X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Kingstown
Kingstown

Plavby v okolí

Kingstown / Svätý Vincent a Grenadiny

Kingstown je hlavným mestom nezávislého štátu Svätý Vincent a Grenadíny a s necelými 20 tisíc obyvateľmi je tiež mestom najväčším. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží hlavného ostrova Svätý Vincent, ktorý je spolu s menšími ostrovčekmi Grenadínmi súčasťou súostrovia Malé Antily v juhovýchodnom Karibiku.

Ostrov, známy dnes ako Svätý Vincent, oddávna obývali ľudia pôvodného etnika, známi ako Karibovia. Prví Európania, ktorým sa ostrov podarilo ovládnuť, boli Francúzi, ktorí tiež v 20. rokoch 18. storočia založili moderný Kingstown. Francúzi na Svätom Vincentovi za pomoci afrických otrokov pestovali kávu, tabak, indigo, kukuricu a cukrovú trstinu, o ostrov však po sedemročnej vojne v roku 1763 prešiel v prospech Britov. Ešte raz sa Francúzsko chopilo ostrova medzi rokmi 1779-83, potom už mu však až do 70. rokov 20. storočia vládla Veľká Británia. Briti nadviazali na poľnohospodárske aktivity Francúzov a museli vybojovať niekoľko bitiek s pôvodnými obyvateľmi ostrova. Erupcia sopky La Soufriére v roku 1902 za sebou nechala dvetisíc mŕtvych a zdevastovanú pôdu a ekonomika krajiny upadala. Nezávislosť od Británie získal Svätý Vincent roku 1979, kedy ho tiež zasiahlo ďalšie ničivé zemetrasenie a v nasledujúcich rokoch potom hneď niekoľko silných hurikánov.

Krajina je tvorená celkom 32 ostrovmi, z ktorých len deväť z nich je obývaných. Hoci hlavnou ekonomickou aktivitou zostáva poľnohospodárstvo, úloha turizmu z roka na rok rastie, o čo sa zaslúžil aj slávny film Piráti z Karibiku, ktorý sa tu nakrúcal.

Kingstown je preslávený svojimi botanickými záhradami, ktoré boli založené už v roku 1765, a sú tak jednými z najstarších na západnej pologuli. Záhrady sú domovom mnohých druhov tropických rastlín a voliér s prekrásnymi vtákmi. Na horskom hrebeni nad zátokou sa v nadmorskej výške 190 metrov týči pevnosť Charlotte, postavená britskými kolonizátormi, odkiaľ sú nádherné výhľady na celé súostrovie.

V centre Kingstownu nájdete hneď niekoľko kostolov z 19. storočia, medzi nimi aj zaujímavú Katedrálu svätej Márie. Najkrajšie pláže ostrova ležia na jeho južnom pobreží: medzi tie najznámejšie patrí pláž Villa, vzdialená len 10 minút jazdy od mesta.

Z Kingstownu je možné vyraziť na niektorú z mnohých exkurzií - obľúbené sú najmä výstupy na najvyššiu horu ostrova, sopku La Soufriére (1 234 m) alebo plavba v člne po Grenadinách. Ostrov je pokrytým hustým dažďovým pralesom a jeho vody sú bohaté, je preto rajom ekoturistov aj milovníkov šnorchlovania a potápania.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Botanical Gardens - prejdite sa prekrásnymi záhradami, založenými už v roku 1765, a spoznajte tropické rastliny i miestne živočíchy.

Fort Charlotte - kochajte sa nádhernými výhľadmi od pevnosti postavenej v 18. storočí britskými kolonizátormi a v malom múzeu sa bližšie zoznámte so zaujímavou históriou oblasti.

Villa Beach - relaxujte, opaľujte a kúpte sa na nádhernej piesočnatej pláži len 10 minút jazdy od mesta.

Kingstown Market - nasajte atmosféru mesta na rušnom trhu, kde miestni nakupujú čerstvé lokálne produkty.

Saint Mary's Cathedral of the Assumption - prezrite si historický katolícky kostol, postavený na začiatku 19. storočia.

Baleine Falls - nasadnite do člna, choďte sa vykúpať k odľahlému vodopádu a obdivujte nedotknutú prírodu ostrova.

Rawacou Recreation Park - užite si dve pláže oddelené skalnatým výbežkom s umelým bazénom, kokosovými palmami a piesočnými dunami.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Kingstownu

Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Svätý Vincent a Grenadiny, Grenada, Martinik z Pointe-à-Pitre na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Svätý Vincent a Grenadiny, Grenada, Martinik
Nalodenie a vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Francúzsko, Španielsko, Svätý Vincent a Grenadiny, Guadeloupe z Marseille na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Francúzsko, Španielsko, Svätý Vincent a Grenadiny, Guadeloupe
Nalodenie: Marseille, Francúzsko
Vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 13 nocí