okolí

Hamilton (Bermudy) / Veľká Británia

V západnej časti ostrova Veľká Bermuda v súostroví Bermudské ostrovy, britského zámorského územia v severnom Atlantiku, sa rozkladá Hamilton. Hlavné mesto Bermúd má asi tisíc obyvateľov, a je tak jedným z najmenších hlavných miest sveta.

História Hamiltonu sa začala písať v roku 1790, pomenovaný bol po vtedajšom guvernérovi Henrym Hamiltonovi. V roku 1815 sa Hamilton stal hlavným mestom kolónie aj politickým a vojenským centrom celých Bermúd. Už v polovici 19. storočia začalo mesto lákať turistov, v roku 1854 tu bol postavený Hamiltonský hotel, ktorý ale o sto rokov neskôr ľahol popolom. V roku 1897 bol Hamilton oficiálne vyhlásený za mesto, dnes je obchodným, finančným i kultúrnym strediskom ostrovov aj ich najdôležitejším prístavom.

Nábrežie Hamiltonu je lemované historickými koloniálnymi budovami s pastelovými fasádami aj luxusnými obchodmi, nechýbajú ale ani kvalitné reštaurácie, mnohé z nich s balkónmi, z ktorých si stravníci užijú prekrásne výhľady na prístav, ktorý je v noci nádherne osvetlený. Na nábreží stojí aj Hrob neznámeho vojaka, replika londýnskeho pamätníka, ktorý je pripomienkou obetí padlých vo svetových vojnách.

Koloniálnu dobu potom pripomína parlamentná budova, dom guvernéra, sídlo kráľovského námorníctva alebo centrum britskej vojenskej posádky a prechádzka mestom - buď samostatná, alebo so sprievodcom, pešo, špeciálnou električkou, na bicykloch alebo na voze ťahanom koňmi - určite stojí zato.

Kamenná Katedrála Najsvätejšej Trojice, vysvätená v roku 1911, sa pýši viac než 40 metrov vysokou vežou, pekné výhľady sa ale otvárajú aj od Hamiltonskej pevnosti z roku 1899.

Kto túži nahliadnuť pod hladinu nádherne čistého mora a zostať pri tom na súši, nemal by si nechať ujsť prehliadku fascinujúcou expozíciou Bermudského podvodného výskumného inštitútu alebo Bermudského akvária, múzea a zoo, ktoré je domovom žralokov či morských korytnačiek.

Malé mesto má až prekvapivé množstvo parkov, tým najväčším je Victoria, pomenovaný po kráľovnej Viktórii a zaberajúci plochu celej jednej štvrte. Pobrežie v okolí Hamiltonu tvoria rozprávkové pláže, ktoré lákajú na vodné športy: obľúbené je surfovanie, windsurfing, vodné lyžovanie, jachting alebo potápanie.

Hamilton je bránou do zvyšku neveľkého, ale o to krajšieho ostrova. Dobrým spôsobom, ako si ho prezrieť, je z paluby vyhliadkového člna, z ktorého je možné obdivovať nádherné pobrežie, úchvatnú scenériu, okolité ostrovčeky aj pestrý život koralového útesu pod hladinou. Kto sa na Bermudách ocitne v marci alebo apríli, mal by vyraziť pozorovať keporkaky, ktoré tadiaľ v tomto období migrujú.

Bermudská kuchyňa odráža bohatú a rozmanitú históriu a dedičstvo a je zmesou britských a portugalských vplyvov. Jej základ tvoria ryby a morské plody, obľúbená je treska so zemiakmi servírovaná s paradajkovou omáčkou a olivovým olejom, za národný pokrm je ale považovaná aj hustá rybacia polievka.

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Front Street - zažite ruch nábrežnej promenády, lemovanej pestrými koloniálnymi budovami, luxusnými butikmi a kvalitnými reštauráciami.

City Hall and Arts Centre - obdivujte diela európskych maliarov 17. a 18. storočia v galérii v historickej mestskej radnici.

Fort Hamilton - užite si nádherné výhľady na mesto i najdôležitejší prístav celých Bermúd z pevnosti z konca 19. storočia.

Cathedral of the Most Holy Trinity - nahliadnite do peknej katedrály so 40metrovou vežou, postavenou v roku 1911 na mieste staršieho kostola.

Bermuda Underwater Exploration Institute - prostredníctvom zaujímavých vedeckých expozícií načerpajte zaujímavé informácie o fascinujúcom živote pod morskou hladinou.

Bermuda Aquarium, Natural History Museum and Zoo - zoznámte sa s nádhernou prírodou súostrovia a pozrite si tulene, morské korytnačky, ryby a ďalších obyvateľov koralového útesu.

Sea Glass Beach - kúpte sa a relaxujte na rozprávkovej pláži na brehu severného Atlantiku, posiatej miliónmi úlomkov morského skla.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť