Castries
Castries

Plavby v okolí

Castries / Svätá Lucia

Svätá Lucia ležiaca na východnom okraji Karibiku je ďalším z mnohých tropických ostrovných rajov. Geograficky sa radí medzi Malé Antily (konkrétne Náveterné ostrovy) a našli by ste ju medzi známejším Martinikom a Sv. Vincentom. Rovnako ako jej susedia, je i Svätá Lucia vulkanického pôvodu, a pre svoju podobnosť so Sv. Helenou býva niekedy nazývaná „Helena západu“. Celý ostrov je pokrytý úrodnou sopečnou pôdou, ale jeho bujný dažďový prales bol počas koloniálnych čias z veľkej časti vyrúbaný. Napriek tomu sa tu zachoval na dvoch pôsobivých sopečných kužeľoch Gros Piton a Petit Piton, ktoré boli zapísané aj do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO.

Na ostrove s celkovou rozlohou 616 km2 dnes žije asi 184 tisíc obyvateľov. História Sv. Lucie je prakticky totožná s takmer všetkými ostrovmi Karibiku. Pôvodná populácia Karibov bola počas koloniálnych čias úplne zdecimovaná. Na európskych mapách sa ostrov prvýkrát objavil v 16. stor., vtedy ho ako prví obsadili Francúzi, ktorí mu tiež dali meno Sv. Lucia podľa obľúbenej svätice zo Syrakúz. Po mnohých bitkách sa ale ostrov definitívne dostal pod nadvládu Angličanov. Obe koloniálne mocnosti podčiarkli potenciál ostrova predovšetkým v pestovaní cukrovej trstiny, vďaka ktorej veľkú časť územia odlesnili. Okrem trstiny sem doviezli aj ďalšie plodiny, ako kokosové palmy, chlebovníky a mandľovníky, ktoré dnes dávajú Sv. Lucii jej typické tropické čaro aj napriek faktu, že tu nie sú pôvodné. V r. 1979 získala krajina formálnu nezávislosť, stále je ale členom krajín Commonwealthu a jej hlavou je britská kráľovná. Ostrov je osídlený prevažne potomkami otrokov, ktorí hovoria po anglicky s kreolským dialektom. Sv. Lucia ale nestratila ani svoj francúzsky šarm.

Hlavné mesto Castries je pulzujúcim centrom s viac s 50 tisíc. obyvateľmi žijúcimi v jeho aglomerácii. Je obľúbenou zastávkou výletných lodí a ponúka nespočetné množstvo nákupov v bezcolných obchodoch, koloniálne pamiatky a hlavne krásne pláže. Medzi najznámejšie pláže v blízkosti centra patrí Vigie Beach či Malabar Beach. Množstvo návštevníkov mieri i za krásnou sopečnou prírodou, ktorej vládnu už spomínané sopky Pitons. Na členitom pobreží ostrova sa nachádzajú pôvabné zátoky ako je Soufriére Bay, či Marigot Bay, ktorá patrí k najkrajším v Karibiku.

Vychutnajte si miestne špeciality

Zelené figy so solenou rybou – národný pokrm

Jedlá z morských plodov

Rybia polievka s kokosovým mliekom a korením

Macaroni Pie – zapečené makaróny so syrom a smotanou


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Castries

Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Svätý Vincent a Grenadiny, Martinik z Castries na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Svätá Lucia, Barbados, Trinidad a Tobago, Grenada, Svätý Vincent a Grenadiny, Martinik
Nalodenie: Castries, Svätá Lucia
Vylodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Trvanie: 5 nocí

Plavby do Castries

Martinik, Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados z Fort de France, Martinik na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados
Nalodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Vylodenie: Bridgetown, Barbados
Trvanie: 3 noci

Guadeloupe, Trinidad a Tobago, Grenada, Barbados, Svätá Lucia, Martinik z Pointe-à-Pitre na lodi Costa Magica

Loď: Costa Magica
Trasa: Guadeloupe, Trinidad a Tobago, Grenada, Barbados, Svätá Lucia, Martinik
Nalodenie a vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Guadeloupe, Svätá Lucia, Španielsko, Gibraltár, Taliansko z Pointe-à-Pitre na lodi Costa Magica

Loď: Costa Magica
Trasa: Guadeloupe, Svätá Lucia, Španielsko, Gibraltár, Taliansko
Nalodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Vylodenie: Savona, Taliansko
Trvanie: 13 nocí