Mayreau
Mayreau

Plavby v okolí

Mayreau / Svätý Vincent a Grenadiny

V južnej časti súostrovia Svätý Vincent a Grenadíny sa v Karibskom mori rozkladá ostrov Mayreau. Najmenší obývaný ostrovček na Grenadínach má plochu 4 kilometrov štvorcových a asi 200 stálych obyvateľov, väčšina z nich sú rybári.

Mayreau je doslova rajom na zemi, ale aj menej častou - a teda oveľa menej turistickou - karibskou destináciou. Jeho hlavným lákadlom je krištáľovo čistá modrá voda a prekrásne piesočnaté pláže, na ktorých sa dá bez problémov stráviť celý deň. Skvelé je tu nielen opaľovanie a relax, ale aj vodné športy - od kúpania cez plachtenie až po šnorchlovanie a objavovanie fascinujúceho života pod morskou hladinou s bombou na chrbte.

Väčšina lodí kotví v zátoke Saline Bay s nádhernou, 1,5 kilometra dlhou piesočnatou plážou. Záliv bol pomenovaný podľa soľného jazierka, kde sa predtým ťažila soľ na export, dnes už sa používa len na účely miestnych.

Od móla v Saline Bay vedie cestička do bezmennej dediny na Staničnom vrchu (Station Hill ), kde žije väčšina obyvateľov. Elektrina bola na ostrove zavedená až na začiatku 21. storočia, zato sa tu nachádzajú hneď dva kostoly: pekný kamenný Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie bol postavený v roku 1930 a otvárajú sa od neho dychberúce výhľady na Mayreau, okolité ostrovy a šíre more. Tie je možné užiť si z celého radu miest ostrova, na ktoré milovníkov výletov dovedie hneď niekoľko peších trekov nádhernou krajinou bujného tropického lesa.

Severný cíp ostrova zaberá záliv Salt Whistle, kam tiež po pristátí mieri väčšina návštevníkov. Miestna pláž má tvar polmesiaca a piesočná kosa, široká len 45 metrov, ktorá z nej vedie, od seba oddeľuje Karibské more a Atlantický oceán.

Koralový útes, zvaný Záhrady Mayreau, ponúka plytké i hlbšie časti vhodné na šnorchlovanie i potápanie a možnosť zaplávať si tu s morskými korytnačkami nie je žiadnou výnimkou. Na svoje si však prídu aj priaznivci potápania k vrakom, na ktorých tu čaká cez 40 metrov dlhá anglická loď, potopená v roku 1918.

Komu by bol Mayreau príliš malý, môže vyraziť na člne za nádhernými scenériami neobývaných karibských ostrovov a ostrovčekov, za majestátnym úlovkom alebo ku koralovým útesom Tobago Cays, považovaným za jedno z najlepších miest na poznávanie podmorského života v celom Karibiku.

Napriek jeho veľkosti nie je na Mayreau núdza o reštaurácie a bary, kde je možné vychutnať si osviežujúce koktejly a vyskúšať tradičnú kuchyňu. Nikto by si nemal nechať ujsť návštevu miestneho obchodu s rumom ani ochutnávku plodov chlebovníka, ktoré sa servírujú na mnoho spôsobov (často pečené priamo na otvorenom ohni), okrem iného aj s rybou známou ako stavrida čoby národný pokrm.

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Church of the Immaculate Conception - nechajte sa okúzliť pekným kamenným kostolíkom z roku 1930 i prekrásnymi výhľadmi, ktoré sa od neho otvárajú.

Salt Whistle Bay - užite si odpočinok na nádhernej pláži v tvare polmesiaca a piesočnaté kosy, oddeľujúce Karibské more od Atlantiku.

Tobago Cays - vydajte sa na prieskum fascinujúceho života pod morskou hladinou na jednom z najkrajších miest celého Karibiku.

Saline Bay - relaxujte, opaľujte a kúpte sa na prekrásnej, viac ako 1,5 kilometra dlhej piesočnatej pláži v juhozápadnej časti ostrova.

Mayreau Gardens - šnorchlujte a potápajte sa v Záhradách Mayreau, kde plávanie s korytnačkami je skôr pravidlom ako výnimkou.

Purina Wreck - ponorte sa k vraku 40metrovej anglickej lode, ktorú si obľúbil rad druhov rýb i žraloky.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť