Scarborough
Scarborough

Plavby v okolí

Scarborough / Trinidad a Tobago

Tobago je menším z dvoch ostrovov tvoriaci štát Trinidad a Tobago a často býva nazývané „menšou sestrou“ 32 km vzdialeného a podstatne živšieho Trinidadu. Tobago je zase plné pokoja a pohody a ľudia ho vyhľadávajú predovšetkým pre odpočinok. Ostrov s rozlohou 300 km2 leží na pomedzí Atlantiku a Karibského mora asi 70 km od venezuelského pobrežia.

Krištof Kolumbus počas svojej 3. výpravy v r. 1498 zavítal na susedný ostrov Trinidad. Je však dosť pravdepodobné, že navštívil aj Tobago, ktoré údajne pomenoval Bellaforma (= Krásny tvar). Tento názov sa však neuchytil a ostrovu zostalo meno Tobago, odvodené od slova tobacco označujúce tabak. Počas svojej histórie ostrov zmenil majiteľa skoro 20x. Kvôli výborným podmienkam sa tu darilo cukrovej trstine, ktorá bola dôležitým zdrojom bohatstva. Neustálu preťahovačku medzi Španielmi, Francúzmi, Holanďanmi a Angličanmi nakoniec v r. 1814 definitívne vyhrali práve Angličania. O 24 rokov neskôr bolo však zrušené otroctvo a produkcia trstiny klesla natoľko, že bolo Tobago nútené vyhlásiť v r. 1888 bankrot. Aj z toho dôvodu bolo pripojené k susednému Trinidadu, s ktorým zdieľa svoje osudy dodnes. V nasledujúcich desaťročiach bolo Tobago iba chudobným zapadákovom, ale v poslednej dobe sa začína rozvíjať cestovný ruch, ktorý konečne prispieva k rozvoju tohto viac ako 50 tisícového ostrova. A vďaka tomu, že Tobago stojí mimo hlavný turistický nápor iných ostrovov v Karibiku, hojne sem mieria turisti, ktorí vyhľadávajú pokoj a samotu.

Hlavným mestom je s viac ako 17 tis. obyvateľmi Scarborough s malebným koloniálnym centrom a pevnosťou Fort George. V susedstve pevnosti sa nachádza Národné múzeum vystavujúce jedinečnú zbierku indiánskych predmetov. Ulice mesta zase ponúkajú veľa príležitostí k nákupom. Milovníci prírody by si zase nemali nechať ujsť lesnú rezerváciu Main Ridge Forest, ktorá bola vyhlásená už v r. 1776 a je tak vôbec najstarším chráneným pralesom na svete. Ostrov sa chváli aj krásnymi plážami a skvelými príležitosťami pre potápanie. Najnavštevovanejšou podmorskou atrakciou je útes Buccoo, ktorý ocenil aj známy oceánograf J. Y. Cousteau. Pláže v Pigeon point, Englishman's bay či na Crown point zase ponúkajú skvelé príležitosti k odpočinku a príjemného kúpania.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

- Scarborough

- Main ridge forest

- Pigeon point

- Crownpoint

- Buccoo reef

 

Vychutnajte si miestne špeciality

RumyCarib - miestne pivo

Calaloo - polievka z miestnej listovej zeleniny podobnej špenátu

Crab with dumpling - krab varený s bylinkami, kokosovým mliekom a curry omáčkou s knedličkami

Pilau - kura dusené s ryžou a korením


Miesta, ktoré stojí za to vidieť