Basseterre
Basseterre

Plavby v okolí

Basseterre / Svätý Krištof a Nevis

Sv. Krištof s rozlohou 176 km2 je jedným z dvojice ostrovov tvoriaci karibský štát sv. Krištof a Nevis. Táto bývalá britská kolónia sa radí k sopečným vrcholkom tvoriacim oblúk Záveterných ostrovov oddeľujúcich Atlantický oceán od Karibiku. Krásne pláže, hory porastené bujnou vegetáciou aj zaujímavé historické pamiatky - to všetko robí zo Sv. Krištofa jednu z turisticky najobľúbenejších destinácií celej oblasti.

Ostrov bol pôvodne obývaný indiánskymi kmeňmi, ktoré územie pomenovali Liamuiga, čo sa často prekladá ako úrodná krajina. V r. 1493 sa tu zastavil Krištof Kolumbus. Ten ho ale premenoval podľa svojho patróna na San Cristóbal. Vďaka úrodnosti miestnych sopečných hornín o územie v ďalších storočiach neustále súperili Španieli, Francúzi i Angličania. Národy si nakoniec ostrov rozdelili na 3 časti. V r. 1713 sa Sv. Krištofa definitívne zmocnila Británia a začala tu vo veľkom pestovať cukrovú trstinu. V tejto dobe bola pôvodná indiánska populácia úplne nahradená otrokmi z Afriky, ktorí predstavovali skoro 90% obyvateľstva. Už v prvej polovici 19. storočia ale začalo dochádzať k úpadku cukrovarníckeho priemyslu. Ostrov postupne opúšťali bohatí plantážnici a po zrušení otroctva boli obyvatelia ponechaní, aby sa postarali sami o seba. V 1. polovici 20. storočia bol uzavretý posledný cukrovar a plantáže zarástli trávou.

Z ekonomickej krízy ale našťastie Sv. Krištof dostal rozvoj turistického ruchu. Ako prvý ho objavili v 80. rokoch 20. storočia turisti z anglicky hovoriacich krajín. Čoskoro potom tu vyrástli prvé hotely, reštaurácie i bezcolné zóny, ktoré aj dnes patria k hlavným lákadlám ostrova. Štát získal samostatnosť v r. 1983, hoci formálne zostal súčasťou Commonwealthu a jeho hlavou je britská kráľovná. V súčasnosti je ostrov obľúbeným cieľom výletných lodí aj turistov z celého sveta, ktorí sem mieria za prírodným bohatstvom a krásnymi plážami.

Hlavným mestom ostrova je Basseterre s približne 25 tisíc obyvateľmi. Basseterre je plné života. V jeho koloniálnych uličkách sa nachádza mnoho obchodíkov a reštaurácií, v prístave nájdete niekoľko bezcolných nákupných zón na čele so strediskom Heritage Quay. Najvýznamnejšou pamiatkou ostrova je národný park s mohutnou pevnosťou Brimstone Hill, často prezývanou „karibský Gibraltár“, ktorá je zapísaná aj v zozname UNESCO. Veľkou atrakciou je tiež plavba po železnici St. Kitts Scenic Railway, ktorá predstavuje poslednú stále fungujúcu železnicu v oblasti West Indies.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Basseterre – centrum
  • Romney Manor
  • národný park Brimstone Hill Fortress
  • Kitts Scenic Railway
  • Cockleshell Beach

 

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality

 

Fairling - miestny ovocný punč

Goat Water Stew - kozie mäso dusené v paradajkovej omáčke s chlebovníkom a papájou

Roti - placka plnená korenenými zemiakmi, zeleninou a mäsom

Mango Ginger Chicken - celé kurča marinované v kokosovom mlieku so zázvorom, mangom a paprikou

Rum – Belmont Estate, Brinley Gold

Killer Bee - koktail z rumu, medu, sódy, passion fruit, pomarančového džúsu a korenia

Pivo - Carib, Stag, Skol

Conkies - balíčky z kukuričnej múky, sladkých zemiakov, kokosu a tekvice


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Basseterre

Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svätý Krištof a Nevis, Martinik z Pointe-à-Pitre na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svätý Krištof a Nevis, Martinik
Nalodenie a vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Španielsko, Barbados, Guadeloupe, Svätý Krištof a Nevis, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika z Barcelony na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Španielsko, Barbados, Guadeloupe, Svätý Krištof a Nevis, Britské Panenské ostrovy, Dominikánska republika
Nalodenie: Barcelona, Španielsko
Vylodenie: La Romana, Dominikánska republika
Trvanie: 15 nocí