X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Castries
Castries

Plavby v okolí

Castries / Svätá Lucia

Svätá Lucia ležiaca na východnom okraji Karibiku je ďalším z mnohých tropických ostrovných rajov. Geograficky sa radí medzi Malé Antily (konkrétne Náveterné ostrovy) a našli by ste ju medzi známejším Martinikom a Sv. Vincentom. Rovnako ako jej susedia, je i Svätá Lucia vulkanického pôvodu, a pre svoju podobnosť so Sv. Helenou býva niekedy nazývaná „Helena západu“. Celý ostrov je pokrytý úrodnou sopečnou pôdou, ale jeho bujný dažďový prales bol počas koloniálnych čias z veľkej časti vyrúbaný. Napriek tomu sa tu zachoval na dvoch pôsobivých sopečných kužeľoch Gros Piton a Petit Piton, ktoré boli zapísané aj do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO.

Na ostrove s celkovou rozlohou 616 km2 dnes žije asi 184 tisíc obyvateľov. História Sv. Lucie je prakticky totožná s takmer všetkými ostrovmi Karibiku. Pôvodná populácia Karibov bola počas koloniálnych čias úplne zdecimovaná. Na európskych mapách sa ostrov prvýkrát objavil v 16. stor., vtedy ho ako prví obsadili Francúzi, ktorí mu tiež dali meno Sv. Lucia podľa obľúbenej svätice zo Syrakúz. Po mnohých bitkách sa ale ostrov definitívne dostal pod nadvládu Angličanov. Obe koloniálne mocnosti podčiarkli potenciál ostrova predovšetkým v pestovaní cukrovej trstiny, vďaka ktorej veľkú časť územia odlesnili. Okrem trstiny sem doviezli aj ďalšie plodiny, ako kokosové palmy, chlebovníky a mandľovníky, ktoré dnes dávajú Sv. Lucii jej typické tropické čaro aj napriek faktu, že tu nie sú pôvodné. V r. 1979 získala krajina formálnu nezávislosť, stále je ale členom krajín Commonwealthu a jej hlavou je britská kráľovná. Ostrov je osídlený prevažne potomkami otrokov, ktorí hovoria po anglicky s kreolským dialektom. Sv. Lucia ale nestratila ani svoj francúzsky šarm.

Hlavné mesto Castries je pulzujúcim centrom s viac s 50 tisíc. obyvateľmi žijúcimi v jeho aglomerácii. Je obľúbenou zastávkou výletných lodí a ponúka nespočetné množstvo nákupov v bezcolných obchodoch, koloniálne pamiatky a hlavne krásne pláže. Medzi najznámejšie pláže v blízkosti centra patrí Vigie Beach či Malabar Beach. Množstvo návštevníkov mieri i za krásnou sopečnou prírodou, ktorej vládnu už spomínané sopky Pitons. Na členitom pobreží ostrova sa nachádzajú pôvabné zátoky ako je Soufriére Bay, či Marigot Bay, ktorá patrí k najkrajším v Karibiku.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Castries 

- Marigot Bay

- sopky Gros Piton a Petit Piton

- Vigie beach

- Soufriére Bay

 

Vychutnajte si miestne špeciality

Zelené figy so solenou rybou – národný pokrm

Jedlá z morských plodov

Rybia polievka s kokosovým mliekom a korením

Macaroni Pie – zapečené makaróny so syrom a smotanou

Skrátený popis:

Svätá Lucia ležiaca na východnom okraji Karibského mora je romantickým ostrovom s nádhernými bielymi piesočnatými plážami, ktoré kontrastujú s bujným porastom vulkanickej krajiny. Malebné mestečká sú zase zmesou anglickej a francúzskej koloniálnej minulosti, ktorá sa prelína s pokojnou karibskou atmosférou. Pulzujúce hlavné mesto Castries ležiace v obrovskej prírodnej zátoke sa pohodovému tempu ostrova však vymyká a prechádzka jeho ulicami plnými bezcolných obchodov a reštaurácií je skutočnou zmyslovou explóziou zvukov, farieb a vôní, na ktoré len tak nezabudnete.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Castries

Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Svätý Vincent a Grenadiny, Grenada, Martinik z Pointe-à-Pitre na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Svätý Vincent a Grenadiny, Grenada, Martinik
Nalodenie a vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Španielsko z Pointe-à-Pitre na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados, Španielsko
Nalodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 12 nocí